Крупський
Юрій Зиновійович
Професор Львівського національного університету імені Івана Франка
Доктор геологічних наук,
почесний розвідник надр,
академік Української нафтогазової академії, дійсний член Наукового товариства
ім. Шевченка
Видатний науковець, який брав участь у відкритті понад тридцяти нафтових і газових родовищ, Юрій Зиновійович Крупський пов’язав діяльність із вивченням геологічної будови й нафтогазоносності Західного регіону України.
Народився 1 червня 1941 р. на Львівщині. У 1962 р. закінчив нафтовий факультет Львівського політехнічного інституту за спеціальністю «Геологія і розвідка нафтових та газових родовищ». Працював оператором, геологом та старшим геологом Пасічнянської контори буріння тресту «Прикарпатбурнафта». З 1975 до 1981 рр. Юрій Зиновійович був старшим науковим співробітником Івано-Франківського інституту нафти і газу. Упродовж 1981–1986 рр. — головний геолог Калуської нафтогазорозвідувальної експедиції глибокого буріння об’єднання «Західукргеологія». Далі обіймав посаду головного геолога, а з 2003 р. — консультанта ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України». З 2005 р. працював головним науковим співробітником ДП НДІ «Науканафтогаз» НАК «Нафтогаз України». За сумісництвом протягом 2001–2011 рр. викладав на геологічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка, з 2014 р. — професор цього ж факультету.
|
У 1973 р. Ю. З. Крупський успішно захистив кандидатську дисертацію, у 2000 р. — докторську. У 1981 р. одержав учене звання старшого наукового співробітника, у 2016 р. — професора.
Учений досліджує геологічну будову Західного нафтогазоносного регіону України з урахуванням геологічної будови прилеглих регіонів Польщі, Словаччини, Угорщини й Румунії, розробляє теорію літосферних плит для пояснення геодинамічного розвитку та тектонічної будови Західного й Південного нафтогазоносних регіонів. Вивчає перспективи нафтогазоносності Західного регіону й працює над визначенням напрямів геологорозвідувальних робіт. Крім того, досліджує особливості
застосування приповерхневих геохімічних зйомок та геохімію вуглеводнів і їхньої перетворюваності, а також глобальні екологічні проблеми Землі. Є автором понад 200 праць, зокрема трьох монографій, навчальних посібників «Геологія та екологія видобутку нафти і газу» й «Глобальні екологічні проблеми Землі та їх моніторинг», а також співавтор ще чотирьох монографій.
Юрій Зиновійович брав участь у відкритті та розвідці багатьох родовищ нафти й газу в Західному нафтогазоносному регіоні України та чотирьох покладів газоконденсату на глибині понад три тисячі метрів у районі Уренгоя (РФ). Протягом 1986–1990 рр. долучався до роботи експертів із геологорозвідувальних робіт країн — учасниць Ради економічної взаємодопомоги. Учасник низки міжнародних конференцій і бізнес-нарад (Австрія, Велика Британія, Канада, Польща, Румунія, Сербія, США та Японія).
Ю. З. Крупський був експертом Державної комісії України із запасів корисних копалин. Є членом експертної ради ВАК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», вченої ради Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, вченої ради геологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, а також редколегій фахових журналів.
За багаторічну плідну працю нагороджений Почесною грамотою і медаллю Кабінету Міністрів України, знаками «Ветеран праці», «Відмінник розвідки надр», «100 років Державної геологічної служби України», медаллю імені В. І. Лучинського та медаллю Спілки геологів України.
Життєве кредо науковця — «Критерій правильності наукових теорій — їх застосування у практиці в теперішній час і в майбутньому».
|