ВИНОКУРОВ
Сергій Маркіянович

ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГЕНЕРАЛЬНОГО
ПРОКУРОРА УКРАЇНИ


Заслужений юрист України, державний радник юстиції першого класу, перший віце-президент Української асоціації прокурорів, член міжнародної Асоціації прокурорів, заступник голови Союзу юристів України. Почесний працівник прокуратури України. Нагороджений орденом ''За заслуги'' ІІІ ступеня, грамотами Президії Верховної Ради УРСР та Верховної Ради України, відзнакою Президента України ''Іменна вогнепальна зброя''.

Народився 18 листопада 1948 р. у м. Білгород-Дністровському Одеської області. Тридцять шість років своєї трудової діяльності присвятив органам прокуратури. Після закінчення у 1971 р. юридичного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка працював слідчим прокуратури одного зі столичних районів, прокурором слідчого відділу, старшим слідчим прокуратури Києва. Молодого, перспективного юриста визнавали кращим слідчим системі прокуратури колишнього СРСР. Слідство було для нього ''стихією''. Через його руки і серце проходили сотні кримінальних справ, а за ними – людські долі.
С. М. Винокурову неодноразово пропонували посаду прокурора, але він відмовлявся. Та все ж згодом погодився очолити прокуратуру одного з найбільших районів столиці – Мінського. У ті роки про успішну роботу Сергія Винокурова газета ''Правда'' у передовій статті ''Демократия и закон. Ход перестройки правовой системы волнует читателей'' було написано про те, що не слід пасивно очікувати ідеальних умов для дотримання законності. Їх необхідно створювати, вести пошуки кращого і втілювати в життя. На підтвердження цієї тези наводиться приклад з його прокурорської практики: ''Перед тим, як дати санкцію на арешт, Винокуров особисто вивчає матеріали кримінальних справ, допитує обвинуваченого чи підозрюваного, трактуючи при цьому всі сумнівні обставини на його користь, як того вимагає презумпція невинуватості...''.
У 1984 р. Сергія Маркіяновича було призначено першим заступником столичного прокурора; він користується заслуженим авторитетом не лише серед колег, а й у жителів столиці. Високий професіоналізм, великий досвід та прекрасні організаторські здібності дали йому змогу у 1998 р. обійняти посаду заступника, а через чотири роки – першого заступника Генерального прокурора України.
Сьогодні ціла плеяда прокурорських працівників вважає Сергія Винокурова своїм наставником і учителем . З його ініціативи та безпосередньою участю визначені основні напрями реформування органів прокуратури відповідності до міжнародних стандартів, а керівництву держави внесені пропозиції щодо зміни їх конституційного статусу, які отримали позитивну оцінку експертів Ради Європи. Оновлено відомчу нормативну базу, підготовлено низку законопроектів, спрямованих на вдосконалення форм і методів організації діяльності органів прокуратури України, зокрема проектів законів ''Про прокуратуру'' та ''Про дисциплінарний статут прокуратури України''.
Сергій Винокуров – один із фундаторів створення Всеукраїнської громадської організації ''Українська асоціація прокурорів'', яка налічує понад п'ять тисяч чоловік. Вона є дієвим та активним організаційним учасником міжнародної Асоціації прокурорів; географія дружніх та ділових зв'язків Асоціації охоплює фактично всі континенти планети.
Як перший віце-президент Української асоціації прокурорів та перший заступник Генерального прокурора України, очолював прокурорські делегації на міжнародних форумах та конференціях – на них напрацьовувалися спільні шляхи вирішення проблем, що виникають під час здійснення офіційних процедур: надання правової допомоги у кримінальних справах, сприяння національним органам різних держав під час розслідування у кримінальних справах про транснаціональну злочинність, а також проблемні питання видачі злочинців, надання міжнародної правової допомоги, зокрема заходи боротьби з відмиванням прибутків від злочинної діяльності та фінансуванням тероризму. Сергія Винокурова знають у юридичних колах не тільки нашої держави, а й багатьох країн світу, де він достойно представляє прокуратуру України.
Родовід Сергія Маркіяновича походить з династії лікарів. Мати успадкувала традиції сім'ї, а батько був журналістом. Пана Сергія змолоду приваблювала прокурорська справа: мріяв сам довести, як можна служити ЗАКОНУ і досягти бажаного.
Сергій Винокуров народився на Одещині, що, безперечно, відобразилося на його феноменальному почутті гумору. Проте він вважає себе корінним киянином: виріс у дворі столичного Пасажу серед живих класиків – Віктора Некрасова, Миколи Яковченка, Павла Вірського. До відомого журналіста і чудового поета Маркіяна Винокурова заходили поспілкуватися Максим Рильський, Євген Євтушенко, Віталій Коротич, молодий тоді ще Іван Драч. Вони і прищепили Сергію Маркіяновичу на все життя любов до книги, літератури, гумору, до людей.
Дружина Людмила Федорівна – кандидат юридичних наук, доцент кафедри господарського права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Син Костянтин – суддя окружного адміністративного суду м. Києва.


Логос Україна         БУРЧИНСЬКИЙ Василь Георгійович         Зміст         ВІХРОВ Володимир Васильович