Вензель
Олександр Семенович
Директор Харківського регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву»
За значний особистий внесок у соціально-економічний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення відзначений нагрудним знаком «Почесний працівник будівництва та архітектури» (2010).
Відомий не лише в Україні, а й за її межами — Олександр Семенович Вензель, як досвідчений фахівець і громадський діяч, понад тридцять років життя віддав реалізації програм, спрямованих на задоволення однієї з базових потреб людини — потреби житла. Завдяки багаторічному досвідові створення, організації будівництва й функціонування молодіжних житлових комплексів (МЖК) став одним з ініціаторів запровадження в Україні довгострокового пільгового кредитування молоді та заснування Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, який згодом став державною установою. Він на практиці започатковував кредитування молоді на Харківщині, де вперше в країні молоді сім’ї отримали житло за допомогою Фонду, і присвячує свої знання, досвід та енергію розвиткові житлових програм не лише на Харківщині, а й в інших регіонах України.
Народився 8 листопада 1958 р. в м. Харків у родині інженерів. Мати — Тамара Петрівна, батько — Семен Пилипович.
Трудовий шлях після закінчення середньої школи розпочав слюсарем-збиральником на харківському заводі «Комунар». Упродовж 1976–1978 рр. служив в армії, після чого здобував вищу освіту. У 1984 р. закінчив Харківський інститут радіоелектроніки. У студентські часи брав активну участь у громадському житті інституту. Був членом комітету комсомолу.
На Харківському приладобудівному заводі імені Т.Г. Шевченка, де працював інженером КБ після закінчення навчання, незмінно дотримувався активної життєвої позиції. У 1985 р., вражений відвідуванням відомого свердловського МЖК-1, ініціював та розпочав організацію молодіжного житлового комплексу на заводі. У 1986 р. очолив оргкомітет МЖК при заводському комітеті ЛКСМУ. Того ж року розпочалося проєктування комплексу. На підприємстві змагалися за право потрапити до будівельних загонів першого в місті молодіжного житлового комплексу. Уже за рік перших переможців навчали будівельних навичок у складі заводського будівельно-монтажного управління.
У 1997 р., коли розпочалося будівництво перших об’єктів комплексу, О.С. Вензель приділяв багато уваги підтримці й заохоченню однодумців з інших підприємств та організацій міста. За його участю створили неформальний міський штаб МЖК. Завдяки регулярному обмінові ідеями й досвідом організаторів у Харкові започаткували кілька молодіжних житлових комплексів.
У 1988 р. задля створення умов для подальшої самореалізації учасників будівництва виникла громадська організація — Добровільне товариство МЖК «Моноліт». Олександр Семенович очолив товариство. Водночас він долучився до розвитку Руху МЖК. Брав активну участь у підготовці та проведенні І Всесоюзної конференції МЖК, яка відбувалася протягом 1988–1989 рр. Належав до складу Ради «Союзу МЖК в СРСР», а згодом — Руху МЖК.
Після розпаду Радянського Союзу й відродження незалежної України почав активно співпрацювати з Асоціацією МЖК України. Добровільне товариство МЖК «Моноліт» стало одним із співзасновників оновленої Всеукраїнської асоціації «Укрмолодьжитло». О.С. Вензеля багато разів обирали до складу ради Асоціації. Нині він є заступником голови ради.
Одночасно сприяв створенню й розвиткові профспілки працівників молодіжних житлових комплексів і комітетів місцевого самоврядування. Багато разів обирався до її керівних органів. Розпочавши зі створення осередків
|
на Харківщині, профспілка розширила свою діяльність на всю країну та з 2000 р. входить до складу Федерації професійних спілок України й послідовно сприяє реалізації житлових програм.
У колі інтересів О.С. Вензеля також завжди було місцеве самоврядування. Він брав участь у створенні комітету місцевого самоврядування в МЖК «Інтернаціоналіст» і двічі обирався депутатом Циркунівської сільської ради Харківського району Харківської області.
