Наукова школа
«Фізика і технологія напівпровідникових мікро- й наноструктур та сенсорних систем на їхній основі»
Дружинін Анатолій Олександрович
Завідувач кафедри напівпровідникової електроніки Національного університету «Львівська політехніка», доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України
Народився 9 жовтня 1946 р. на Львівщині. У 1968 р. закінчив фізичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка за спеціальністю «Радіофізика і електроніка». Автор понад 700 науково-методичних праць, із яких 135 у виданнях, які індексуються наукометричними базами даних Scopus та Web of Science. Підготував і видав 6 навчальних посібників, в тому числі один із грифом МОН України. Опублікував 7 монографій у галузі сенсорної електроніки. За вагомі досягнення в освітній і науковій діяльності нагороджений нагрудним знаком «Відмінник освіти України», відзначений подяками Прем’єр-міністрів України, почесними грамотами МОН України, а також Державною стипендією видатним діячам освіти.
Наукова школа професора А. О. Дружиніна створена на базі науково-дослідного центру «Кристал» кафедри напівпровідникової електроніки, продовжує наукову діяльність проблемної лабораторії НДЛ-3, організованої професором А. В. Сандуловою, в якій працювали провідні співробітники І. Й. Мар’ямова, Ю. Й. Заганяч, О. М. Лавитська та ін. Сьогодні основою школи є доктори технічних наук, професори І. П. Островський, Ю. М. Ховерко,
|
І. Т. Когут, В. Ю. Єрохов і кандидати технічних наук О. П. Кутраков, Н. С. Лях-Кагуй, С. І. Нічкало та інші.
Напрями діяльності наукової школи А. О. Дружиніна охоплюють фізику і технологію створення напівпровідникових мікро- та наноструктур, а також дослідження деформаційно-стимульованих ефектів в широкому інтервалі температури у напівпровідникових ниткоподібних мікро- й нанокристалах (кремнію, германію та їхніх твердих розчинів, і сполук А3В5) та структурах кремній-на-діелектрику. Ці ефекти є основою роботи сенсорів фізичних величин (механічних, теплових, магнітних), здатних працювати в т. ч. за низьких температур і сильного магнітного поля.
Впродовж багатьох років лабораторія сенсорної електроніки співпрацює з провідними науковими установами України та закордону, зокрема Польщею, Німеччиною та ін. До найновіших розробок лабораторії належать перетворювачі фізичних величин, які захищено патентами України. Їх багато разів експонували на міжнародних виставках.
За останні роки у науковій школі під керівництвом професора А. О. Дружиніна захищено 5 докторських дисертацій, а також 10 кандидатських. Молоді вчені — С. Нічкало, Ю. Когут, Р. Корецький, А. Вуйцик стали лауреатами премії Верховної Ради України.
|