Вастьянов
Руслан Сергійович
Завідувач кафедри загальної та клінічної патологічної фізіології імені В. В. Підвисоцького Одеського національного медичного університету, голова Одеського обласного товариства патофізіологів, вчений секретар Наукового товариства патофізіологів України
Доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Академії технологічних наук України
Професор Р. С. Вастьянов один з представників всесвітньо відомої наукової школи видатного патофізіолога, засновника та почесного президента Міжнародної спілки патофізіологів, академіка Георгія Миколайовича Крижановського, а також представник Одеської школи патофізіологів, історія якої налічує більше 120 років. Руслан Сергійович є відомим в Україні та поза її межами вченим в галузі патологічної фізіології, нейропатофізіології, експериментальної епілептології, кваліфікованим науковцем, який володіє технікою виконання патофізіологічних, нейрофізіологічних, нейрофармакологічних дослідів, а також досконало володіє англійською мовою.
Народився 18 липня 1967 р. в м. Одеса. У 1992 р. закінчив з відзнакою Одеський медичний інститут ім. М. І. Пирогова за спеціальністю «Лікувальна справа». У 2018 р. здобув другу вищу освіту за спеціальністю «Менеджмент» в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини. Науковий ступінь кандидата медичних наук присуджено у 1993 р., доктора медичних наук — у 2014 р. за спеціальністю «Патологічна фізіологія». Вчене звання доцента отримав у 2000 р., професора — у 2015 р.
В Одеському національному медичному університеті (ОНМедУ) Руслан Сергійович працює з 1992 р. Пройшов шлях від аспіранта до професора кафедри нормальної фізіології. У 2015 р. призначений завідувачем кафедри загальної та клінічної патологічної фізіології імені В. В. Підвисоцького. Протягом 2014–2018 рр. працював вченим секретарем університету. З 2018 по 2019 рр. виконував обов’язки проректора з науково-педагогічної роботи, а протягом 2020 р. — ректора ОНМедУ. За час роботи підготував 1 доктора і 1 кандидата медичних наук. Займається науковим керівництвом 8 кандидатських і 2 докторських дисертацій.
Очоливши кафедру загальної та клінічної патологічної фізіології ОНМедУ, Руслан Сергійович омолодив професорсько-викладацький склад та залучив до викладання дисциплін практичних лікарів. Застосування в педагогічному процесі новітніх електронних технологій, постійне очне та онлайн спілкування зі студентами, наявність «зворотного зв’язку», додаткові наукові конференції, конкурси, олімпіади та лекції за участі видатних лікарів та вчених університету, міста та країни значно покращили засвоєння знань з патофізіології вітчизняними та іноземними студентами всіх факультетів. На це вказують високі показники інтегрованого тестового іспиту «Крок-1».
Наукові праці професора Р. С. Вастьянова, присвячені дослідженню патогенетичних механізмів хронічного судомного синдрому, є вагомим внеском у вітчизняну і світову патофізіологію та епілептологію. Вчений розкрив патогенетичні механізми хронічного судомного синдрому з урахуванням пептид- та цитокін-обумовлених механізмів, продемонстровав патогенетичне значення пептидергічних механізмів при епілептизації мозку. Завдяки його науковій діяльності виявлено взаємозв’язки між нервовою та імунною системами, які спричиняють загальний дизрегуляторний ефект за умов досліджуваної патології, вперше з’ясовано протисудомні ефекти нейротропіну, кіоторфіну, неокіоторфіну та інших нейропептидів за умов гострих судом та кіндлінгу. Отримані результати висвітлюють системні нейропатофізіологічні механізми хронічної епілептичної активності та є експериментальною основою для розробки патогенетично обґрунтованих методів її лікування. Руслан Сергійович досліджує механізми пригнічення надмірної епілептичної активності шляхом застосування фармакологічних сполук, які блокують цитокінові рецептори.
На рахунку науковця 370 наукових публікацій, серед яких 7 підручників з грифом МОЗ (3 — англійською мовою), 7 монографій та 22 навчально-методичні рекомендації.
У науковій роботі вченого простежується схильність до концепції «клінічної патофізіології», яку з кінця минулого сторіччя обґрунтував та започаткував президент Українського наукового товариства патофізіологів професор Анатолій Гоженко. Зокрема проводяться спільні наукові клінічні обстеження та експериментальні дослідження з представниками неврологічної, урологічної, гастроентерологічної, терапевтичної, ендокринологічної та інших галузей медичної науки. Підсумком вказаних досліджень є 18 авторських свідоцтв та патентів України та СРСР.
|
Професор Р. С. Вастьянов виконує значний обсяг наукової, педагогічної, організаційної та методичної роботи. Він є науковим редактором журналу «Інтегративна антропологія», головою комісії університету по протидії академічному плагіату, вченим секретарем Наукового товариства патофізіологів України, головою Одеського обласного товариства патофізіологів, членом правління Одеського обласного товариства неврологів, членом Української протиепілептчиної ліги, Українського фізіологічного товариства та Українського товариства нейронаук.
Наукова діяльність Руслана Сергійовича відзначена першою премією і дипломом НАН України за наукову роботу (1996). Він став лауреатом Премії Кабінету Міністрів України для молодих вчених (1998), брав участь в проєкті Корнельського університету «Зальцбурзькі медичні семінари» (США, 1997), в проєкті «Open Health Society» — «Впровадження системи комп’ютерної реєстрації пацієнтів у діяльність медичних закладів» (1996–1997), в наукових програмах ІНТАС «Нейрофармакологічний аналіз резистивних форм епілепсії: роль інтерлейкінів» (1999–2000), та Європейського Союзу «Хронічні мультиелектродні реєстрації з моторної кори» (2005–2007). За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм указом Президента України від 17 травня 2021 р. присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
Серед особистих рис Руслана Сергійовича можна відзначити об’єктивність, стриманість та витримку. Він не лише знаний науковець, кваліфікований лектор та компетентний керівник, а й людина високої культури та етики, освічена, відповідальна та толерантна особистість. Надзвичайно розвинені вольові та людські якості допомогли вченому завоювати беззаперечний авторитет серед колег, студентів та наукової спільноти країни.
Руслан Сергійович погоджується з висловлюванням Г. Форда: «Якщо тобі важко, значить ти піднімаєшся вгору». Така життєва позиція допомагає долати труднощі та виправдовує докладені зусилля у моменти злетів.
|