Данилич
Тарас Федорович
Український художник-живописець
За значний особистий внесок у соціально-економічний, науковий та культурний розвиток України, вагомі трудові здобутки та активну громадську діяльність присвоєно почесне звання «Заслужений художник України» (2005).
Творчість Тараса Федоровича Данилича сприймається як натхненна пісня земній красі і народній духовності. Оригінальний художник з неповторним творчим обличчям, високою самобутньою мистецькою культурою через засоби образотворчого мистецтва невтомно пропагує традиції етнічних груп Закарпатського регіону, щоразу знаходячи нові образи та сюжети.
Народився 7 березня 1945 р. у с. Тур’я Поляна Перечинського району Закарпатської області. У 1964 р. закінчив відділення художньої обробки дерева Ужгородського училища, але відчував потяг до живопису. Творчість формувалася на визнаній школі живопису Закарпаття, яку плекали художники кількох поколінь, згодом Тарас Данилич виробив власний стиль.
Учасник обласних художніх виставок — з 1979 р., всеукраїнських та закордонних — з 1987 р. Організував персональні виставки в Ужгороді (1975, 1995, 2005), Києві (2004), Мукачеві (2005).
Член Спілки художників України з 1989 р.
Картини, виконані в техніках олійного і темперного живопису, славлять природу рідного краю і звеличують людину-трудівника, яка невтомною працею примножує багатства народу, творить пісні та легенди.
|
Цикл живописних творів «Мій срібний край» у 2015 р. висунуто Національною спілкою художників України на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка.
Над циклом працює віддавна, добре знає народні звичаї, обряди, вірування, думки та почуття людини, адже понад півстоліття Тарас Федорович мешкає у гірському закарпатському селищі Дубриничі, розташованому в Ужанській долині. На колоритних полотнах стверджується життєвий оптимізм та світле сприйняття навколишнього світу його героями — лемками, бойками, гуцулами. Тарас Данилич — майстер мініатюрного портрету, кожна фігурка має власний характер, не губиться серед інших.
Панорамні полотна Тараса Данилича випромінюють ауру світла і добра, мудрості і чистоти. «Молитва за Країну» (2014), «Стужицький дуб» (2014), «Ужгородська ярмарка» (2013), диптих «Під Варваркою та Стримбою» (2014), «Танок молодої» (2014), «Турянські коляди» (2012), «Поливанки під Гострою» (2013), «Спогади старого мельника» (2014), «Свадьбовий Когут» (2013), «Сільська студня» (2010) вражають глядача багатогранністю життя, народнопісенною стихією, невичерпністю фантазії автора. Картини художника зберігаються у фондах Закарпатського краєзнавчого музею, Міністерства культури і мистецтв України.
За високий професійний рівень та значний внесок у формування та збереження мистецьких традицій та культури краю у 1997 р. отримав диплом лауреата обласної премії ім. Й. Бокшая — А. Ерделі за твори «Ярмарок», «Свято Покрова в с. Кострино» та «На Великдень».
|