Мінцер
Озар Петрович
Завідувач кафедри інформатики, інформаційних технологій та трансдисциплінарного навчання Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, доктор медичних наук, професор,
заслужений діяч науки і техніки України,
дійсний член Міжнародної академії інформатизації, Української академії інформатики, Академії технологічних наук України
Один із засновників медичної інформатики та кібернетики в Україні професор Озар Петрович Мінцер здобув міжнародний авторитет завдяки своїм проривним розробкам. Уперше в країні обґрунтував та реалізував діагностично-прогностичну систему з набутих і вроджених вад серця, а також проблемно-орієнтовані комплекси і їхнє застосування в охороні здоров’я. Він є одним із ініціаторів та головних медичних консультантів програм створення систем масових профілактичних оглядів населення. Виконав багато робіт у галузі теоретичної інформатики та створив медичні експертні системи й системи обробки даних. За ініціативи вченого у 2006 р. відроджено спеціальність «Медична та біологічна інформатика і кібернетика».
Народився 24 червня 1940 р. в м. Київ у родині службовців. Здобув дві вищі освіти — у Київському медичному інституті імені О. О. Богомольця за спеціальністю «Лікувальна
|
справа» (1963) й Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка за спеціальністю «Радіофізика та електроніка» (1967). У 1963–1984 рр. працював у Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова. З 1985 р. очолює першу в СРСР кафедру медичної інформатики (з 2022 р. кафедра інформатики, інформаційних технологій та трансдисциплінарного навчання) Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика. У 1993 р. був також співорганізатором та першим деканом факультету підвищення кваліфікації викладачів.
Будучи за освітою і лікарем, й інженером, Озар Мінцер усе життя досліджує глибинні механізми розвитку людини й суспільства, системи структурування й передавання знань, взаємодію людини і природи. Він висунув принципово нові концепції вимірювання рівня здоров’я, які визнала й підтримує ВООЗ. За наукового керівництва Озара Петровича створено систему сертифікації знань лікарів і провізорів України — першого в Європі зразка автоматизованих атестаційних систем у державному масштабі.
Професор О. П. Мінцер очолював вагомі науково-дослідні роботи зі створення мобільного медичного електронного паспорту, що не має аналогів у світі. Особливої уваги заслуговують розробки з питань системної медицини: вчений обґрунтував структуру багатовимірної онтології знань про ішемічну хворобу серця. Серед сучасних актуальних напрямів наукової роботи — дослідження в напрямах мобільної медицини, створення штучного інтелекту й індивідуалізації навчання. Він розробив надзвичайно важливі концепції в Україні — єдиний медичний освітній простір, інформатизацію закладу вищої освіти і трандисциплінарність освіти. Провів об’ємні дослідження онкомаркерів, за його його участі створено тест на злоякісні новоутворення «Онкотест-2». Важливе значення мають розробки науковця щодо застосування комунікаторів.
Автор понад 1000 наукових праць, зокрема 51 монографії і навчальних посібників, 45 патентів і авторських свідоцтв. Озар Петрович є засновником наукової школи, під його керівництвом захищено 79 кандидатських і 18 докторських дисертацій, а його учні стали відомими фахівцями у світі. З 2007 р. він є засновником та головним редактором науково-практичного журналу «Медична інформатика та інженерія».
За вагомий внесок у розвиток науки та медицини в Україні Озар Петрович Мінцер нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, орденами «За заслуги» ІІІ і ІІ ступенів, Хрестом Пантелеймона Цілителя, медалями академіка Глушкова, академіка Вернадського, «Володимир Мономах», Подякою Президента України, почесними грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, НАН України, НАМН України, відзнаками МОЗ України, НАПН України й НАМН України.
|