Слобода
Валентина Володимирівна
Художній керівник КЗК «Дніпровський Будинок мистецтв»,
секретар Національної спілки кінематографістів України
та голова Дніпропетровського осередку спілки,
член Національної спілки театральних діячів України
Народилася 13 березня 1953 р. в м. Дніпро. У 1974 р. закінчила Дніпропетровський державний університет за спеціальністю «Українська мова та література», а в 1994 р. — Київський державний інститут театрального мистецтва імені І. К. Карпенка-Карого за спеціальністю «Кінознавство».
У галузі культури працює з 1989 р. Ініціатор відкриття у Дніпропетровську спеціалізованого позашкільного закладу — дитячо-юнацького кіноцентру «Веснянка», директором якого була до 2002 р. Опісля переведена на посаду фахівця з питань мистецтв, а з 2003 до 2010 рр. — заступника начальника управління культури та мистецтв Дніпропетровської міськради.
За ініціативи Валентини Слободи в місті започаткували фестиваль «Фольклорні скарби передмість Дніпропетровська», фестиваль моновистав та камерних вистав «Віват, актор!», Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль вокального мистецтва імені Бориса Гмирі, Всеукраїнську виставку образотворчого мистецтва «Чарівні барви Дніпра», конкурс закладів культури «Сузір’я муз
|
Дніпропетровська» та багато інших. Вона уклала три книжки, які висвітлюють досягнення митців краю: «Рідне місто моє», «Люди і долі», «Собори наших душ». Автор сценаріїв документальних фільмів «Стежка до Петриківки», «День театру», «Звільнення» та інших. У 1974 р. прийнята до Національної спілки театральних діячів України, у 1997 р. — до Національної спілки кінематографістів України. Обиралася членом колегії обласного управління культури та правління ДМВ НСТДУ.
В. В. Слобода як голова Дніпропетровського осередку Національної спілки кінематографістів України є фундатором Всеукраїнського фестивалю екранних мистецтв імені Данила Сахненка, який проводять із 2004 р. У 2012 р. за її ініціативи реалізували театралізовану реконструкцію фільму Данила Сахненка «Запорозька Січ» із нагоди 100-річчя прем’єри цього фільму. У 2013 р. — організували кінодекаду «Дні Параджанова», у 2014 р. — культурно-мистецьку акцію «Стежками Олександра Довженка» до 120-ї річниці від дня народження митця.
У 2011 р. Валентина Володимирівна очолила новостворений заклад культури — КЗК «Дніпровський Будинок мистецтв», а з 2020 р. — художній керівник. Завдяки їй відбулися численні виставки, презентаційні вистави, свята й творчі зустрічі, які широко висвітлювали ЗМІ області та України. Щороку з 2012 р. на День міста влаштовують масштабний фестиваль «Мистецький квартал». Авторка проєктів: «Поєднані Дніпром», «Мости дружби» та «Лицарі сцени». За результатами виставок готує мистецтвознавчі статті та впорядковує каталоги.
За її ініціативи й безпосередньої участі в Дніпрі створено та вже вісім років працює Об’єднання майстрів народного мистецтва Будинку мистецтв, відбуваються регіональні й всеукраїнські виставки народного мистецтва, науково-практичні конференції.
В. В. Слобода керує проєктами популяризації народного мистецтва Подніпров’я в Болгарії: у 2015 р. на запрошення Посольства України експонували виставку «Рушники Подніпров’я», у 2016 р. презентували виставку «Мережане диво витинанки» в Національному етнографічному музеї Болгарської академії наук. У 2020 р. Валентина Володимирівна організувала низку мистецьких онлайн-подій, зокрема персональні виставки А. Буртового й С. Боровського та міжнародну виставку акварелі «Весняний розмай».
За активну роботу з розвитку мистецтва нагороджена ювілейною медаллю «25 років незалежності України», почесною відзнакою Міністерства культури та мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв», подяками міського голови Дніпра, пам’ятною медаллю «За заслуги перед містом» та дипломами Національної спілки кінематографістів України. Лауреатка мистецької премії імені Данила Сахненка. Одержала золоту медаль UNICA ЮНЕСКО за розвиток кіномистецтва.
|