Лиманська міська об’єднана територіальна громада
Журавльов Олександр Вікторович
Голова Лиманської міської об’єднаної територіальної гроомади Головний результат діяльності Олександра Вікторовича Журавльова — створення найбільшої ОТГ в Україні, яка об’єднує 40 населених пунктів, йому вдалося об’єднати в одне ціле мешканців міста, сільських і селищних рад. Нині як міський очільник він дбає про якісні зміни у всіх сферах життя Лиманської ОТГ, вимогливий до себе й інших, не будує повітряних замків, а послідовно втілює в життя реальні проєкти для розвитку Лиманщини.
Народився 24 березня 1971 р. в с. Торське Краснолиманського району Донецької області. Батько майже п’ятдесят років пропрацював водієм у колгоспі, мама все життя була продавцем у магазині. У 1986 р. вступив до Куп’янського автодорожнього технікуму, який закінчив у 1990 р. Служив у збройних силах — у навчальному центрі «Десна».
З 1992 до 2003 рр. завідував комбікормовим цехом колгоспу «Росія», був інженером з експлуатації та заступником директора ТОВ «Торське». Роботу поєднував із навчанням у Харківському державному університеті сільського господарства. Виш закінчив у 1997 р. та здобув фах інженера-механіка. Коли сільське господарство в країні переживало скрутні часи, а більшість людей у селі залишилися без роботи, потрібно було діяти. У 2004 р. заснував фермерське господарство «Престиж». Сьогодні це майже 300 пайовиків, понад 1300 гектарів землі, сучасна техніка, передові технології, мінізавод із виготовлення пелет і кормових гранул, гідні умови праці в майстернях, гаражі, ангарах та тваринницьких комплексах. Та найголовніше — працьовитий колектив.
У 2012–2015 рр. Олександр Вікторович керував районною асоціацією фермерів та приватних землекористувачів. Діяльного керівника з неабияким організаторським хистом обирали депутатом Кіровської селищної ради та Краснолиманської міської ради. В квітні 2015 р. депутати Краснолиманської міської ради обрали його секретарем міської ради. У 2020 р. він очолив Лиманську міську раду.
З дружиною Вікторією Петрівною виховали двох дочок. Старша живе й працює в Лимані, молодша — студентка Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Олександр Вікторович — людина справи, уміє досягати поставлених цілей та не боїться труднощів. Його кредо: «Від розвитку громади — до розвитку країни!»
Місто Лиман, як свідчать документи, заснували наприкінці XVII ст. на березі однойменного озера. Майже півтора століття Лиман лежав на дорозі турків і татар, у ньому постійно точилися бої. Щоразу лиманці відбудовували слободу з руїн, сіяли хліб і мужньо захищали рідний край від ворогів.
У 1879 р. в Лимані було три олійниці, дві кузні, дві лавки й магазин. Щороку в селі організовували два ярмарки, щонеділі великі базари. Будівництво залізничної лінії Львів — Лиман у 1910–1913 рр. стало віхою в його історії. Поселення стало найбільшою залізничною станцією колишнього СРСР та північними воротами індустріального Донбасу. У 1923 р. створено Лиманський район, який входив до складу Бахмутського округу. Станцію Лиман перейменували на Красний Лиман.
У 1930-х рр. збудували до десяти нових шкіл і медучилище, відкрили залізничний технікум, філію Харківського залізничного інституту. У 1929 р. запрацював перший на Донецькій магістралі Палац культури залізничників, уже за два роки в ньому активно діяли два драмгуртки, капела бандуристів, танцювальний колектив, а також оркестри: симфонічний, духовий і народних інструментів. У 1938 р. робітниче селище (нині — мікрорайон Південний) і село
|
Лиман злилися. Новий населений пункт отримав статус міста, його назвали Красним Лиманом. У 1950-х рр. звели першу чергу найбільшого в Європі заводу силікатної цегли, а також авторемонтні майстерні, харчосмакову фабрику, асфальтний і консервний заводи, машинолічильну станцію, комбікормовий завод та будівельно-монтажний поїзд № 389. Тоді ж організували 3 транспортні автоколони, звірогосподарство, автобусну колону та низку інших організацій.
У 1988 р. Краснолиманську міську й Краснолиманську районну ради об’єднали в одну Краснолиманську міську раду народних депутатів. У 2015 р. за ініціативи депутатів міської ради створено Краснолиманську міську об’єднану територіальну громаду. У 2016 р. Красний Лиман одержав назву Лиман. Краснолиманську міську ОТГ перейменовано на Лиманську. У 2015 р. відбулися перші вибори депутатів міської ради об’єднаної громади та міського голови.
На сьогодні Лиманська міська ОТГ — найбільша об’єднана громада в Україні; межує з Луганською та Харківською областями. До її складу належать 40 населених пунктів, де мешкають 44 206 осіб. На території громади функціонують: 22 школи, 23 дошкільних навчальних заклади, Центр позашкільної роботи, інклюзивно-ресурсний центр, молодіжний центр, професійно-технічне училище, медичний коледж, філія Українського державного університету залізничного транспорту, 3 лікарні, 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, 11 лікувальних амбулаторій, станція швидкої допомоги, ФСК «Локомотив», 24 клубних заклади, 23 бібліотеки, школа мистецтв, міський народний краєзнавчий музей, центр надання адміністративних послуг та центр безпеки громадян. У Лимані знаходиться один із провідних в Україні комунальних позашкільних навчальних закладів — обласна спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву з велосипедного спорту. У серпні 2020 р. розпочато будівництво сучасного велотреку МВХ, який є унікальним проєктом для Донецької області та України загалом. Крім того діють: 25-метровий басейн, 27 спортивних залів, 32 спортмайданчики.
На території громади найбільший в області залізничний вузол, працює регіональна філія АТ «Укрзалізниця» «Донецька залізниця», у складі якої 9 підприємств, і проходять автомобільні дороги державного значення Бахмут — Лиман — Горлівка й обласного значення Слов’янськ — Лиман. Сільське господарство представлено акціонерним товариством, 70 фермерськими господарствами, 9 товариствами з обмеженою відповідальністю й двома приватними підприємствами. У межах проєкту «Поліцейський офіцер громади» два старостинські округи Лиманської ОТГ наймають поліцейських офіцерів, які співпрацюють із місцевими мешканцями. Відновлено роботу мобільного офісу: адміністративні й соціальні послуги надають безпосередньо за місцем проживання.
Лиманщину називають оксамитовою перлиною Донбасу, а ще — легенями індустріального краю. На її території 27 тис. га лісів, частина Національного природного парку «Святі гори», заповідник «Крейдяна флора», дендропарк й еколого-пізнавальна стежка «Лісове намисто», багато заказників, сотні озер та озерець, річка Сіверський Донець, майже 200 баз відпочинку й оздоровчих таборів, санаторій-профілакторій «Щуровський» та соціально-оздоровчий центр соціальної реабілітації «Смарагдове місто». Усе це сформувало імідж громади як одного із центрів оздоровлення та реабілітації населення.
Лиманська земля зростила когорту державних, політичних і військових діячів: 15 героїв Радянського Союзу, 9 героїв соцпраці та 3 повних кавалерів ордена Слави. А завдяки3 льотчику-космонавтові Л. Д. Кизиму про невелике місто на Донеччині — Лиман — дізнався весь світ.
|