Червяк
Петро Іванович
Доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України,
академік Української академії наук,
дійсний член Міжнародної академії патології
Відомий патологоанатом, енциклопедист, історик медицини та публіцист П. І. Червяк народився 27 серпня 1948 р. в с. Стайки Кагарлицького району Київської області. Медичну освіту здобув у 1972 р. на лікувальному факультеті Львівського державного медичного інституту. Із 1972 по 1973 рр. навчався в інтернатурі за фахом «Патологічна анатомія» на базі Львівської обласної клінічної лікарні.
Із 1973 по 1976 рр. працював на посаді лікаря-патологоанатома Стрийської міської лікарні Львівської області, а з 1976 по 1977 рр. — асистентом кафедри патологічної анатомії Львівського медичного інституту. Із 1977 по 1991 рр. працював у Київському НДІ клінічної та експериментальної хірургії (нині Національний інститут хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова НАМН України) на посадах молодшого наукового співробітника, старшого наукового співробітника та завідувача лабораторії патоморфології. Із 1986 по 1988 рр. очолював патологоанатомічну службу м. Києва, а з 1992 по 2008 рр. — патологоанатомічне відділення Військово-медичного управління Служби безпеки України. З 1998 по 2009 рр. обіймав посаду головного патологоанатома МОЗ України. Перший віце-президент Асоціації патологів України, голова відділення медико-біологічних і хімічних наук УАН, головний редактор «Українського журналу патології».
|
У 1978 р. захистив кандидатську дисертацію «Некоторые аспекты патоморфологии и патогенеза посттромбофлебитического синдрома нижних конечностей», а в 1988 р. — докторську дисертацію «Регенерация и структурные перестройки в области анастомозов, выполняемых при хирургических вмешательствах на желудке».
Професор П. І. Червяк — автор понад 150 наукових публікацій. Його роботи присвячені вивченню патоморфологічних змін в анастомозах шлунка і тонкої кишки, при післяопераційному панкреатиті, калькульозному холециститі, виразковій хворобі шлунка, стенозуючих захворюваннях великого сосочка дванадцятипалої кишки. П. І. Червяк, першим описав нову нозологічну форму — ліпідоз жовчного міхура. Його перу належать фундаментальні праці «Російсько-український словник медичної термінології» (1996) та «Російсько-український медичний словник» (1997). Петро Іванович вперше в історії медицини України підготував і видав «Медичну енциклопедію» (2001), яка містить близько 32000 статей з усіх галузей теоретичної і прикладної медицини та споріднених з медициною знань. За його редакцією видано перший український підручник з патологічної анатомії «Патологічна анатомія» (1997). У співавторстві з О. Пінчуком видані «Азбука українця — мова» (2001) та «Нариси з етно- та соціолінгвістики» (2005). У 2012 р. світ побачило третє доповнене видання «Медичної енциклопедії», яке містить близько 36000 статей. У 2012 р. було опубліковано монографію «Патологічна анатомія України». Вчений є автором цілої низки історичних розвідок: «Лікарня «Медмістечко». Київська міська клінічна лікарня № 6. Хроніка поступу», «Кафедра патологічної анатомії НМАПО імені П. Л. Шупика», «Історія кафедри патологічної анатомії НМУ імені О. О. Богомольця», «Медицина України в персоналіях (біобібліографічний енциклопедичний довідник)» у 3-х томах. У 2020 р. опублікував публіцистичні праці про українську сутність: «До питання усвідомлення української ідентичності», «До концепції українського світу» та «Глибинна українська державність».
Науковець є лауреатом премії УАН, Міжнародної премії ім. Григорія Сковороди, Всеукраїнської премії ім. Бориса Грінченка, премії ім. Івана Нечуя-Левицького.
Дружина Ніна Віталіївна Жучкова — завідувачка паталогоанатомічного відділення КМКЛ № 6. Доньки Олена та Світлана за прикладом батьків обрали медичні професії.
|