Олександрівська селищна об’єднана територіальна громада
Борисевич Людмила Вікторівна
Олександрівський селищний голова, голова Донецького регіонального відділення Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єнаних територіальних громад» За сильними громадами — майбутнє України. З початком головування Людмили Вікторівни Борисевич розпочато стрімкий розвиток Олександрівської ОТГ: благоустрій, вуличне освітлення, будівництво спортивних і дитячих майданчиків, реконструкція парків, термомодернізація дитячого садка та інші успішно реалізовані проєкти.
Народилася 12 березня 1962 р. в с. Новодонецьке Добропільського району Донецької області в сім’ї трудівників: батько й мати все життя пропрацювали в автотранспортній галузі. Саме батьки були для Людмили джерелом енергії і натхнення. Змалку твердо вирішила, що стане вчителем. Закінчила Красноармійське педагогічне училище й Харківський державний педагогічний інститут імені Г. С. Сковороди. Після інституту вчителювала, далі — заступник директора школи (1992–1994), працювала з молоддю в Олександрівському райкомі комсомолу, очолювала секретаріат Олександрівської райради (1994). Протягом 1995–2010 рр. обіймала посаду заступника голови Олександрівської райдержадміністрації. Паралельно здобула кваліфікацію магістра державного управління Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України (2010).
Наступна віха трудової діяльності Людмили Вікторівни — служба в органах місцевого самоврядування. У 2012 р. стала очільницею Олександрівської селищної ради. Виправдавши довіру, переобрана на чергових виборах у 2015 р. У реформі децентралізації Людмила Вікторівна побачила перспективу розвитку для селищної та сільських рад. Переконана, що вектор розвитку мають визначати самі мешканці, тож результатом обговорень стало добровільне об’єднання в громаду. На виборах селищного голови у 2018 р., а потім на місцевих виборах у 2020 р. право бути фундатором міцної основи майбутнього життя громади мешканці віддали Людмилі Борисевич.
У 2019 р. Людмила Вікторівна увійшла до складу делегації керівників об’єднаних територіальних громад України до Канади, де представляла Донецьку область. Взяла участь у міжнародній конференції «Ukraine Reform Conference-2019». Того ж року стала учасницею міжнародної культурно-освітньої поїздки до Польщі, Швеції, Норвегії та Данії.
За ініціативність і сумлінну роботу нагороджена медаллю «За вірність народу України» (2019), почесними грамотами Кабінету Міністрів України (2006) та Донецької обласної державної адміністрації (2006, 2009).
Олександрівська селищна об’єднана територіальна громада була створена у 2018 р. шляхом об’єднання десяти сільських і селищної ради — 42 населених пункти із населенням майже 13 тисяч. До складу громади увійшли 10 старостинських округів та адміністративний центр громади — селище міського типу Олександрівка. ОТГ має унікальний досвід: саме вона першою в Донецькій області об’єднала бюджети сільських рад — ще до того, як перейшла на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом.
Нинішнє селище Олександрівка засноване в 1762 р.
як село поміщика генерал-поручика Дмитра Норова, хоча козацькі поселення існували тут і раніше на землях Орільської паланки. Названо селище на честь храму Олександра Невського — Олександрівкою. І сьогодні у серці селища виблискує золотом купол храму, поряд з яким розкинулася однойменна площа святого покровителя Олександра Невського.
«Північна брама Донбасу» — саме таким гаслом зустрічає гостей Олександрівщина, адже знаходиться вона та перехресті трьох областей: Харківської, Дніпропертовської та Донецької. Олександрівська ОТГ друга за площею своїх територій серед громад Донеччини: її загальна площа становить більше як 70 кілометрів. З заходу на схід численні села громади простягнулися майже на 50 кілометрів.
