Груць
Юрій Миколайович
Професор кафедри автоматизації проєктування енергетичних процесів та систем теплоенергетичного факультету НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського»,
старший науковий співробітник Інституту проблем моделювання в енергетиці імені Г. Є. Пухова НАН України (1981–2019)
Доктор технічних наук,
старший науковий співробітник
Доктор технічних наук Юрій Миколайович Груць — автор операторного методу стереоперетворення, на основі якого створено теорію й технологію каркасного 3D стереомоделювання. Наукові інтереси вченого охоплюють теорії натурно-комп’ютерних стереоскопічних 3D систем загального і спеціального призначення, стереографічного каркасного 3D моделювання та спеціалізовані високопродуктивні обчислювачі групових операцій, що працюють у позиційних і непозиційних базисах.
Народився 19 вересня 1944 р. в м. Красний Луч (нині — Хрустальний) Луганської області. У 1961 р. розпочав навчання в Харківському політехнічному інституті. За два роки перевівся до Київського політехнічного інституту (нині — Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського») на факультет автоматики та електроприладобудування. Після закінчення, у 1967 р., отримав роботу за спеціальністю — був інженером і старшим інженером в Інституті кібернетики АН УРСР, водночас навчаючись в аспірантурі.
У 1971 р. у складі сектору електроніки та моделювання Юрія Груця було переведено до Інституту електродинаміки АН УРСР. Захистивши кандидатську дисертацію «Дослідження та розробка гібридних багатопроцесорних квазіаналогових систем», під науковим керівництвом
|
академіка АН УРСР Г. Є. Пухова, працював тут на посадах молодшого, а згодом старшого наукового співробітника. У 1981 р. на базі сектору електроніки та моделювання створено Інститут проблем моделювання в енергетиці імені Г. Є. Пухова НАН України, де до 2019 р. Юрій Миколайович був старшим науковим співробітником.
Результатом навчання в докторантурі став захист у 2019 р. дисертації «Теорія і структурно-алгоритмічні основи побудови спеціалізованих відео-комп’ютерних стереоскопічних 3D систем». Відтоді й дотепер Юрій Груць обіймає посаду професора кафедри автоматизації проєктування енергетичних процесів та систем теплоенергетичного факультету НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського». Опублікував близько 100 наукових робіт. Зокрема у його доробку 1 монографія, 5 авторських свідоцтв, 1 патент США, 34 статті у фахових виданнях і 24 звіти науково-дослідних робіт.
Учений брав участь у 25 наукових проєктах. Найважливішими в кар’єрі Юрія Миколайовича стали дослідження й розробка технічних і програмних засобів відображення результатів напівнатурного моделювання з використанням стереоскопічних пристроїв на основі спецпроцесорів, розробка й дослідження теплотелевізійного стереокомплексу для задач просторової дистанційної діагностики, управління та візуального контролю об’єктів ядерної енергетики (проєкт у межах програми ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи) та розробка й дослідження стереоскопічних телевізійно-обчислювальних комплексів видимого й інфрачервоного діапазонів для використання у системах індикації авіаційних інформаційно-вимірювальних оптико-електронних систем. Мав досвід участі й у міжнародному проєкті «Development of High Presence Feeling Multiview 3-D Image Display» (Республіка Корея).
За вагомий внесок у розвиток науки і техніки Ю. М. Груць отримав Ювілейну почесну грамоту президії НАН України, премію АН УРСР за роботу «Створення та впровадження у народне господарство устрою стереоскопічного відображення тривимірної машинної інформації, що надходить із напівнатурних моделюючих комплексів», диплом II ступеня Головного комітету Виставки досягнень народного господарства УРСР, медалі «В пам’ять 1500-річчя Києва» й «Ветеран праці».
|