Роздільнянська міська територіальна громада
Шовкалюк Валерій Олександрович
Голова Роздільнянської міської територіальної громади Народився 4 лютого 1962 р. в с. Тиманівка Тульчинського району Вінницької області. У 1983 р. закінчив із відзнакою Одеський державний педагогічний інститут імені К. Д. Ушинського. Працював учителем Старостинської восьмирічної школи. З 1985 до 1992 рр. — голова Старостинської сільської ради. У 1992 р. обраний керівником секретаріату Роздільнянської районної ради. На цій посаді працював до 1994 р. Далі до 1997 р. — перший заступник голови Роздільнянської районної державної адміністрації. У 1997 р. загальними зборами обраний головою КСП імені Фрунзе, після його реорганізації у 2005 р. призначений заступником директора ТОВ «Обрій МТС — Роздільна». У 2006 р. став Старостинським сільським головою. У 2010, 2015 та 2020 рр. обирався міським головою, ким і працює дотепер. Був депутатом Старостинської сільської ради двох скликань та Роздільнянської районної ради трьох скликань.
За багаторічну плідну діяльність і високий патріотизм удостоєний почесного звання «Лицар Вітчизни» з врученням ордена «Золотий хрест честі і звитяги» (2018). Також нагороджений орденами «Єдність і слава» (2018) та «За громадянську доблесть» (2020).
Роздільнянська міська територіальна громада заснована у 2020 р. До її складу увійшли 10 сільських рад колишнього Роздільнянського району. Населення громади становить 33 116 мешканців; площа — 766,9 км2. На час об’єднання громади до неї належало одне місто Роздільна й 50 сіл. Роздільнянська ТГ є найбільшою міською громадою Одеської області за кількістю населених пунктів. Адміністративний центр — місто Роздільна, яке виникло в 1863 р. у зв’язку з прокладенням залізниці Одеса — Балта, з 1890-х рр. — значний залізничний вузол. Роздільна — один із найбільших і стратегічно найважливіших залізничних вузлів України — завжди становила економічний інтерес для держави як один із найпотужніших транспортних коридорів до країн Європи.
Роздільнянщина має багату історію, яка нерозривно пов’язана з історією Української держави. Станцію Роздільна кілька разів відвідував Микола II,
який у 1901 р. наказав побудувати в місті Свято-Миколаївську церкву. У 1924 р. храм зачинили, а з 1941 до 1954 рр. він знову працював. Пізніше його перебудували під бібліотеку та районний клуб. У 1991 р. почалося відновлення храму, і він набув сучасного вигляду.
|
Вогненним смерчем пронеслася Роздільнянщиною Друга світова війна. Командування вермахту надавало станції Роздільна такого великого значення, що її було фактично знищено в 1941 р. Бензин із пошкоджених цистерн майже досягнув поїзда з боєприпасами, однак група сміливців на чолі зі старшим лейтенантом Карабашем власноруч розтягнула вагони. У громаді шанують пам’ять героїв. У Роздільній є меморіальні комплекси й пам’ятники на честь воїнів, які захищали край від загарбників. У міському палаці культури працює історико-краєзнавчий музей.
Роздільнянщина пишається видатними особами, які народилися, жили та працювали на її землі — Героями Радянського Союзу С. Є. Артеменко (двічі), С. Осадчим, С. Болгарином, Героєм Праці, повним кавалером ордена Трудового Червоного Прапора О. Бербеко, ветераном ДСВ, партизаном І. Нерознаком і чемпіоном Олімпійських ігор 1988 р., футболістом І. Добровольським.
На території Роздільнянській ТГ функціонують 6 закладів дошкільної освіти й 17 — загальної середньої освіти. У м. Роздільна також діють школа мистецтв і дитячо-юнацька спортивна школа. У спортивній школі відкрито секції з футболу, волейболу, дзюдо, настільного тенісу, легкої атлетики та гандболу. У школі навчалися 4 учасники європейських змагань. У місті є бібліотека. У сфері охорони здоров’я працюють Роздільнянська багатопрофільна лікарня, яка за підсумками роботи входить до десяти найкращих лікарень області, та Центр первинної медичної допомоги. У Роздільній також є ветеринарна лікарня. Мешканцям громади надають послуги управління соціальної політики й управління соціального захисту населення Роздільнянської міської ради та Центр надання адміністративних послуг.
У 2003 р. здійснено реконструкцію міського стадіону. Він є вільним для відвідування. Усередині зроблено два ігрові майданчики — з живим газоном для традиційного футболу та штучним покриттям для мініфутболу, баскетбольний майданчик і бігова доріжка. Стадіон має назву «Спартак». Тут постійно відбуваються змагання з футболу районного та обласного чемпіонатів. У місті є розважальні заклади, серед яких готель «Чорне море», бари «Орхідея», «Даллас» і «Бузковий Туман», кафе «Транзит» та інші. У центрі міста — «Старий парк» із дитячим розважальним комплексом. Під час реконструкції Привокзальної площі у 2003 р. напроти нового залізничного вокзалу було закладено «Новий парк», на території якого також є дитячі розважальні майданчики. Біля автостанції міститься «Молдавський парк».
Нині Роздільна не є промисловим містом, хоча в минулому мала завод КПО державного значення, який виготовляв високотехнологічну продукцію навіть на експорт, кілька хлібозаводів, молокозавод, птахофабрики, величезну станцію Роздільна-Сортувальна та інше. Але мешканці громади сповнені оптимізму й вірять у світле майбутнє. Саме тому на місцевих виборах у 2020 р. вони більшістю голосів обрали головою Роздільнянської міської територіальної громади Валерія Олександровича Шовкалюка.
Уже не один рік він і його команда сумлінно й завзято працюють, щоб Роздільнянщина розквітла та знову стала промисловим центром Одеської області. Мешканці міста й сіл спостерігають за змінами: вулиці та провулки асфальтують й освітлюють, з’являються автобусні зупинки, дитячі та спортивні майданчики. Добрий господар завжди дбає про свою оселю. Що кращими будуть наші територіальні громади, то кращою буде наша держава — Україна.
|