Пігулевський Петро Гнатович Старший науковий співробітник відділу сейсмічної небезпеки Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України, Професор кафедри геофізичних методів розвідки Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Доктор геологічних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, почесний розвідник надр України Відомий учений-геофізик Петро Гнатович Пігулевський вивчає будову літосфери задля пошуків родовищ корисних копалин і досліджує екологічні наслідки їх видобування. Також займається питаннями сейсмології та сейсмічної небезпеки на території України. Народився 8 жовтня 1958 р. в смт Єлізово Осиповицького району Могильовської області (Білорусь). Після восьмого класу Єлізовської СШ вступив у Київський геолого-розвідувальний технікум, який на відмінно закінчив у 1978 р. за спеціальністю «Геофізична апаратура і устаткування» та був направлений до Богучанської сейсморозвідувальної експедиції, що займалася пошуками нафти та газу в Красноярському краї. З 1979 до 1984 рр. навчався в Київському державному університеті імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Геофізичні методи пошуків та розвідки родовищ корисних копалин», де поєднував навчання з науково-дослідницькою роботою в лабораторії фізико-хімічних та радіометричних досліджень гірських порід (ПНДЛ). Був одним із засновників та брав участь у створенні Студентського конструкторсько-дослідницького бюро (СКДБ). Професійну діяльність П.Г. Пігулевський розпочав у 1984 р. в складі Дніпропетровської геофізичної експедиції «Дніпрогеофізика». |
Працював на посадах від інженера-геофізика до головного геофізика. У 1986–1987 рр. за направленням експедиції навчався в Гірничому інституті (м. Дніпро) за фахом «Фізико-математичне моделювання геологічних структур». У 1988 р. вступив до заочної аспірантури Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яку закінчив у 1992 р.
З 1990 р. здійснює комплексний геофізичний супровід робіт при створенні Державної геологічної карти України нового покоління масштабу 1:200000 («Держгеолкарта-200»). Є співавтором комплектів геологічних карт території південної та східної частин Українського щита на вісім окремих аркушів.
У 2004 р. науковець захистив кандидатську дисертацію з геологічних наук. У 2009 р. отримав учене звання старшого наукового співробітника. З 2009 до 2012 рр. був докторантом Київського національного університету імені Тараса Шевченка й захистив докторську дисертацію.
У 2013 р. П.Г. Пігулевський призначений старшим науковим співробітником відділу сейсмічної небезпеки Інституту геофізики імені С.І. Субботіна Національної академії наук України. З 2007 р. науковець за сумісництвом викладає на кафедрі геофізичних методів розвідки НТУ «Дніпровська політехніка».
Основні напрями його наукової діяльності пов’язані з дослідженням особливостей глибинної тектоніки, мінерагенії, геодинаміки та екологічної і сейсмічної безпеки в Україні й світі. У доробку вченого понад 350 наукових праць у вітчизняних та закордонних фахових виданнях, серед яких є наукові журнали, що індексуються наукометричними базами Scopus, Web of Science й іншими. Він видав одноосібно та в співавторстві 13 монографій і підручник. Запатентував один винахід. Під керівництвом Петра Гнатовича Пігулевського захищено 3 кандидатські дисертації. Науковець належить до спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій. Активно долучається до міжнародних наукових конференцій.
За видатні заслуги в галузі геології вченого нагороджено медаллю імені В.І. Лучицького (2005) та присвоєно йому звання «Почесний розвідник надр України» Державної служби геології та надр України (2008).
За роботу «Геохімічні, петрологічні і геофізичні критерії прогнозування родовищ корисних копалин Українського щита» відзначений у складі авторського колективу Державною премією України в галузі науки і техніки (2014).
Життєве кредо: «Усе, що правильно, то — красиво».
|