Шамич
Олександр Миколайович
Завідувач кафедри фізичного виховання і спорту Київського національного університету будівництва і архітектури
Доктор психологічних наук, кандидат педагогічних наук, професор, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, лектор Центру ліцензування Української асоціації футболу, арбітр Національної категорії з футболу, асистент арбітра ФІФА
Олександр Миколайович Шамич розробив комплексну програму психологічного супроводу самореалізації паралімпійців, спрямовану на розвиток різних складових позитивного функціонування їхніх особистостей — самопізнання, самоприйняття, самовираження, самоефективність, саморегуляцію, автономію, осмисленість життєвих і професійних цілей, інтеріоризацію цінностей саморозвитку та самореалізації. Невід’ємною складовою досліджень є психологічна підготовка тренерів до роботи зі спортсменами з інвалідністю різних нозологій. Олександр Шамич надав практичні рекомендації тренерам із організації, оптимізації і корекції індивідуальної та командної взаємодії зі спортсменами з інвалідністю, а також провів тренінгові програми самореалізації паралімпійців як систему впливів, вправ, методів і технік, направлених на неперервний процес саморозвитку, самокорекції і самовдосконалення особистості. Учений особисто здійснив психологічний супровід багатьох спортсменів-паралімпійців України.
Народився 17 травня 1968 р. у м. Київ. Фізичною культурою і спортом захопився ще в шкільні роки в загальноосвітній школі № 170 Оболонського району. Під час навчання брав участь у різноманітних спортивних змаганнях, зокрема виступав на призи клубу «Шкіряний м’яч». Після закінчення 8 класів у 1983 р. почав поглиблено опановувати цілком технічну спеціалізацію в Київському технікумі радіоелектроніки. Водночас навчався в Спеціалізованій ДЮСШ МіськВНО, де не лише покращував спортивні навички, а й вивчав психологічні аспекти поведінки спортсменів і тренерів.
Після військової служби в 1987–1989 рр. вступив на факультет інформатики та обчислюваної техніки Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», який закінчив у 1995 р. У 1999 р. отримав диплом Національного університету фізичного виховання і спорту України за спеціальністю «Олімпійський та професійний спорт». А в 2013 р. з відзнакою закінчив магістратуру Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» за фахом «Правознавство».
Викладацьку діяльність розпочав у 2003 р. на посаді викладача кафедри футболу Національного університету фізичного виховання і спорту України. У 2007 р. став старшим викладачем Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України, а в 2008 р. — доцентом кафедри фізичної терапії, ерготерапії та фізичного виховання Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».
У 2011 р. в Інституті проблем виховання Національної академії педагогічних наук України здобув науковий ступінь кандидата педагогічних наук із роботою «Формування громадської активності молодших підлітків в дитячих спортивних об’єднаннях за місцем проживання», де ввів поняття «громадська активність» і «громадська активність підлітка». Згодом зацікавився розробкою моделі самореалізації особистості в паралімпійському спорті й темою психологічних особливостей базових параметрів самореалізації особистості паралімпійців. У 2020 р. в Інституті психології імені Г. С. Костюка Національної академії педагогічних наук України захистив дисертацію «Психологія самореалізації особистості в параолімпійському спорті» й здобув науковий ступінь доктора психологічних наук.
|
Із 2019 р. й дотепер очолює кафедру фізичного виховання і спорту Київського національного університету будівництва і архітектури. У 2021 р. за його ініціативи кафедра, котрій понад 70 років, стала випусковою. А в 2022 р. під керівництвом ученого відкрито магістратуру з психології спорту.
Олександр Шамич опублікував понад 100 навчально-методичних і наукових робіт у галузях педагогіки, психології, права, фізичної культури і спорту та історії спорту. Він є автором науково-історичного видання «Київський футбол на межах часів. Люди, події, факти. Суддівство матчів (1913–2013 роки)».
Учений входить до складу редакційної колегії журналу «Фізичне виховання в рідній школі». Протягом 7 років був ведучим уроку футболу на «Першому національному» радіоканалі в дитячій ранковій радіопередачі «Школяда», де спонукав слухачів до регулярних занять спортом та здорового способу життя.
Із 1991 р. Олександр Шамич на громадських засадах працює у Федерації футболу України (нині — Українська асоціація футболу). Спершу був на посадах секретаря аматорського футболу й секретаря комітету арбітрів. У 1996 р. став помічником генерального секретаря. Згодом працював начальником організаційного відділу й начальником відділу забезпечення збірних команд та проведення змагань. Із 2007 р. Олександр Миколайович — голова Комітету арбітрів Федерації футболу м. Києва, з 2010 р. — голова Колегії футбольних арбітрів та спостерігачів м. Києва, а з 2015 р. до 2018 р. — член комітету арбітрів Української асоціації футболу. Дотепер є лектором Центру ліцензування Української асоціації футболу. Проводити матчі як футбольний арбітр аматорських команд розпочав ще від початку діяльності організації в 1991 р. За рік уже займався всеукраїнськими змаганнями. Із 1995 р. проводив матчі другої ліги чемпіонату України, із 1996 р. — матчі першої ліги, а із 2000 р. — вищої ліги. Із 2002 р. був асистентом арбітра на міжнародних матчах. Протягом 1995–2010 рр. у чемпіонаті України з футболу та Кубку України з футболу провів 114 матчів. Загалом у чемпіонатах, першостях та Кубку України серед професійних команд як асистент арбітра провів 310 матчів та 53 матчі міжнародного рівня.
За вагомий внесок у розвиток фізичного виховання і спорту України Олександра Миколайовича Шамича нагороджено орденом «За заслуги» III ступеня (2021), нагрудними знаками «Відмінник освіти України» (2016), «Василь Сухомлинський» (2019) й медаллю «Ушинський К. Д.» (2021), найвищою відзнакою Київського міського голови «Знак пошани» (2013), нагрудними знаками «Почесний працівник фізичної культури і спорту України» та «За активну громадську діяльність», орденом Святого Миколая Чудотворця, почесними грамотами та відзнаками Національного олімпійського комітету України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Київської міської державної адміністрації, Української асоціації футболу та Федерації футболу м. Києва.
Професійні успіхи Олександра Миколайовича Шамича надихають на власні досягнення його дітей. Разом із дружиною вчений виховав двох доньок — Марію, яка з відзнакою закінчила факультет комп’ютерних наук та кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, і Ксенію — переможницю всеукраїнських олімпіад із математики та фізики, майстриню спорту України міжнародного класу зі спортивних танців.
Олександр Шамич упевнений, що успіх можливий лише тоді, коли чітко знаєш, до якої цілі прямуєш. Його життєве кредо — «Не бачиш кінцевого результату — не розпочинай. А якщо розпочав, обов’язково доведи до логічного завершення».
|