Томашпільська селищна територіальна громада
Немировський Валерій Федорович
Голова Томашпільської селищної територіальної громади Для людей і громади — такою є діяльність Валерія Федоровича Немировського, очільника Томашпільської селищної ради з 2011 р., досвідченого управлінця й професіонала своєї справи. Він першим почав обстоювати об’єднання Томашполя з іншими населеними пунктами, адже це — додаткові можливості для розвитку малої батьківщини: що більша громада, то самодостатніша й перспективніша в майбутньому.
Народився 28 березня 1963 р. в смт Томашпіль Томашпільського району Вінницької області. У 1979 р. закінчив Новогребельське професійно-технічне училище за спеціальністю «Тракторист-машиніст». У 2000 р. вступив до Вінницького державного сільськогосподарського інституту, де здобув кваліфікацію економіста-організатора сільськогосподарського виробництва.
Професійний шлях Валерій Федорович розпочав у 1979 р. трактористом. Упродовж 1981–1983 рр. перебував на строковій службі, після чого повернувся на роботу до Томашпільського радгоспу. З 1987 до 1992 рр. працював у Томашпільському РАЙДУ, п’ять років обіймав посаду заступника директора «Сільбудматеріали». У 1997 р. досвідчений господарник очолив правління КСП «Будсервіс». Також заснував фермерське господарство «Немировського», яке згодом передав синові Сергію, випускникові Львівського національного аграрного університету.
Уже кілька каденцій поспіль земляки обирають В. Ф. Немировського селищним головою: у 2011 та 2015 рр. йому довірили керівництво Томашпільською селищною радою, а у 2016 та 2020 рр. — Томашпільською селищною територіальною громадою після її формування.
Валерій Федорович має сьомий ранг державного службовця. Одержав низку почесних грамот і подяк районного й обласного рівнів. До 400-річчя Томашполя нагороджений грамотою та орденом святого рівноапостольного князя Володимира Великого.
З дружиною виховали двох синів і доньку. Діти подарували п’ятьох онуків.
Історія краю, де постала Томашпільська територіальна громада — це частина історії Поділля та Правобережної України. Вона сягає часів, коли в пониззі між Бугом і Дністром з’явилися перші поселення землеробських племен (доба трипільської і черняхівської культур, епоха бронзи й скіфського періоду). Утисків Томашпілля зазнало під час монголо-татарської навали (ХІІІ-ХІV ст.), від початку 40-х рр. ХІV ст. свій вплив на Поділля посилило Велике князівство Литовське, а згодом — Річ Посполита. Саме магнату Янові Замойському належало містечко Драгушов (Прокопівці), яке він у 1616 р. подарував синові Томашу.
Майже жодна знакова історична подія не оминула Томашпільщини, залишивши тут артефакти. Це й 400-літня козацька церква в с. Стіна, і нинішній Томашпільський цукровий завод (1873), і дендропарки (ХVІІІ-ХІХ ст.) в Благодатному та Комаргороді. Селище Томашпіль — мала батьківщина видатних постатей. Тут народилися людина-легенда, «танковий король» Ісаак Зальцман і сатирик Михайло Жванецький. Іменами нових героїв — земляків Ігоря Гаврилюка, Віктора Саванчука, Анатолія Дубчака й Вадима Тарабанова, захисників України, які загинули від рук російських агресорів на сході України, нині названо вулиці сіл і селища.
Минуле тісно переплітається із сучасним, і нові
історичні події торкаються життя громади. Коли у 2014 р. в Україні розпочався процес децентралізації, Томашпільська селищна рада та її очільник Валерій Немировський першими в районі підтримали ідею реформування й звернулися до громад із закликом про об’єднання. Найактивніше відгукнулися мешканці сіл Горишківка, Нетребівка та Ракова, і 8 вересня 2016 р. рішенням рад створено Томашпільську ОТГ із центром у смт Томашпіль. З 2017 р. в держбюджеті України з’явилася нова графа — «Бюджет Томашпільської ОТГ».
|
За неповні чотири роки в громаді втілено в життя більш як 80 інфраструктурних проєктів: відремонтовано 10 кілометрів доріг, прокладено 18 кілометрів водогону та освітлено вулиці. У 2018 р. в Томашполі запрацював стоматологічний кабінет, де місцеві мешканці безкоштовно одержують послуги. Придбано два авто Ford для громади. Загалом автопарк селищного комунального підприємства, який у 2012 р. нараховував 3 одиниці техніки, зріс до 24 одиниць у 2020 р. Селищна рада взяла участь у конкурсі проєктів «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» й виграла транш від ЄС. За ці гроші відремонтували дитячий садок, реалізували програму енергоощадження, а також запровадили роздільний збір сміття.
2019 рік став переломним у житті громади, адже до неї долучилися такі сільські громади: Антонівська, Вилянська, Жолоб’янська, Кислицька, Паланська, Пеньківська, Пилипи-Борівська, Рожнятівська та Яланецька, а отже, з’явилися нові можливості для розвитку ОТГ. Хоча через пандемію коронавірусу й виникли певні труднощі, громада спрямувала зусилля на капітальний ремонт доріг, відкриття дитячих майданчиків та створення фізкультурно-оздоровчого комплексу в селищному парку. Завдяки співфінансуванню з державного й місцевого бюджетів придбано спецавтомобіль для людей з інвалідністю, 2 авто Renault Duster і три комплекти з телемедицини для лікарів амбулаторій сімейної медицини. Розпочато капітальний ремонт Томашпільської амбулаторії сімейної медицини. Для Томашпільської гімназії придбано ще один шкільний автобус для перевезення дітей із сіл.
У громаді велику увагу приділяють освіті, культурі, медицині й спорту. При будинках культури діють 5 народних аматорських колективів, 2 зразкових дитячих — при будинку дитячої творчості та один — у музичній школі. Дитячо-юнацька спортивна школа відома командами-чемпіонами різних рівнів із гандболу, хокею на траві, пляжного волейболу й рукопашного бою. Традицією стає відзначати День селища та селищної громади в першу суботу вересня, на святі вшановують людей праці, трудівників підприємств й організацій, освітян, медиків, підприємців, спортсменів, золоті подружні пари, народних майстрів, ветеранів війни та праці, багатодітні родини, матерів-героїнь.
Томашпіль сьогодні — центр селищної територіальної громади, яка охоплює 27 населених пунктів південно-західної частини Вінницької області, населення — 22 тисячі. На території громади працюють ТОВ «Агрокомплекс «Зелена долина», підрозділи ПрАТ «ПК «Поділля», МХП «Зернопродукт», «Епіцентр К» та Томашпільський цукровий завод. Громада має розгалужену мережу автомобільних шляхів, що сполучають її з обласним центром і залізничною станцією Вапнярка.
Селищна рада вже розпочала роботу над Стратегією розвитку Томашпільської територіальної громади до 2030 року. Праця, взаємопідтримка й бажання змінювати життя на краще — надійні помічники під час її втілення.
Томашпільська ОТГ має свій герб, прапор та гімн:
«Томашпіль, Томашпіль — Поділля куточок,
Маленької річки ти плин-голосочок.
Ти — наша столиця, любові колиска,
До серденька горнемо ми тебе близько…»
|