З 1998 р. дотепер працює у Фонді сприяння молодіжному житловому будівництву, одним із засновників якого був. Призначений директором Харківського регіонального відділення Фонду. Того ж року з бюджету області виділили перший мільйон гривень — і перші в країні молоді новосели отримали власне житло завдяки пільговим кредитам.
Надалі був одним з авторів Постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1999 р. № 825 «Про вдосконалення організаційної та фінансової діяльності Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву при Державному комітеті у справах сім’ї та молоді», Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2000 р. № 1604 «Про Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», Постанови Кабінету Міністрів України від 29 травня 2001 р. № 584 «Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла» та Постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2003 р. № 853 «Про затвердження Порядку часткової компенсації відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла».
З 2002 до 2005 рр. О.С. Вензель, очолюючи створений Фондом Науково-дослідний інститут стратегічних інвестицій, брав участь у багатьох науково-практичних конференціях із питань житлової політики, зокрема й міжнародних, і читав лекції слухачам Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. Йому довірили експериментальне впровадження механізму надання молоді часткової компенсації відсотків за іпотечними кредитами у 2003–2004 рр. Олександр Семенович забезпечував моніторинг, супровід та вдосконалення цього процесу.
З 2002 до 2006 рр. входив до складу спостережної ради Державного фону сприяння молодіжному житловому будівництву. У той же період був консультантом Комітету з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту й туризму Верховної Ради України.
Відданість справі й щире бажання поділитися досвідом із колегами завжди викликали пошану в колективі, що знайшло реальне втілення у 2013 р., коли йому присвоїли звання «Почесний працівник Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».
З початком бойових дій на сході країни у 2014 р. на тлі згортання фінансування державних житлових програм О.?С. Вензель зосередився на розвитку місцевих житлових програм — і не лише молодіжних. Разом із громадськими організаціями ветеранів АТО у 2016 р. започаткували обласну програму для захисників Вітчизни.
Житлові програми Харкова стали частиною стратегії розвитку міста. Крок за кроком, зокрема й завдяки злагодженій роботі очолюваного Олександром Семеновичем колективу, підтримку у вирішенні житлових проблем у Харкові отримують і працівники бюджетної сфери та комунальних підприємств міста, і викладачі закладів вищої освіти. Раніше ніж будь-де в країні — у 2018 р. в Харкові надали кредити внутрішньопереміщеним особам. Обсяг фінансування місцевих програм на Харківщині зріс від 10 млн гривень у 2010 р. до 115 млн у 2020 р. Останні роки — це майже третина від загального фінансування місцевих житлових програм країни. Важливо не тільки те, що Харківське регіональне управління стало незмінним переможцем у внутрішньому рейтингу Держмолодьжитла, скільки те, що його приклад надихає інших регіональних керівників, а харківські напрацювання стають у пригоді в інших містах та регіонах країни.
Олександр Семенович незмінно знаходить час й енергію для громадської діяльності. Не залишаючи поза увагою Асоціацію МЖК «Укрмолодьжитло», нещодавно виступив одним зі співзасновників ВГО «Хаусінг Юкрейн» — організації фахівців, які вважають своєю місією діяльність у сфері сприяння реалізації державної житлової політики з огляду на сучасний світовий досвід задля забезпечення українців доступним і комфортним житлом.
За час діяльності відзначений багатьма нагородами органів державної влади: Грамотою Верховної Ради України, подяками Кабінету Міністрів України, Київської міської держадміністрації, Головного управління розвитку територій Харківської ОДА, почесними грамотами Міністерства України в справах молоді та спорту, Держкомітету України в справах сім’ї та молоді, Івано-Франківської ОДА, Харківської ОДА, Харківської міської ради, а також відзнаками неурядових організацій.
Разом із дружиною Мариною виховав доньку Дарію, яка подарувала двох онуків — Єву та Даниїла, а нині знайшла себе в навчанні молодших школярів.
Серед захоплень — органічне землеробство, гірські лижі й дайвінг.
|