МЕЛЬНИЧЕНКО
Олександр Іванович


ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ
АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ


Заслужений юрист України, почесний член Асоціації правників України, член Ради виконавчого комітету Союзу юристів України, перший заступник голови Виконавчого комітету ради Київської міської організації Союзу юристів України.

Народився 11 жовтня 1951 р. у м. Києві в сім'ї Марфи Миколаївни та Івана Федоровича Мельниченків.
У 1969 р. закінчив Київську середню спеціальну музичну школу імені М. В. Лисенка, де перші уроки людяності, світла та потягу до творчості отримав від педагогів Валентини Дюденко, Степана Чапкія, Лії Айзенберг та Оксани Леоненко.
У 1969–1972 рр. навчався на оркестровому та диригентно-хоровому факультетах Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського.
Трудову діяльність розпочав слюсарем-складальником на Київському заводі автоматики імені Г. Петровського. Після строкової служби в армії в 1975 р. вступив на юридичний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні знання формувалися під впливом відомих науковців: Володимира Копєйчикова, Миколи Козюбри, Опанаса Підопригори, Владлена Гончаренка, Юрія Шемшученка, Марата Стеценка, Василя Катрича, Станіслава Яценка, Діни Бобрової, Тетяни Коваленко.
Здобувши фах юриста, стажувався у метра професії, судді Олександра Васильєва. З 1981 до 1987 рр. працював народним суддею Жовтневого районного народного суду м. Києва. З 1987 по 1993 рр. – суддя Київського міського суду (член судової колегії у кримінальних справах, член судової колегії у цивільних справах). Має другий кваліфікаційний клас судді.
З 1993 р. – заступник, а з серпня 2001 р. – перший заступник голови Антимонопольного комітету України – державний уповноважений. Має третій ранг державного службовця.
За участю О. Мельниченка та під його керівництвом розроблено конкуренційне (антимонопольне) законодавство України, а саме: ст. 42 Конституції України, Закони України ''Про Антимонопольний комітет України'', ''Про захист від недобросовісної конкуренції'', ''Про захист економічної конкуренції'' – всього понад 200 законів та інших нормативно-правових актів у галузі конкуренційного права. Він здійснив правову експертизу та внесені відповідні пропозиції до багатьох проектів законів України, Указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України та нормативно-правових актів, що забезпечують реалізацію конституційних положень про захист конкуренції у підприємницькій діяльності.
Олександр Мельниченко започаткував діяльність ''Української правничої світлиці'', запрошуючи визначних українських юристів до публічного обговорення проблем розвитку української політико-правової системи, пошуку ''вузької доріжки'' формування громадського суспільства.
Багатим досвідом і знаннями в галузі конкуренційного права Олександр Іванович ділиться на лекціях в Інституті підвищення кваліфікації кадрів Національної академії державного управління при Президентові України, Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київському міжнародному університеті, Міжнародному Соломоновому університеті, Академії суддів України.
Має численні публікації в юридичних, наукових і періодичних виданнях з питань конкуренційного законодавства і права.
Перебуваючи у відрядженнях за кордоном, переймає науковий та професійний досвід у провідних установах: Інституті Брукінза, Вашингтон, США (1994); Об'єднаному Віденському економічному інституті, Відень, Австрія (1994); Інституті економічного розвитку Світового банку, Відень, Австрія (1995); Делаверському університеті, Делавер, США (1995); Інституті економічних досліджень Академії економічної політики ІFO, Німеччина (1996); Європейському суді, Люксембург (1997, 2005); Центрі боротьби з недобросовісною конкуренцією, Бад-Хомбург, Німеччина (1998, 2001, 2003); Федеральному картельному відомстві, Бонн, Німеччина (2002, 2005) та ін.
О. І. Мельниченко представляв здобутки України у сфері конкуренції на I–III Глобальних форумах з питань конкуренції Організації економічного співробітництва і розвитку у Парижі (2001–2003) та на засіданнях Міждержавної групи експертів з конкурентної політики і права ЮНКТАД ООН (2003–2005).
Переможець ІІІ Всеукраїнського конкурсу на краще професійне досягнення ''Юрист року'' у номінації ''Юрист – працівник органів державної влади та місцевого самоврядування'' за підсумками 2002 р. Юридичний департамент Антимонопольного комітету України, за роботу якого О. І. Мельниченко був відповідальний впродовж 13 років, у 2007 р. став переможцем конкурсу ''Юридична премія року'' у номінації ''Кращий юридичний відділ державної установи''.
Нагороджений орденом ''За заслуги'' III ступеня (2004).
Супутниця життя Тетяна Олексіївна – економіст за освітою і за покликанням, вірна помічниця і натхненниця у прагненні творити добро.
Захоплюється теофілософією, любить класичну музику, літературу, особливо поезію, живопис, народну пісню, а також займається садівництвом.


Логос Україна         МЕЛЬНИК Олексій Юрійович         Зміст         МИХАЛЬСЬКИЙ Юрій Анатолійович