Центр наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України
Знання іноземних мов — запорука професійного успіху, особливо для молодого вченого, котрий бажає досягнути вершин у своїй сфері роботи. Для того, аби майбутні покоління здобувачів наукових ступенів мали можливість повноцінно переймати досвід закордонних колег й активно ділитися власними здобутками зі світом у 1954 р. було створено унікальну навчально-наукову структуру. До 1990 р. вона мала назву Кафедра іноземних мов АН України, а нині — Центр наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України.
У системі Національної академії наук України й навіть у всій нашій державі це — єдина установа, яка майже 70 років успішно поєднує спеціалізовану навчальну діяльність та науково-методичні й прикладні наукові дослідження, реалізовані у двох головних структурних підрозділах. Центр складається з кафедри іноземних мов, що займається мовною підготовкою кадрів вищої кваліфікації, та науково-дослідного відділу, розробки якого впроваджують і застосовують у практиці викладання іноземних мов професійного спрямування.
Із 2007 р. установу очолює Василь Якович Жалай — кандидат філологічних наук, доцент, фахівець у галузях романської філології, термінознавства й термінографії, пареміології, лінгвокультурології, дискурсології, когнітивної лінгвістики та перекладознавства. Народився в рік створення закладу, 24 червня 1954 р., на Волині. У 1976 р. закінчив факультет романо-германської філології Київського державного університету імені Тараса Шевченка. У цьому ж виші 1987 р. захистив кандидатську дисертацію «Лексико-семантичні особливості французької мови у Магрибі». А в 2005 р. отримав учене звання доцента кафедри іноземних мов.
Основні напрями роботи Центру наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України підсумовано в його чинному статуті, за яким він «є державною бюджетною установою, що заснована на державній власності та перебуває у віданні Національної академії наук України. Центр створений та діє з метою дослідження та викладання іноземних мов у системі вищої освіти на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти і здійснює свою діяльність як наукова установа». Та це лише узагальнена вершина його плідної праці на шляху до удосконалення знань іноземних мов.
За понад пів століття освітньо-наукової роботи Центр наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України долучився до мовної підготовки понад 50000 науковців вищої кваліфікації з різних куточків України, оскільки його діяльність зосереджена не лише в Києві, а також у його регіональних відділеннях при відповідних регіональних наукових центрах НАН України у Дніпрі, Львові й Харкові. Заклад має величезний досвід викладання іноземних мов дорослим, зокрема аспірантам, а це — одне з найскладніших завдань лінгвопедагогіки та методики викладання іноземних мов. Навчальний процес із мовної підготовки аспірантів за курсом іноземних мов професійного спрямування відбувається за кредитно-модульною системою, застосовуючи змішане навчання. Установа готує наукові та науково-педагогічні кадри за ОНП спеціальності «Філологія» та забезпечує підготовку здобувачів наукового ступеня кандидата наук (нині — ступінь доктора філософії), до якої входить поглиблене вивчення однієї з провідних іноземних мов, передусім англійської. Водночас проводить науково-дослідну роботу філологічного профілю та організовує й здійснює роботу з підвищення професійної кваліфікації наукових та науково-педагогічних працівників ЗВО України.
|
Жалай
Василь Якович
Директор Центру наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України, кандидат філологічних наук, доцент
Головна мета Центру — допомогти здобувачам ступенів докторів філософії опанувати іноземні мови на рівні досвідченого користувача (С1). Для її досягнення працівники установи створюють і видають наукову та навчально-методичну літературу, у якій викладено їхні авторські методики викладання іноземних мов. Керуючись Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти (CEFR), під час навчання враховуються потреби переходу від мультилінгвальної до плюрилінгвальної компетенції особистості, а також способи рецепції (читання, аудіювання), продукції (письмо, говоріння) та інтеракції й медіації іноземної мови на підставі критичного та інтегративного мислення.
Мабуть, найкраще про рівень викладання у Центрі наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України скажуть знані імена його представників. Варто згадати колишнього директора, котрий майже 30 років присвятив закладу, — члена-кореспондента НАН України В. В. Акуленка. У стінах Центру вчений досліджував галузі загального типолого-контрастивного мовознавства, соціолінгвістики, германістики та славістики. Саме Валерію Акуленку належить пріоритет у створенні концепції інтерлінгвістичних елементів у мовах світу. Також в установі працював член-кореспондент НАН України О. Б. Ткаченко. А нині естафету підвищення рівня мовних навичок перейняли відомі вчені-мовознавці, доктори філологічних наук, професори А. Д. Бєлова, І. О. Голубовська, В. В. Зірка, О. М. Ільченко, Л. В. Солощук і Л. В. Чайка.
Наукові та науково-педагогічні працівники Центру постійно вдосконалюють власні професійні кваліфікації, аби згодом утілити набуті знання в дослідженнях і розробках новітніх способів викладання. Вони беруть активну участь у всеукраїнських та міжнародних наукових заходах із філології, лінгвопедагогіки та методики викладання іноземних мов. Відвідали значну кількість міжнародних конференцій, зокрема у Великій Британії, США, Канаді, Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, Швейцарії, Чехії, Хорватії, Польщі, Болгарії, Угорщині, Боснії і Герцеґовині та Індії. Аби перейняти досвід й поділитися власним, учені проходять стажування в інших установах. А ще залюбки співпрацюють із закордонними колегами. Так спільно з почесним професором Ратґерського університету Стівеном Деріеном їм вдалося реалізувати кілька видавничих проєктів: книги «Impact: Writing for Business, Technology and Science» і «Technique in Creative Writing».
Центр наукових досліджень та викладання іноземних мов уже багато десятків років допомагає молодим науковцям системи Національної академії наук України досконало опанувати іноземні мови задля їхньої успішної професійної діяльності у сфері науки й освіти. Незважаючи на свій поважний вік, він не зупиняється на досягнутому та йде в ногу із викликами сьогодення, відкриваючи собі шлях перспектив як для освітньо-наукової, так і науково-дослідної діяльності. Його плідна навчальна й дослідницька робота високо оцінена як в Україні, так і за її межами й продовжує робити вагомий внесок у майбутнє вітчизняної науки. Величезний безперервний період існування цього закладу доводить, що мова — надважлива й актуальна в будь-який час професійна навичка, за допомогою якої можна досягнути взаєморозуміння з собою й світом. Цю ідею яскраво підкреслюють слова Сократа, що вже стали слоганом Центру наукових досліджень та викладання іноземних мов НАН України — «Заговори, щоб я тебе побачив».
|