Дитячо-юнацький науковий університет «Запорізька політехніка»:
від школяра до науковця
Ініційований та успішно реалізований проєкт Дитячо-юнацького наукового університету (ДЮНУ) «Запорізька політехніка» є першим та наразі єдиним в Україні. Проєкт є знаковим і для Запоріжжя зокрема. Край є центром потужної промисловості, а тому постійно потребує висококваліфікованих інженерів та наукових кадрів, які б вирішували складні технологічні завдання та пропонували інноваційні рішення.
Створення Дитячо-юнацького наукового університету «Запорізька політехніка» стало нагальною потребою та логічним результатом співпраці державних закладів освіти м. Запоріжжя. Заклад створений завдяки кооперації Національного університету «Запорізька політехніка» та позашкільного навчального закладу «Центр науково-технічної творчості молоді «Політ» (ПНЗ «ЦНТТМ «Політ») м. Запоріжжя. Першочергові завдання ДЮНУ «Запорізька політехніка» — формування стійкого інтересу до природничо-математичних предметів, залучення до дослідницької, винахідницької та проєктної роботи. Діяльність ДЮНУ сприяє свідомому вибору у школярів подальшої STREAM-освіти (Science, Technology, Reading + Writing, Engineering, Arts and Mathematics), оволодіння методами наукових досліджень та раннього професійного спрямування.
Однією з передумов появи ДЮНУ було створення Школи операторів дронів. Проєкт був підготований доцентами А. В. Пирожком, А. Є. Казуровою і Ю. О. Крисаном та поданий на конкурс «Ми — це місто» кафедрою електроприводу та автоматизації промислових установок НУ «Запорізька політехніка» за підтримки цілої низки партнерів: Всеукраїнської федерації власників безпілотників, Української асоціації безпілотних гонок, «Інфоком ЛТД», «Агрохімсервіс» та Запорізького центру зайнятості. Реалізація грантового проєкту закінчилася створенням нової аудиторії на 100 м2. За сприяння ректора НУ «Запорізька політехніка» С. Б. Бєлікова школа отримала місце для діяльності. В оснащеній новим обладнанням аудиторії розпочала свою діяльність Школа операторів дронів, яку очолив заступник директора з навчально-виховної роботи ПНЗ «ЦНТТМ «Політ» О. С. Пазій.
У 2019–2020 н.р. Школа операторів дронів, що існує на базі кафедри електроприводу та автоматизації промислових установок НУ «Запорізька політехніка», співпрацювала з ПНЗ ЦНТТМ «Політ». У результаті плідної спільної роботи у завідувача кафедри, кандидата технічних наук, доцента А. В. Пирожка та директорки з навчально-виховної роботи ПНЗ «ЦНТТМ «Політ» Н. В. Лєвіної з’явилася ідея щодо організації постійного наукового супроводу технічної творчості молоді, якісного формування у молоді науково-практичних STEM-компетентностей. Окрім цього у формуванні нової генерації інженерів мав би брати постійну участь професорсько-викладацький склад НУ «Запорізька політехніка».
Ініціатива А. В. Пирожка та Н. В. Лєвіної була підтримана керівництвом НУ «Запорізька політехніка» — ректором, професором С. Б. Бєліковим та проректором з науково-педагогічної роботи та гуманітарних питань, професором В. Л. Грештою. Так був створений окремий підрозділ — Дитячо-юнацький науковий університет «Запорізька політехніка» — в складі НУ «Запорізька політехніка». Викладацький склад університету був залучений до діяльності ДЮНУ «Запорізька політехніка».
Урочисте відкриття ДЮНУ «Запорізька політехніка» відбулось 25 вересня 2020 р. на базі НУ «Запорізька політехніка». Пілотним осередком для роботи ДЮНУ став територіальний відділ освіти Шевченківського району м. Запоріжжя під керівництвом Н. Є. Перепелиці. Саме в цей день у НУ «Запорізька політехніка» вперше проходила «Ніч науки».
|
Студентами дитячо-юнацького наукового університету за власним бажанням можуть стати учні 1–11 класів. На початку навчального року проходять різноманітні майстер–класи, метою яких є ознайомлення з роботою гуртків. Завдяки цьому діти мають можливість обирати, чим би їм було цікаво займатися. Навчання безкоштовне, конкурсної основи немає, але якщо гуртки завершили набір та місць для всіх охочих бракує, команда Дитячо-юнацького наукового університету намагається збільшити кількість груп. Наразі в університеті навчається близько 800 дітей. Графік занять складений з урахуванням побажань дітей та їхніх батьків. Заняття відбуваються переважно у вихідні дні та у вечірній час протягом робочих днів. Для дітей постійно організовують майстер-класи, семінари, лекції, літні табори, інженерні тижні та інші заходи з популяризації науково-технічної творчості.
За час роботи ДЮНУ «Запорізька політехніка» було проведено фестиваль дронів, літній науковий мовний табір «Flight», літній мовний табір «GoCamp» (нині функціонує постійно у співпраці з організацією «GoCamp»), підготовка та захист робіт Малої академії наук, «Ніч Науки 2020», наукова дитяча конференція «Вночі про науку». За підтримки Гете Інституту проведено гру-моделювання «Спільно до мети» для школярів 7–11 класів, а також гру-моделювання «Європа для школярів». Заходи проводяться німецькою та українською мовами для учнів різних шкіл одночасно. Дидактичні матеріали до гри надаються Гете Інститутом. З використанням CLIL-методики («Content and Language Integrated Learning» — предметно-інтегрована іноземна мова) проводяться гуртки з математики, хімії та медіаграмотності. У 2020–2021 н. р. працювали гуртки з робототехніки, технічного конструювання, мехатроніки, геометричного моделювання, 3D моделювання, основ науково-дослідницької діяльності, англійської, німецької та французької мов, а також «Проста наука», Академія юних ерудитів, «STREAM-лабораторія», «Юні дослідники» та школа операторів дронів. Загалом для дітей доступними були 27 гуртків (17 за науково-технічним напрямом, 4 за дослідницько-експериментальним напрямом та 6 за гуманітарним напрямом).
Проєкт Дитячо-юнацький науковий університет «Запорізька політехніка» потрапив до топ-20 проєктів, що змінюють Україну та увійшов до трійки лідерів рейтингу. Участь у таких кампаніях як «Партнерство заради сталого розвитку» — показник здатності Національного університету «Запорізька політехніка» презентувати якісний продукт на рівні всієї країни.
ДЮНУ «Запорізька політехніка» успішно реалізував ще один масштабний проєкт — «Канікули із Запорізькою політехнікою». Два тижні поспіль для школярів м. Запоріжжя двері університету були відчинені, дітям було продемонстровано потужність та різноспрямованість усіх спеціальностей та освітніх програм. Близько 250 учнів долучилися до проходження літньої практики на базі НУ «Запорізька політехніка», занурившись у вивчення цілої низки дисциплін. Були організовані різноманітні акції: інженерний квест «Камені нескінченності», «Інформатика», «Журналістика», «Розумний будинок», «Транспортні технології» та «Керування роботами». Учасники заходу нагороджені іменними сертифікатами.
Проєкти ДЮНУ «Запорізька політехніка» показують, що разом можна досягнути, здавалося б, неосяжних цілей та реалізувати найсміливіші ідеї. Співпраця закладів освіти та науки різних рівнів є рушієм сталого розвитку та безперервного вдосконалення як наукової, так і економічної сфер країни.
|