На прикладі Олександрівської об’єднаної громади можна переконатися, як завзятість, і віра у власні сили здатні за короткий термін перетворювати території. Ставку на розвиток у молодій Олександрівській ОТГ зробили на малі та середні підприємства, третина з них працює у сфері торгівлі, стільки ж — сільське господарство. Виробництво сільськогосподарської продукції здійснюють 37 підприємств, зокрема 15 фермерських господарств. Найбільшими бюджетоутворюючими підприємствами є: СТОВ «Золоті Пруди», ПП «Лактус», ПрАТ «Екопрод», СТОВ «Лощанське», ТОВ «Олександрівка-Агро», ТОВ «Агромакспром», ПАТ «Райагрохім». В підсобній промисловості, яка є базою в товаровиробництві, працює 3 млини, 4 олійниці, 2 хлібопекарні, лінія по виробництву
|
круп, лінія з переробки овочів, фруктів і ягід та розливу пастеризованого соку. Натуральні «Райські соки» споживають не тільки на території громади, а й далеко за її межами.
За 2 роки каденції селищного голови Людмили Борисевич для розвитку Олександрівської селищної громади залучено інвестицій та позабюджетних коштів у розмірі понад ста мільйонів гривень. Це дозволило реалізувати 22 інвестиційних проєкти в галузі освіти, охорони здоров’я, молоді та спорту, житлово-комунального господарства. На даний час в громаді продовжується реалізація ще 5-ти проєктів.
В рамках державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах придбано мобільний офіс муніципальних послуг.
В межах реалізації регіональної комплексної соціальної програми «Молодь і сім’я Донеччини» проведена реконструкція адміністративних будівель під молодіжні центри в селах Мирна Долина та Новополтавка. Облаштовані сучасними спортивними тренажерами, комп’ютерною технікою та меблями, заклади стали центром дозвілля у селі для всіх верств населення.
У 2019 р. в селах громади збудовано чотири спортивні майданчики для гри в міні-футбол з покриттям «штучна трава». Відтепер таких майданчиків на території ОТГ десять. Стільки ж і спортивних інструкторів селищного ЦФЗН «Спорт для всіх», які роблять спорт масовим та доступним.
За рахунок коштів державного бюджету придбано спецтехніку, парк комунальної техніки сьогодні є гордістю громади. Трактори, відвали, косарки та причепи є у кожному старостинському окрузі, придбано два нових сміттєвоза, автопідйомник та навантажувач для комунальних потреб. Завдяки співпраці з міжнародною організацією USAID розширено сферу діяльності комунального підприємства «Віднова» — створено цех по виробництву тротуарної плитки.
Значна увага в Олександрівській громаді приділяється закладам освіти. За рахунок місцевого бюджету тут проведено ремонти в трьох школах, куди перевели дитячі садки та зробили їх навчально-виховними комплексами. Продовжуються роботи по вже частково реалізованим проєктам Державного фонду регіонального розвитку, а саме: капітальний ремонт дитячого навчального закладу «Журавка», капітальний ремонт будівлі опорного закладу Олександрівський ЗЗСО з благоустроєм території.
На даний час всі 10 закладів загальної освіти мають власні автобуси, чотири з яких придбано у минулому році. До школи підвозиться кожна четверта дитина громади. Одночасно спрямовано бюджетні кошти на покращення матеріально-технічної бази закладів освіти, на які протягом більш ніж 15 років не було капітальних видатків. Ремонтуються харчоблоки та спортивні зали, проводиться заміна дахів, здійснюються заходи з термомодернізації та реконструкції систем опалення.
У с. Михайлівка побудували амбулаторію загальної практики сімейної медицини. Підтримка медичної сфери — один з пріоритетів громади. В цьому році у комунальну власність ОТГ прийняли первинну ланку медицини, що дозволить зберегти мережу ФАПів та амбулаторій, забезпечити роботу сімейних лікарів у найвіддаленіших населених пунктах та підвищити якість медичного обслуговування населення.
З турботою про людей старшого віку, за кошти ДФРР та співфінансування з місцевого бюджету, триває реконструкція будівлі Очеретинської амбулаторії загальної практики сімейної медицини під відділення стаціонарного догляду для постійного проживання Територіального центру соціального обслуговування.
Кожен старостинський округ громади має власний потенціал та самобутність, що сприяє розвитку та поступовому вирішенню пріоритетних завдань. У 2020 р. затверджено Стратегію розвитку Олександрівської селищної територіальної громади до 2025 р. Головною метою подальшої роботи є розвиток населених пунктів, підвищення якості життя людей і стійке економічне зростання.
|