Ковальчук
Володимир Володимирович
Директор Одеського фахового коледжу комп’ютерних технологій Одеського державного екологічного університету
Доктор фізико-математичних наук,
професор, академік Інженерної академії України
Науково-педагогічний стаж роботи Ковальчука Володимира Володимировича в закладах вищої освіти становить 40 років. За цей час він працював і як дослідник, і як викладач, і як керівник. Учений сам каже, формуванню його професійного шляху сприяли постійне бажання навчатися, пізнавати нове, вдосконалювати те, що вже існує. А також відповідальність за майбутнє перед наступними поколіннями.
Народився 17 липня 1959 р. у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області. Із 1976 до 1981 рр. навчався на фізичному факультеті Дніпропетровського державного університету на спеціальності «Фізик. Викладач». Після закінчення Володимир Ковальчук обіймав низку посад у закладах вищої освіти. Трудову діяльність розпочав асистентом кафедри фізики Криворізького державного педагогічного інституту. Із 1984 до 1986 рр. був аспірантом відділу теоретичної фізики Інституту фізики напівпровідників АН УРСР. Із лютого 1986 р. до листопада 1987 р. — аспірантом кафедри теоретичної фізики Одеського державного педагогічного інституту ім. К. Д. Ушинського (надалі — Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського), де продовжував працювати до листопада 1997 р. й із листопада 2000 р. до січня 2003 р. на посадах асистента, старшого викладача та доцента кафедри теоретичної фізики. У 1988 р. захистив кандидатську дисертацію «Квантово-хімічне моделювання реальних кремнієвих кластерів». Із 2003 р. до 2008 р. був завідувачем кафедри теоретичної фізики Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського. У 2008 р. науковець створив кафедру інформаційно-вимірювальних систем в Одеському державному інституті вимірювальної техніки. У 2010 р. захистив докторську дисертацію «Твердотільні гетероструктури на основі кремнію з нанокластерною підсистемою». А вже у вересні цього ж року очолив кафедру природничо-наукових (фундаментальних) дисциплін Військової академії (м. Одеса), яку було поновлено після того, як зі Львова на навчання перевели курсантів.
Володимир Ковальчук має значний досвід педагогічної роботи. У 1986–2008 рр. в Одеському педагогічному університеті він читав лекції з теоретичної фізики (теоретична механіка, електродинаміка, квантова механіка й оптика, статистична фізика, атомна і ядерна фізика, методи математичної фізики), фізики напівпровідників і фізики твердого тіла, електронної теорії речовини та статистичних методів у психології. У 2008–2011 рр. в Одеському інституті вимірювальної техніки викладав комп’ютерне моделювання твердотільних пристроїв, системний аналіз, теорію інформаційно-вимірювальних систем, нанотехнологій і наносистем. У Військовій академії (м. Одеса) в 2011–2013 рр. — загальну фізику, статистику, комп’ютерне моделювання, наукове прогнозування. А з 2011 до 2021 рр. в Одеському державному екологічному університеті — системний аналіз та інтелектуальний аналіз даних.
Із лютого 2013 р. й дотепер професор працює директором Одеського фахового коледжу комп’ютерних технологій Одеського державного екологічного університету.
|
За час свого перебування на посаді Володимир Володимирович суттєво підвищив рейтинг цього закладу. Він зміг не лише збільшити кількість студентів, а й змінити сам зміст їхньої підготовки у галузі інформаційних технологій. Для нього важливо, щоб майбутні спеціалісти отримали знання, справді актуальні в сучасному світі. Як каже сам директор: «Протягом усього періоду існування наш заклад освіти завжди відповідав трендам ринку праці. Саме це визначає його унікальність».
Для того, аби дати можливість студентам здобути якісну освіту, під керівництвом Володимира Ковальчука розроблено магістерські навчальні програми «Комп’ютерне моделювання приладів електронної техніки», «Статистичні методи в психології» та «Інформаційно-вимірювальні системи», магістерські програми професійного навчання «Прикладні електронні обчислювальні системи» та «Нанострукутри. Теорія квантового комп’ютера», бакалаврська програма «Системний аналіз і теорія управління. Інтелектуальний аналіз даних». У 2016–2018 рр. науковець був членом підкомісії з розробки стандартів зі спеціальності «Інформаційні системи та технології» науково-методичної комісії МОН «Інформаційні технології, автоматизація та телекомунікації» сектору вищої освіти Науково-методичної ради України. Він є координатором і керівником програмного комітету міжнародної конференції «Інформаційні технології, робототехнічні комплекси» й міжнародної конференції «Відкрите і дистанційне навчання».
Коло наукових інтересів Володимира Володимировича охоплює квантову теорію твердого тіла, створення прототипу квантового регістра як складової квантового комп’ютера, теорію гетеропереходів із нанокластерною підсистемою на поверхні твердого тіла (плівкові системи нового покоління), функціональну електроніку, теорію кластеризованих твердотільних матеріалів (побудова математичної і фізичної моделі), теорію управління освітніми процесами, системний аналіз, розвиток нових ідей інтелектуального аналізу даних, розробку ефективних методів отримання й обробки вимірювальної інформації з метою моніторингу навколишнього середовища. Він є автором понад 300 наукових публікацій, зокрема 6 монографій та 30 навчальних посібників, 9 із яких мають гриф МОН України.
Для розвитку своєї наукової діяльності професор здобув низку грантів від міжнародних організацій, зокрема грант DAAD (GSI-Wixhausen, Гейдельберг, Німеччина, 1996, 2000), грант Сорос (Університет Ватерлоо, Канада, 1995), грант ESF (Лозаннський університет, Швейцарія, 1998), грант ESF (Мюнхенський університет, Німеччина, 1999), грант EC (Вища адміністративна школа м. Ополе, Польща, 2015–2018), грант КНР (Cooperation Agreement for Academician Workstation of Weihai Zhirong Information Technology Co., Ltd, 2019–2022).
За заслуги перед українським народом професора Володимира Ковальчука нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України. Ученому вручено грамоту й почесну грамоту Міністерства освіти і науки України, він отримав нагрудний знак «Відмінник освіти України», медаль НАПН України «Ушинський К. Д.» і золоту медаль Інженерної академії України «Підгорний А. М.».
Якщо спитати Володимира Володимировича Ковальчука, у чому ж призначення нашого існування, він відповість: «Сенс життя — у самому ЖИТТІ. Оптимізм. Здоровий дух та здорове тіло. Своє життя проживаємо ми самі, власне, і ніхто інший». Ось так, він впевнено торує свій шлях разом із дружиною, двома синами й донькою.
|