Інститут свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрни
Волощук Василь Михайлович
Директор Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент НААН, член творчої ради Центру наукового забезпечення агропромислового виробництва Полтавської області, член робочої групи дорадчої служби агроформувань Полтавщини
Історія Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН розпочалася ще в 1930 р., коли було створено Всесоюзний науково-дослідний інститут свинарства. Згодом, у 1944 р., його перейменовано на Полтавський науково-дослідний інститут свинарства. У 1991 р. він став Українським науково-дослідним інститутом свинарства, із 1993 р. підпорядкований Українській академії аграрних наук. Сучасний статус отримав у 2011 р.
Науковий заклад досліджує сучасні теоретичні основи методів селекції, удосконалює історичні й створює нові породи, типи, лінії свиней та їхніх кросів. Окрім цього, шукає нові фізіологічні, генетичні та біохімічні способи підвищення продуктивності тварин, розробляє системи раціональної годівлі різних вікових і виробничих груп, рецепти комбікормів і преміксів. Також важливі напрямки діяльності — вдосконалення прогресивних технологій виробництва свинини, вивчення сучасних методів ведення рослинницької галузі та захист свиноферм від паразитарних і деяких інфекційних хвороб.
|
Інститут — координатор і головний селекційно-генетичний центр галузі свинарства в Україні. Він тісно співпрацює з галузевими інститутами системи Національної академії аграрних наук, племінними господарствами, вищими навчальними закладами системи Міністерства аграрної політики й продовольства України та МОН України. Також проводить спільні дослідження із зарубіжними науковими установами: фірмами й асоціаціями Німеччини, Іспанії, Польщі, Бельгії, Угорщини, Китаю, бере участь у міжнародних наукових проєктах, конференціях, семінарах і симпозіумах, проводить обмін науково-технічною інформацією.
Створені нові породи свиней, зокрема миргородська, полтавська, українська та червона білопояса м’ясні за показниками продуктивності перевищують наявні на 10–15 %. Обґрунтовано принципи з реконструкції свиноферм на 20–100, 300, 600, 1200 свиноматок, які застосовують у малих, середніх і великих господарствах України. Розроблено технології, впроваджені в понад 40 проєктах виготовлення свинини у 8 областях різних регіонів України, а також уведено в широку виробничу практику метод штучного осіменіння свиней. Саме тут вперше у світі ще в 1950 р. одержано поросят-трансплантантів.
Заклад науково забезпечує галузь свинарства в Україні, пропонуючи послуги з питань селекції, годівлі, технології відтворення та утримання свиней, здійснюючи науково-методичну допомогу підприємствам різних розмірів і форм власності для ефективного виготовлення свинарської продукції. А його прикладні розробки неодноразово впроваджено у виробництво (1971, 1985, 1999, 2004). За часи СРСР він отримав орден «Знак пошани», десять науковців стали лауреатами Державної премії України.
Інститут свинарства і агропромислового виробництва НААН украй важливий для розвитку аграрної України. Для зміцнення його матеріально-технічної бази, прискорення розробки науково-дослідних робіт та їхньої апробації було створено науково-виробниче об’єднання Інституту свинарства і АПВ НААН (НВО). Завдання НВО — забезпечити найновішими науковими дослідженнями в галузі сільськогосподарського виробництва, підвищити врожайність сільськогосподарських культур та продуктивність тварин за допомогою наукових досягнень.
|