Кожух
Ніна Федорівна
Старший тренер збірної команди
України з плавання
За значний особистий внесок у піднесення рівня фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи, вагомі досягнення в професійній діяльності присвоєно почесне звання «Заслужений працівник фізичної культури та спорту України» (1998). Повний кавалер ордена княгині Ольги ІІІ, ІІ та І ступенів.
Народилася 18 липня 1945 р. у с. Яковлеве (Росія). Ще маленькою дівчинкою Ніна Федорівна дуже любила плавати, мабуть, сама природа пророкувала їй майбутнє відомого тренера.
Навчалася у Харківському будівельному інституті, після закінчення якого у 1965 р.
вступила на факультет фізичного виховання Харківського педагогічного інституту
ім. Г.С. Сковороди. Спортивно-трудову діяльність розпочала у 17 років: на громадських засадах допомагала старшому тренеру –
Олександру Омеляновичу Кожуху, який у майбутньому став її чоловіком. Нарешті набрала власну групу і продовжила шлях, що став справою всього життя. Нині Н.Ф. Кожух працює у Державній службі молоді та спорту старшим тренером збірної команди України з плавання.
Ніна Федорівна – вимоглива і справедлива, лінощі та небажання працювати на результат викликають у неї особливе обурення.
|
Її тонке вміння розкривати душі своїх вихованців, налагоджувати з ними контакт, часом тісніший, ніж офіційні відносини між тренером і учнями, мабуть, один із тих секретів, які сприяли появі високих результатів, великих перемог, рекордів.
Виховала чотирьох заслужених тренерів України: Віктора Кухаренка, Юрія Вереітінова, Любов Опочанову, Євгенія Медведєва. Ірина Гапон – кандидат педагогічних наук, чемпіонка і рекордсменка СРСР та України. Завойовано 10 золотих медалей на чемпіонатах світу, 18 – на чемпіонатах Європи. Учні Ніни Федорівни – рекордсмени СРСР та України, багато з них стали лікарями. Так, Наталя Попова – доктор фармацевтичних наук, професор; Ольга Коваленко – кандидат педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри плавання Харківської академії фізичної культури і спорту; Анатолій Хижняк – доктор медичних наук, професор; Людмила Баркалова – заслужений лікар України.
Готувала учасників та переможців Олімпійських ігор: Наталя Попова та Олександр Маначинський (Монреаль, 1976); Володимир Долгов (Москва, 1980). Під девізом «Плох тот солдат, который не мечтает стать генералом» виховала з семирічної Яни Клочкової Героя України, заслуженого майстра спорту України з плавання, неодноразову рекордсменку світу і Європи, чотириразову чемпіонку Олімпійських ігор (чотири золоті та одна стрібна медалі).
Спорт – це праця, важка праця. На жаль, спортивні закони не завжди справедливі: вважається, що перемога спортсмена – його особиста, а поразка – наслідок помилки тренера. Однак Ніна Федорівна з оптимізмом у серці продовжує йти до мети, виховуючи нове покоління чемпіонів.
Відзначена медаллю «За працю і звитягу», Грамотою Президії Верховної Ради України, Почесною грамотою Президії Верховної Ради України. Переможець конкурсу «Людина року України» (2004) у номінації «Тренер року», їй присвоєно звання «Кращий тренер Європи серед жінок з усіх видів спорту».
Відоме подружжя шанованих тренерів – Ніну Федорівну та Олександра Омеляновича Кожухів – можна по праву вважати щасливою родиною. Донька Ірина, кандидат фармакологічних наук, закінчила Харківську фармацевтичну академію (нині Харківський фармацевтичний університет), а кожен із вихованців став невід’ємною частинкою їх сім’ї. «Не виходить – не біда. Попрацюєм – переможем!» – кредо Ніни Федорівни не лише у басейні, а й у житті.
|