Заболотний
Дмитро Ілліч
Директор ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка НАМН України»,
керівник клініки запальних захворювань ЛОР-органів, академік та віцепрезидент Національної академії медичних наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки
Академік НАМН України Дмитро Ілліч Заболотний — експерт із сучасних консервативних і хірургічних методів лікування пацієнтів із різноманітними захворюваннями верхніх дихальних шляхів та вуха. Видатний лікар-отоларинголог, науковець і організатор медичних досліджень має велику повагу серед вітчизняних і закордонних колег. Завдяки налагодженій ним міжнародній співпраці українські фахівці із отоларингології присутні у всіх найвідоміших світових організаціях.
Народився 8 листопада 1947 р. в с. Мазурівка Вінницької області. Після закінчення лікувального факультету Чернівецького медичного інституту (нині — Буковинський державний медичний університет) й дотепер уся його наукова, практична і громадська діяльність пов’язана з Інститутом отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка Національної академії медичних наук України. У 1975 р. обійняв посаду клінічного ординатора. Згодом був молодшим і старшим науковим співробітником, потім — заступником директора з наукової роботи, а з 1985 р. очолює установу.
Під час плідної роботи у стінах Інституту отоларингології в 1978 р. Дмитро Заболотний захистив кандидатську, а в 1988 р. — докторську дисертації. У 1992 р. отримав учене звання професора. У 2000 р. Дмитра Ілліча обрано членом-кореспондентом, а за десять років — академіком і членом президії НАМН України. Із 2016 р. він також обіймає посаду віцепрезидента НАМН України.
Дмитро Ілліч відомий як ініціатор, координатор і один із провідних авторів розробки і впровадження найсучаснішої технології кохлеарної імплантації для реабілітації хворих із глухотою. Він започаткував нові методи ендоскопічної хірургії на ЛОР-органах, удосконалив і запровадив складні краніофаціальні хірургічні втручанння у хворих з ЛОР-онкопатологією та патологією основи черепа. Учений запропонував ефективний трансоральний метод видалення пухлин парафарингеального простору, покращив різні методи пластики твердої мозкової оболонки при ліквореях.
Дмитро Заболотний організував медичні дослідження з вивчення стану місцевого та системного імунітету у хворих із запальними та алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів та вуха. Для лікування він уперше в історії запропонував низькомолекулярний препарат тимуса (вілозен), котрий нині використовується в багатьох країнах світу.
Відомими є праці з розробки та впровадження різних, зокрема неінвазивних методів специфічної імунотерапії у хворих із алергічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів. Дмитро Ілліч є автором широкого застосування ензимотерапії в оториноларингології, нових підходів до специфічної імунотерапії з використанням цілого спектру вітчизняних алергенів. Він розробив принципи місцевого застосування природних і синтетичних імуномодуляторів для профілактики та лікування хворих на алергічні та неспецифічні запальні захворювання верхніх дихальних шляхів і вуха, які згодом втілив у створеному за його ініціативою Центрі алергічних захворювань верхніх дихальних шляхів Інституту отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка.
Дмитро Заболотний — автор понад 1000 наукових публікацій, 30 монографій, 25 підручників, понад 70
|
винаходів і патентів. Серед них — «Алергічний риніт. Етіологія, патогенез, специфічна діагностика» (2000), «Дитяча амбулаторна оториноларингологія» (2005), «Вушні шуми» (2009), «Оториноларингологія: підручник» (2010), «Етіологія, патогенез, клініка та лікування хвороб клиноподібної пазухи» (2018), «Vestibular System: Anatomy, Physiology, and Clinical Evolution» (2020), «European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2020» (2020), «Сучасні методи діагностики та мікрохірургії хвороб вуха у дітей» (2021), «Гострі неспецифічні хвороби гортані» (2021), «Management of pediatric trauma: ENT view» (2021). Монографію «Молекулярна патологія білка» (2008) під редакцією Д. І. Заболотного, згодом було перевидано в США. Дмитро Ілліч також є співавтором низки зарубіжних монографій, опублікованих у США, Великій Британії, Нідерландах, Японії і Туреччині.
Вчений підготував більше 50 докторів та кандидатів наук, багато з яких уже стали професорами, доцентами, очолюють кафедри, санаторії, багатопрофільні лікарні.
У 1990-х рр. з проголошенням незалежності України Дмитро Заболотний був запрошений на світові наукові з’їзди й конференції. Він проходив стажування у відомих клініках Австрії, Німеччини та США. Водночас і закордонні фахівці почали приїжджати до України. Так у 1991 р. в м. Київ проходив Європейський конгрес фоніатрів. Також відбулися Міжнародний конгрес із ЛОР-онкопатології й Українсько-Американський конгрес з оториноларингології. У 1996 р. була Міжнародна конференція з хронічного риносинуситу та поліпозу носа, у якій взяли участь більше 100 іноземних спеціалістів. В Україні проведено більш ніж 30 різних міжнародних конференцій в м. Київ, Одеса, Дніпро і Львів.
Міжнародна наукова співпраця дозволяє не лише переймати досвід і ділитися ним із провідними спеціалістами, а й готувати нове покоління фахівців, знайомих із закордонною практикою. У 1996 р. Дмитро Ілліч домовився з автором американського підручника з оторинголарингології професором Лі про переклад українською мовою. і того ж року наші студенти вже мали змогу за ним навчатися. У 1994 р. Україна першою з країн СНД стала членом Європейської та Світової федерацій із оториноларингології. Із 1998 р. протягом 11 років Дмитро Заболотний був членом правління Європейської федерації оториноларингологів, куди входять товариства оториноларингологів усіх країн Європи.
Багато років Дмитро Заболотний виконував обов’язки члена президії вченої медичної ради МОЗ України, голови комісії Державного фармакологічного комітету МОЗ України, президента Федерації громадських медичних об’єднань України. Дотепер він входить до складу медичної секції Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки, є головою правління Українського наукового медичного товариства оториноларингологів, головним редактором журналів «Оториноларингологія», «Ринологія», «Оториноларингология. Восточная Европа» та входить до редакційних колегій і редакційних рад багатьох вітчизняних та закордонних журналів. Член товариств оториноларингологів та ринологів Італії, Болгарії, Білорусі, Грузії, Казахстану, почесний професор Державного університету медицини та фармації ім. Миколи Тестеміцану (Республіка Молдова), Киргизької державної медичної академії ім. І. К. Ахунбаєва, Тернопiльського державного медичного університету iменi I. Я. Горбачeвського, Буковинського державного медичного університету.
За вагомий внесок у розвиток медицини в Україні та міжнародної співпраці, плідну багаторічну наукову й громадську діяльність Дмитра Ілліча Заболотного відзначено високими державними народами — орденом «За заслуги» ІІІ і ІІ ступенів, почесними грамотами Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я, Національної академії медичних наук України й Київської міської державної адміністрації.
|