Кириченко
Віктор Іванович
Професор кафедри хімії та хімічної інженерії Хмельницького національного університету
Доктор педагогічних наук
(з теорії та методики навчання хімії),
кандидат хімічних наук, професор,
відмінник освіти України
До 50-ти річчя його творчої
та плідної науково-педагогічної діяльності
Вчений народився у 1940 р. в с. Преображенка, що на півдні Херсонської області. Після середньої школи і технікуму три роки служив у Радянській армії. У 1966 р. з відзнакою закінчив Дніпропетровський хіміко-технологічний інститут за спеціальністю «Технологія органічного і нафтохімічного синтезу», а у 1970 р. — аспірантуру того ж інституту.
Із вересня 1971 р. Віктор Іванович обіймав посади від старшого викладача до професора кафедри хімії та хімічної інженерії у Хмельницькому національному університеті (ХНУ). Викладає низку хімічних дисциплін за створеними ним навчальними посібниками та розробленим для кожної дисципліни електронним інформаційно-дидактичним забезпеченням. На рахунку науковця 235 опублікованих наукових праць. Ним розроблено і видано українською 10 наукових книг: п’ять навчальних посібників для студентів та п’ять монографій. Протягом 1980–1985 рр. працював за кордоном за направленням Міністерства вищої освіти СРСР, викладаючи французькою мовою хіміко-технологічні дисципліни у технічних інститутах країн Північної Африки.
|
Визначальною особливістю всієї науково-педагогічної діяльності професора В. І. Кириченка є розроблені ним теоретичні і прикладні основи одночасно двох актуальних наукових напрямів.
Педагогічний напрям присвячений формуванню оновленої системи методів, технології та інформаційно-дидактичного забезпечення навчального процесу з хімії, спираючись на наукові положення розробленої інноваційної концепції операціонально-когнітивного конструктивізму. Наукові досягнення цього напряму знайшли своє практичне втілення у створених, виданих видавництвом ВШ (Київ) з грифом МОН України і упроваджених у навчальний процес ЗВО навчальних посібників: «Загальна хімія», 2005 р., 640 с., «Загальна хімія: практикум», 2011 р., 303 с. та «Педагогічна система хімії: інноваційний контекст», 2019 р., 168 с., а також у монографії «Зміст і методика навчання хімії у вищій школі», 2004 р., 315 с.; у 45 науково-методичних статтях, опублікованих у державних педжурналах.
Другий напрям присвячений енерготехнологіям і ресурсозбереженню, зокрема розробленню методів і хімічних технологій комплексного перероблення технічних олій на альтернативні, екобезпечні паливно-мастильні матеріали, серед яких біокомпоненти сучасних композицій ПМ-матеріалів. За отриманими результатами цього напряму розроблені і видані чотири науково-технічні монографії (усі з грифом вченої ради університету): «Властивості мастильних наноплівок за надвисоких тисків», 336 с. 2015 р.; «Сучасні паливно-мастильні матеріали: стан та поступ розвитку» / В двох частинах. Ч. 1. «Паливні матеріали», 208 с.; 2016 р. Ч. 2. «Мастильні матеріали», 288 с., 2017 р.; «Фізико-хімія паливно-мастильних матеріалів», 508 с., 2017 р. Крім того, одержано 12 патентів України на винаходи та опубліковано 105 науково-технічних статей у державних журналах.
Відзнаки професора В. І. Кириченка: лауреат першої премії, отриманої на конкурсі творчих досягнень науковців, організованого Всесоюзним хімічним товариством (ВХТ) ім. Д.?І. Менделєєва; диплом за підписом президента ВХТ СРСР; звання «Soros Associate Professor» і премія, отримані на конкурсі досягнень викладачів ЗВО України, організованого Міжнародною освітньою програмою Фонду Сороса; диплом за підписом Дж. Сороса; звання «Відмінник освіти України», посвідчення МОН України № 79816 від 15.05.2007 р.
Одружений, має двох синів — науковців.
Девізом вченого є: «Від пізнання законів природи — до природи пізнання».
|