Наукова школа М. М. Черемісіна «Методи та засоби підвищення ефективності
керування і транспортування електричної енергії в електричних мережах»
Черемісін Микола Михайлович
Професор кафедри електропостачання та енергетичного менеджменту Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка, кандидат технічних наук, професор
Микола Михайлович Черемісін — професор, викладач і винахідник із понад 40-річним досвідом науково-педагогічної роботи. Результати науково-дослідних робіт заснованої ним наукової школи та методичні рекомендації впроваджені в багатьох галузях промисловості та енергетики України, країн СНД і далекого зарубіжжя.
Народився в 1948 р. Вищу освіту здобув у Харківському інституті механізації та електрифікації сільського господарства за спеціальністю «Електрифікація сільського господарства». Має кваліфікацію інженера-електрика. У 1981 р. захистив кандидатську дисертацію в Московському інституті інженерів сільськогосподарського виробництва. Закінчивши інститут у 1971 р., залишився працювати в його стінах — асистентом, викладачем кафедри електропостачання. У 1983 р. отримав звання доцента кафедри електропостачання сільського господарства. У 2005 р. йому присвоєно звання професора. Із 2011 р. Микола Михайлович — професор кафедри електропостачання та енергетичного менеджменту. У доробку професора — понад 145 наукових публікацій і більше ніж 30
|
авторських свідоцтв СРСР та патентів України. Велику увагу він приділяє діяльності в складі вчених рад провідних університетів та редакційних колегій фахових видань. М. М. Черемісін — відмінник вищої освіти й науки України, нагороджений бронзовою медаллю та дипломом ВДНГ СРСР. Має нагрудний знак «Винахідник СРСР».
Наукова школа займається пошуком методів і засобів підвищення ефективності керування й транспортування електричної енергії в електричних мережах. У її межах під керівництвом професора підготовлено 6 кандидатів технічних наук, а це: П. П. Фещенко, Ракутуніаніна Сулуфу Хері (Мадагаскар), В. І. Романченко, О. М. Довгалюк, М. М. Тітов, О. О. Мірошник.
Дослідження школи охоплюють широкий спектр проблем. Деякі з них реалізувалися в межах міжвузівських цільових програм Міністерства освіти і науки СРСР, інші — на державне замовлення.
Цілий цикл робіт присвячений господарчій тематиці. Розроблено програми розрахунку усталених режимів та технічних втрат потужності й електроенергії в електричних мережах 10(6)-0,4 кВ; програмне забезпечення планування та аналізу ефективності заходів із зниження втрат електроенергії в розподільних мережах 10(6)-0,4 кВ; технічні вимоги й виготовлення автоматизованої системи моніторингу режимів роботи повітряних ліній електропередачі 6–10 кВ і метеопараметри навколишнього середовища (СМ РЕМ).
Багато наукових розробок безпосередньо спрямовані на впровадження у виробництво. Зокрема, система моніторингу розподільчих електричних мереж 6/10 кВ СМ РЕМ призначена для оперативного моніторингу й контролю аварійних станів і метеопараметрів. СМ РЕМ допомагає здійснювати оперативний пошук місць пошкоджень. Система контролю підстанцій 35/10 кВ, що не обслуговуються, створена для автоматизованого збору, обробки й передавання на центральний диспетчерський пункт інформації про аварійні та нормальні режими роботи підстанцій. Можливості системи контролю ожеледецеутворень полягають у періодичному вимірюванні температури й вологості, вагового навантаження в точці підвішування дроту, визначенні критичних параметрів і передаванні на диспетчерський блок.
Серед найновіших досягнень школи — розробка інноваційної телекомунікаційної технології PLC (Power Line Communication), заснованої на використанні силових електромереж для інформаційного обміну.
|