Сухонос
Володимир Вікторович
Завідувач кафедри фундаментальної юриспруденції та конституційного права Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету
Доктор юридичних наук, професор
Професор В. В. Сухонос є одним із провідних дослідників України у сфері актуальних проблем державознавства. Авторству вченого належить концепт «державні технології», сформульований на основі стану знань і загальної ефективності способів досягнення мети, що встановлюється державою. Значним є внесок науковця у дослідження інституту глави держави та інституціональної організації державної влади.
Народився 18 вересня 1970 р. у м. Заозерний Красноярського краю (РРФСР). У 1988 р. закінчив Чернігівський юридичний технікум за спеціальністю «Правознавство та облік в системі соціального забезпечення», а у 1997 р. — Московську державну юридичну академію за спеціальністю «Юриспруденція».
Із 1988 р. Володимир Вікторович розпочав трудову діяльність. Працював у відділі соціального забезпечення, а згодом — учителем історії та правознавства у школі. У 1998 р. повернувся до України і працював в Українській академії банківської справи. Пройшов усі щаблі викладацької кар’єри — від викладача-стажиста до професора.
Кандидатську дисертацію «Сутність та функції авторитарного державного режиму в умовах переходу до демократії (теоретико-методологічний аналіз)» науковець захистив
|
в Інституті держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. У 2013 р. за результатом захисту у тому ж інституті дисертації «Конституційно-правовий статус глави держави: порівняльний аспект» здобув науковий ступінь доктора юридичних наук. Згодом із 2014 р. був запрошений на посаду професора кафедри державно-правових дисциплін Української академії банківської справи.
У 2016 р. Володимир Сухонос був призначений виконувачем обов’язків завідувача кафедри теорії та історії держави, а згодом — завідувачем кафедри конституційного права, теорії та історії держави і права (з 2020 р. кафедра отримала нове найменування — кафедра фундаментальної юриспруденції та конституційного права) Сумського державного університету.
Результати наукових досліджень вченого, присвячені актуальним питанням теорії держави і права, державознавства та конституційного права, висвітлено у понад 100 наукових працях, зокрема 12 монографіях та 9 підручниках і навчальних посібниках. Серед головних наукових праць вченого: «Динаміка сучасного державно-політичного режиму в Україні: антиномія демократизму і авторитаризму», «Монархія як державна форма: історико-теоретичний та конституційно-правовий аспекти», «Інститут глави держави в умовах республіки: конституційно-правовий та історико-теоретичний аспекти», «Державне правління: еволюція сучасних форм», «Механізм держави і місцеве самоврядування: дихотомія антиномії і симбіозу в конституційно-правовій парадигмі».
Питома вага праць науковця присвячена формі держави. Головна увага була зосереджена на недемократичних моделях політичного режиму — авторитарному і тоталітарному. У рамках дослідження форми правління вчений обґрунтував новий підхід до структури цього елементу форми держави, виділивши типи і образи правління. В основу диференціації форм державного устрою він поклав поєднання двох чинників — дихотомію «централізація-децентралізація» та систему законодавства держави — і поділив усі держави за цим критерієм на унітарні, регіональні, федеративні та імперські.
Формалізований підхід наукової творчості Володимира Вікторовича передбачає поділ змішаних республік на президентсько-парламентські та парламентсько-президентські, які розрізняються винятково за суб’єктом призначення голови уряду. Вчений також є прихильником концепції «мінімальної держави», діяльність якої спрямована винятково на забезпечення національної безпеки та організацію «спільних справ».
|