Яворівська міська територіальна громада
Грабовський Ігор Андрійович
Яворівський міський голова Народився 4 липня 1990 р. в м. Яворів Львівської області. Протягом 2008–2009 рр. проходив строкову військову службу в Збройних силах України. Після армії вступив до Львівського національного аграрного університету на будівельний факультет, де здобув ступінь магістра за спеціальністю «Будівництво та цивільна інженерія». З 2015 до 2019 рр. був головою ГО «Молодь Яворівщини».
У 2015 р. Ігор Грабовський розпочав політичну діяльність як депутат Яворівської міської ради. Протягом 2017–2019 рр. працював начальником відділу промоцій міста та зв’язків із громадськістю Яворівської міської ради. У 2019 р. обійняв посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, достроково припинив повноваження депутата. З 2020 р. — Яворівський міський голова.
Яворівська міська територіальна громада створена 17 липня 2020 р. і на сьогодні є однією з найбільших у Львівській області. До її складу входять 79 сіл, 2 селища міського типу та 1 місто. Площа громади становить 849 км2, а населення налічує 52 540 мешканців. Центром територіальної громади є Яворів, у минулому — торгове і ремісниче поселення на торговельному шляху Львів — Ярослав.
Перша письмова згадка про Яворів датується у 1376 р. Місто у 1470 р. стало маєтністю шляхтича Петра Шамотульського, а вже на межі XV–XVI ст. Яворів перейшов до володінь польських шляхтичів Ґурок. У 1569 р. місто отримало магдебурзьке право і до 1772 р. було торгово-ремісничим центром на шляху Львів — Ярослав.
|
У другій половині XVII ст. Яворів був одним з улюблених міст польського короля Яна Собеського, в якому він часто зупинявся. За часів його правління місто переживало період свого найбільшого розвитку. Після першого поділу Польщі Яворів увійшов до складу Австрії. У 1772 р. місто отримало вільний статус. З XIX ст. до 1939 р. Яворів був повітовим містом. Впродовж багатьох років у Яворові активно розвивалися торгівля і ремісництво, влаштовувалися великі ярмарки із залученням іноземних купців. На початку XIX ст. Яворів став значним ремісничим і торговим центром, де проживало понад 2 тисячі населення. У цей же час до міста було перенесено друкарню Яна Шеліги, що видавала церковні книги, діяло братство.
Нині Яворів є районним центром Львівської області. Лежить над річкою Шкло, притокою Сяну, на північний захід від м. Львів. Яворівська громада пов’язана з обласним центром та іншими районами автомобільними шляхами державного значення: Львів — Краковець, Рава-Руська — Судова Вишня, Добросин — Немирів — Держкордон; обласного значення: Городок — Яворів — Грушів, а також шляхами місцевого значення. У Яворові розвинуті деревообробна, харчова, хімічна й меблева промисловість. Серед основних підприємств міста: ТзОВ «Снєжка-Україна», ТзОВ «КЕН-ПАК ЯВОРІВ», ТзОВ «УКР ПАК», ВАТ «Яворівський хлібозавод», ТзОВ «Леомарк» та ДП «РОБЕРТ БОШ ПРОДАКШН УКРАЇНА». У громаді функціонують 75 церков, 4 доми молитви, 3 костели, 12 капличок та монастир.
Місто Яворів славиться 24-тою окремою механізованою бригадою імені короля Данила. Бригада брала участь у миротворчих місіях, а також у міжнародних навчаннях «Щит миру» в рамках спільної програми України і НАТО — «Партнерство заради миру». З початком збройного конфлікту на сході України 24 бригада була однією з найбільш боєздатних підрозділів ЗСУ, а на її базі утворені декілька «важких» батальйонних тактичних груп, які брали безпосередню участь у більшості вирішальних битв за Донбас.
Серед видатних постатей Яворівщини — письменник, перекладач, лікар УПА Ю. Липа, скульптор І. Севера, головнокомандувач УПА, генерал-хорунжий Р. Шухевич, військовий діяч, начальник Генерального штабу УГА М. Маринович, греко-католицький священник А. Гоза, автор мелодії гімну України М. Вербицький, письменник, громадський діяч О. Маковей, мовознавець, автор першої граматики української мови Й. Лозинський. До сьогодні збереглися будинок, у якому жив і працював Й. Лозинський, а також будинок письменника О. Маковея. На території Яворівської ТГ встановлено пам’ятники М. Вербицькому, О. Маковею, А. Шептицькому (Яворів), Т. Шевченку (с. Сарни, Яворів) та Р. Шухевичу (смт Краковець).
Місто Яворів пишається багаторічними зв’язками із містами західного сусіда — Республіки Польща. Містами-побратимами Яворівської громади є Любачів, Гміна Любочова, Ярослав, Венгожево, Гміна Кольбуди, Гміна Стравчин, Наріль, Гміна Медзіхово.
|