Панасюк
Олексій Варфоломійович
Професор кафедри інфекційних захворювань, фтизіатрії і пульмонології Приватного вищого навчального закладу «Київський медичний університет»
Доктор медичних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України
Видатний фтизіатр і пульмонолог, професор О. В. Панасюк досліджує ефективність і переносимість нових лікарських засобів при туберкульозі та неспецифічних захворюваннях органів дихання, вивчає антимікобактеріальну активність 33 антибіотиків та 23 засобів народної медицини, займається вирішенням актуальних питань туберкульозу та інших захворювань у пацієнтів, які живуть з ВІЛ-інфекцією. З 2006 р. на клінічних базах регіональних центрів профілактики та боротьби зі СНІДом провів 115 клінічних наставницьких візитів, проконсультував близько 2030 ВІЛ-інфікованих хворих, серед яких у 2/3 констатовано поєднану патологію туберкульоз/ВІЛ.
Народився 30 березня 1934 р. в м. Катербург (нині с. Катеринівка Кременецького району Тернопільської області). Із 1950 по 1954 рр. опановував фах фельдшера-акушера в Кременецькій фельдшерсько-акушерській школі, згодом 6 років навчався в Чернівецькому державному медичному інституті. Вивчав фтизіатрію на курсах первинної спеціалізації на базі Рівненського обласного протитуберкульозного диспансеру (ПТД) та анестезіологію у Львівському державному медичному інституті, а з 1968 по 1970 рр. з продовженням на один рік для завершення кандидатської дисертації перебував у клінічній ординатурі з фтизіохірургії при Київському науково-дослідному інституті
|
туберкульозу і грудної хірургії ім. Ф. Г. Яновського МОЗ України (нині Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України — НІФП).
Після завершення навчання і до 1975 р. Олексій Варфоломійович очолював у Києві фтизіохірургічне відділення ПТД, який є клінічною базою кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології Київського державного медичного інституту ім. О. О. Богомольця (нині Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця — НМУ). У 1975 р. вченому присвоєно кваліфікацію лікаря-фтизіохірурга, а у 1993 р. — фтизіатра вищої категорії з підтвердженнями у 1999, 2004 і 2009 рр.
Упродовж плідного професійного життя професор О. В. Панасюк працював асистентом кафедри фтизіатрії з курсом пульмонології НМУ (1976–1979), старшим (1979–1985) і головним (1994–1996) науковим співробітником та завідувачем (1985–1994) відділення терапії туберкульозу і неспецифічних захворювань легень НІФП. Із 1996 р. обіймає посаду професора кафедри інфекційних захворювань, фтизіатрії і пульмонології ПВНЗ «Київський медичний університет».
Олексій Варфоломійович є автором та співавтором 300 друкованих праць, зокрема національного підручника «Пульмонологія та фтизіатрія», 4 навчальних посібників з фтизіатрії, 2 монографій («Туберкульозний менінгоенцефаліт» і «Туберкульоз позалегеневої локалізації»), 10 авторських свідоцтв на винаходи, відомчої інструкції, 9 методичних рекомендацій, 7 інформаційних листів. Вчений є автором 5 дипломів та 2 атестатів. Під керівництвом науковця підготовлено 4 аспіранти, 20 клінічних ординаторів, 18 магістрів, 50 лікарів-інтернів, а також захищені 1 докторська та 7 кандидатських дисертацій.
Професійні досягнення та життєвий шлях вченого занесені до книг «Освіта і наука — потенціал майбутньої держави», «Хто є хто на Тернопільщині», «Тернопільський енциклопедичний словник», літопис досягнень сучасної України «Успішні професіонали України».
Запорукою успіху в науковій діяльності є гармонійні стосунки у родині. На питання про секрети діамантових ювілярів Олексій Варфоломійович відповідає: «Якщо для вальсу потрібні три легкі кроки — перший-другий-третій, то для шлюбу — любов-порозуміння-терпіння».
|