Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України —
осередок збереження фіторізноманіття
Історія НДП «Софіївка» починається від заснування польським магнатом С. Щ. Потоцьким у вересні 1796 р. романтичного саду у дарунок коханій жінці Софії Вітт. Рослини висаджувалися як доповнення до альтанок, статуй та різних малих архітектурних споруд, щоб тішити око господарям і їхнім гостям. Рідкісні рослини завозилися й вирощувалися переважно задля демонстрації одиничних екземплярів екзотичних цікавинок, а завдання відображення повного генетичного різноманіття певного інтродукованого виду і його збереження навіть не ставилися аж до підпорядкування у 1955 р. НДП «Софіївка» Академії наук УРСР.
НДП «Софіївка» — багатоцільовий комплекс, який поєднує цілу низку функцій. Це науково-навчальна база, у складі якої функціонують 11 підрозділів, серед яких відділ дендрології і паркобудівництва, насіннєва лабораторія та відділ генетики, селекції та репродуктивної біології рослин, дослідний фундуковий сад та відділ трав’янистих рослин. Це «історичний сад» — видатна пам’ятка садово-паркового мистецтва кінця XVIII — початку XIX століть, що приваблює туристів з усього світу. Це пам’ятка паркобудування й архітектури України, занесена до Державного реєстру національного культурного надбання. Це науково-дослідний інститут, що опікується інтродукцією, мобілізацією та акліматизацією рослинного різноманіття в правобережному Лісостепі України.
Колектив парку займається інтродукцією, біотехнологією, збереженням рідкісних і зникаючих видів, генетикою й селекцією, охороною та репродуктивною біологією рослин; садово-парковим та ландшафтним будівництвом; науково-просвітницькою роботою в галузі ботаніки і охорони природи, декоративного садівництва й ландшафтної архітектури. НДП «Софіївка» співпрацює з понад 20 вітчизняними, а також цілою низкою науково-дослідних установ та університетів Польщі, Китаю, Росії, Німеччини, Чехії, Молдови, Казахстану та Киргизії.
Серед основних науково-технічних здобутків НДП «Софіївка» — оптимізація паркової структури історичних ділянок парку («Партерний амфітеатр», «Острів Ітака», урочища «Дубинка» й «Звіринець»); відновлення історичних композиційних зв’язків парку завдяки глибокому ретроспективному аналізу творчих задумів будівничих «Софіївки», що ґрунтувалися на образах поем «Іліада» та «Одіссея»; очищення історії парку від псевдонаукових нашарувань ХХ століття.
Внаслідок збирання і збереження у штучних умовах колекцій живих рослин нині зібраний унікальний колекційний фонд, що налічує 3500 видів та внутрішньовидових таксонів (2200 деревних і 1300 трав’янистих рослин). Підготовлені у лабораторії ландшафтного дизайну і проєктування наукові концепції щодо збереження, відновлення та використання рослинного матеріалу в культигенних ландшафтах затребувані регіональними, державними та комунальними органами з відповідним фінансуванням конкретних робіт. Наукові здобутки колективу установи публікуються у міжнародному виданні НДП «Софіївка» «Journal of Native and Alien Plant Studies».
|
Косенко
Іван Семенович
Директор НДП «Софіївка» НАН України, Член-кореспондент НАН України, доктор біологічних наук, професор, акредитований член Академії архітектури України, заслужений працівник культури України, лауреат Державної премії України в галузі архітектури
Видатний вчений-дендролог, селекціонер, майстер садово-паркового мистецтва, подвижник музейної справи Іван Семенович Косенко очолює НДП «Софіївка» з 1980 р. Його праця на ниві науки та культури відзначена багатьма нагородами. Повний кавалер ордена «За заслуги», кавалер ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня; нагороджений відзнаками НАН України «За трудові досягнення» та «За наукові досягнення», відзнаками «За заслуги перед Черкащиною» та «За заслуги перед Уманщиною», медаллю і знаком китайської провінції Ліань, дипломом і пам’ятним знаком Центру захисту історичних ландшафтів Польщі, нагрудними знаками «Умань-поріднення»; лауреат Міжнародної премії ІСОМОS–IFLA ім. Яна Захватовича, премій НАН України ім. академіка В. Я. Юр’єва та ім. академіка М. Г. Холодного; почесний громадянин м. Умань та м. Девіс (США), почесний працівник туризму України.
__________________
Розробляються рекомендації щодо збереження та відтворення, а також наукові обґрунтування на створення нових природно-заповідних територій. За результатами фітоіндикаційного оцінювання ступенів антропогенної трансформації рослинного покриву садово-паркових ландшафтів Середнього Побужжя вперше отримано цілісне уявлення про спонтанний рослинний покрив та видовий склад і структуру флори вищих судинних рослин цієї території. У НДП «Софіївка» вирощують унікальний садивний матеріал, обсяг щорічних надходжень від реалізації якого складає близько 1,5 млн грн.
Для підвищення туристичної привабливості було розроблено інноваційні екскурсійні маршрути на території історичного ядра, а також у нещодавно збудованому за межами історичного дендропарку новому, єдиному у Східній Європі фентезі-парку «Нова Софіївка» та у «Парку динозаврів», який нараховує близько 60 експонатів. Виконувані в «Софіївці» наукові дослідження з біотехнології, генетики, селекції, зокрема новітні схеми включення біотехнологічної ланки у селекційний процес сприяли створенню нових сортів фундука й хурми. Науковий колектив має три закордонні патенти: «Спосіб обробки плодово-ягідних культур», «Спосіб укорінення живців виноградної лози» та «Спосіб розміщення плодово-ягідних культур на схилах».
Колектив установи відзначений численними державними нагородами. У 1995 р. за результатами міжнародного конкурсу «Європа Ностра» колектив парку отримав усі відзнаки: медаль, диплом і барельєфний знак за роботу з відновлення парку після стихійного лиха 1980 р. У 2007 р. на першому публічному конкурсі «Сім чудес України» з-поміж 100 претендентів перші два місця розділили «Софіївка» та Києво-Печерська лавра.
Перспективи та напрацювання для розвитку НДП «Софіївка» ґрунтуються на міждисциплінарних фундаментальних і прикладних дослідженнях. На основі молекулярно-генетичних досліджень готується нова модель збереження ендемічних, рідкісних і зникаючих видів ex situ, спрямована на мінімізацію властивих традиційним колекціям ботанічних садів і дендропарків ризиків втрати різноманіття. Розробляються теоретичні засади імпортозаміни сировинної бази кондитерської й олійної промисловості на продукцію вітчизняного фундукарства. Окрім цього вчені продовжують дослідження історичного ядра парку для набуття статусу об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО.
|