Гойда
Ніна Григорівна
Професорка кафедри управління охороною здоров’я та публічного адміністрування Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика МОЗ України,
академікиня Академії наук
вищої освіти України, заслужена лікарка України, лауреатка Державної премії в галузі науки і техніки України
6
Народилася 2 вересня 1947 р. в с. Бірки Чернігівської області. Професію медика обрала без вагань, вважаючи її особливою за вміння рятувати людей. У 1973 р. з відзнакою закінчила Чернівецький державний медичний інститут (нині — Буковинський державний медичний університет). Протягом 1974–1978 рр. була акушер-гінекологинею, а згодом — районною акушер-гінекологинею в Деражнянській ЦРЛ Хмельницької області. У 1980 р. закінчила клінічну ординатуру на кафедрі акушерства і гінекології Чернівецького державного медичного інституту.
Життєвий досвід Ніни Григорівни підтверджує, що найкращий управлінець — той, хто пройшов усі без винятку сходинки професійного зростання. У 1983–1992 рр. вона працювала у відділі охорони здоров’я Хмельницького облвиконкому на посадах головної акушер-гінекологині, заступниці завідувача відділу й завідувачки відділу охорони здоров’я.
|
У 1992–2003 рр. Ніна Григорівна обіймала керівні посади в МОЗ України: начальниці Головного управління організації медичної допомоги дітям і матерям, начальниці Головного управління організації медичної допомоги населенню, заступниці і першої заступниці державного секретаря МОЗ України. Протягом цього часу за її безпосередньою участю створена нормативно-правова база діяльності галузі охорони здоров’я в незалежній Україні. Була членкинею експертної групи Кабінету Міністрів України з експертизи нормативно-правових документів щодо реформування охорони здоров’я. Є співавторкою методичних матеріалів з розробки медичних стандартів, клінічних та локальних протоколів, які стали основою десятків клінічних протоколів для ведення хворих з найбільш частою патологією.
У 1992 р. захистила кандидатську, у 2000 р. — докторську дисертації. Із 2003 до 2015 рр. була проректоркою з лікувальної роботи, а із 2016 р. й дотепер обіймає посаду професорки кафедри управління охороною здоров’я та публічного адміністрування Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика МОЗ України. Нині її дослідження поповнились новою тематикою: удосконалення навчальних планів та програм підготовки акушер-гінекологів, неонатологів та організаторів охорони здоров’я, адаптація до умов України світового досвіду безперервного професійного розвитку лікарів. Ніна Григорівна опублікувала понад 400 наукових праць, посібників і монографій. Очолює наукову школу «Наукові основи організації медичної допомоги матерям і дітям». Під її керівництвом захищені 10 кандидатських і 5 докторських дисертацій. Входить до складу редакційних рад і колегій понад 10 наукових видань, є членкинею спеціалізованої секції Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки.
Із 1992 р. активно займається міжнародною співпрацею. Вивчення досвіду ВООЗ, ЮНІСЕФ і ПРООН, а також таких країн, як США, Канада, Швейцарія і Німеччина щодо систем охорони здоров’я й моделей ixнього фінансування дозволили науково обґрунтувати й адаптувати їх в Україні.
За вагомі особисті заслуги, сприяння розвитку галузі охорони здоров’я й сумлінну державну службу Ніна Гойда нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ і ІІ ступенів, хрестом Пантелеймона Цілителя, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, медаллю імені академіка М. Д. Стражеска, відзнакою НАМН України, почесною відзнакою Товариства Червоного Хреста України.
Свого успіху Ніна Григорівна не уявляє без любові й затишку, які панують у родинному колі. Вона безмежно вдячна чоловікові Михайлу, хірургу з 50-річним досвідом, сину Сергію, невістці Ірині та онукам Михайлові й Івану.
«Я люблю життя, люблю свою справу, люблю людей і живу їхньою взаємністю». Про свій шлях із любов’ю у серці видала у 2017 р. книжку спогадів «З людьми і для людей».
|