Біляков
Юрій Петрович
Видатний ландшафтний архітектор,
керівник відділу Ландшафтної архітектури інституту «УкрНДІпроектреставрація»,
член президії Гільдії ландшафтних архітекторів України
За розвиток, реставрацію та удосконалення інфраструктури Національного дендрологічного парку «Софіївка» в м. Умані нагороджений Державною премією України в галузі архітектури (2005).Понад сорок років Юрій Петрович Біляков працює в інституті «УкрНДІпроектреставрація», де за цей час як ландшафтний архітектор розробив та реалізував в різних регіонах України більше ніж триста проєктів відновлення історичних ландшафтів палацово-паркових комплексів, територій адміністративних, культових та фортифікаційних споруд, парків, історичної та громадської забудови, більшість з яких мають статус загальнодержавного та національного значення. Підняв на високий науковий, технічний та професійний рівень роботу в напрямі розвитку ландшафтної архітектури.
Народився 24 квітня 1952 р. в м. Омськ. З 1960 р. проживає в м. Київ. Після закінчення в 1977 р. Київського інженерно-будівельного інституту за спеціальністю «Міське будівництво» був направлений до інституту «УкрНДІпроектреставрація», де і до цього часу працює головним архітектором проєктів на посаді керівника
|
відділу ландшафтної архітектури.
Для своїх проєктів застосовує унікальні сучасні технології 3D-моделювання рельєфу, які розроблені співробітниками творчого колективу Ю. П. Білякова — Ю. А. Моссоковським, С. В. Назимко, В. Н. Кисилем, Ю. М. Огарковим. В 1995 р. ця група фахівців одними з перших в світі розробили комп’ютерну програму просторового 3D-проєктування ландшафту під назвою «Планикад». Згодом була створена більш сучасна індивідуальна програма, на базі якої до цього часу ведеться проєктування і винесення в натуру проєктних рішень.
Глибокі знання основ паркобудування, структури міської і садибної забудови надали можливість талановитому архітектору Ю. П. Білякову створити багато цікавих проєктів. Серед них території комплексів культових споруд національного значення: Києво-Печерська лавра, Софійський собор, Андріївська церква у м. Київ, Володимирський собор у м. Севастополь, Резиденція Буковинських митрополитів у м. Чернівці, Почаївська Лавра та інші. Території адміністративних споруд загальнодержавного та національного значення: Адміністрації Президента України, Національного банку України, Кловського палацу (Верховний Суд України), Центрального залізничного вокзалу в м. Києві, Театру опери і балету, палацу Воронцова в м. Одеса. Території палацово-паркових комплексів національного значення: Маріїнського палацу та парку в Києві, палацу Розумовського в м. Батурин, садиби Тарновських в с. Качанівка (Чернігівська обл.), садиби Толстих в селищі Онуфріївка (Кіровоградської обл.), Національного дендропарку «Софіївка» в м. Умань, багато інших парків та палацово-паркових комплексів по всій території України. Території фортифікаційних споруд національного значення: Києво-Печерської фортеці «Мистецький арсенал», Госпітальних укріплень (Київ), цитаделі Батуринської фортеці (Батурин), фортець в м. Кам’янець-Подільський, м. Хотин, м. Хуст, м. Ужгород. Території міської забудови: Андріївського узвозу і Подолу (Київ), Приморського бульвару (Одеса), пам’ятників В. Чорноволу, Ш. Руставелі, Г. Гонгадзе (Київ). Есклюзивних проєктів сучасної житлової та садибної забудови.
За вагомий внесок у справу збереження національної культурної спадщини, Ю. П. Біляков нагороджений почесною грамотою Держбуду України, медаллю «20 років незалежності України» та іншими відзнаками.
Ю. П. Біляков активно застосовує сучасний міжнародний досвід в галузі ландшафтної архітектури Великої Британії, Франції та інших країн. Щорічно бере участь в діяльності міжнародних конференцій, виставок, симпозіумів, журі конкурсів тощо.
Життєве кредо: «Гарний архітектор той, хто досконало знає і відчуває спадок історичного минулого і перетворює його в сучасні проєкти».
|