Бордунова
Ольга Георгіївна
Завідувачка кафедри біохімії та біотехнології Сумського національного аграрного університету
Докторка сільськогосподарських наук, професорка
Ольга Георгіївна Бордунова народилася 31 жовтня 1959 р. в м. Суми. Здобувши кваліфікацію медичної сестри в медичному училищі, працювала в торокальному відділенні Сумського онкологічного диспансера. Згодом вирішила продовжити навчання й у 1987 р. вступила на ветеринарний факультет Сумського філіалу Харківського сільськогосподарського інституту ім. В. В. Докучаєва. 1992 р., після закінчення інституту з відзнакою, Ольга Бордунова стала старшою лаборанткою на кафедрі біохімії та фізіології зооінженерного факультету. Через рік за результатами конкурсу вчену було переведено на посаду асистентки кафедри. Наступною сходинкою її наукового шляху став вступ до аспірантури на кафедру терапії і фармакології.
Завдяки набутим знанням, вона почала розробляти профілактичні заходи щодо хвороби Марека в сільськогосподарської птиці. Результати досліджень лягли в основу кандидатської дисертації «Вивчення особливостей механізму противірусної дії дезінфектанта «ВВ-1» для профілактики хвороби Марека курей», захищеної 1997 р. у спеціалізованій ученій раді при Інституті експериментальної і клінічної ветеринарної медицини за спеціальністю «Ветеринарна мікробіологія, вірусологія, епізоотологія, мікологія і імунологія». У 2000 р. Ольга Георгіївна отримала атестат доцентки кафедри біохімії та біотехнології.
|
До сфери її наукових зацікавлень додалася тема впливу біоцидних засобів, створених на основі різних хімічних груп, на біокерамічні захисні структури шкаралупи яєць, на розвиток ембріонів та виводимість молодняку сільськогосподарської птиці. Це дослідження дало поштовх для написання дисертації на здобуття наукового ступеня докторки сільськогосподарських наук за спеціальністю «Технологія виробництва продуктів тваринництва». 2016 р. в Миколаївському національному аграрному університеті науковиця успішно захистила докторську дисертацію на тему «Теоретичне обґрунтування та розробка інноваційної технології передінкубаційної обробки яєць курей». У 2019 р. вона отримала вчене звання професорки й дотепер працює на посаді завідувачки кафедри біохімії та біотехнології Сумського національного аграрного університету.
Основний напрям наукових досліджень Ольги Бордунової — інноваційні технології передінкубаційної обробки яєць сільськогосподарської птиці. Учена розробила недорогі й непрацемісткі біоміметичні технології отримання на поверхні інкубаційних яєць захисних «штучних кутикул» («ARTIficialCutiCLE», «ARTICLE»). Вони захищають інкубаційні яйця сільськогосподарської птиці від несприятливих для розвитку пташиних ембріонів біогенних та абіогенних чинників природного та технологічно обумовленого походження. «Штучна кутикула» створена на основі хітозану, перекисних сполук і каталітично-активних щодо загальних органічних забруднень і патогенної мікрофлори зокрема ультра-нанодисперсних часток оксидів металів. У такий спосіб виготовляється екологічно чиста продукція птахівництва, яка відповідає нормативним показникам країн ЄС.
Професорка Ольга Георгіївна Бордунова — авторка більш ніж 176 публікацій, зокрема 4 монографій (1 — одноосібна), 120 фахових видань, 11 статей, зареєстрованих у наукометричних базах Scopus та Web of Science, 13 патентів і 8 науково-практичних вказівок. Також вона займається підготовкою кадрів вищої кваліфікації.
Ольга Бордунова продовжує свою активну наукову діяльність, поєднуючи ролі успішної вченої та люблячої мами й бабусі. Її завжди підтримують син, донька, зять та дві онучки, із якими проводити час для Ольги Георгіївни — найбільше задоволення.
|