Сушко Юрій Олександрович Завідувач відділу мікрохірургії вуха і отонейрохірургії Інституту отоларингології імені професора О. С. Коломійченка, президент Української асоціації отіатрів, отоневрологів і отонейрохірургів Доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Розбудові української школи отохірургії присвятив свою багаторічну видатну наукову діяльність професор Юрій Олександрович Сушко. За його участі розроблено нові ефективні прийоми тимпанопластики, що дало змогу суттєво поліпшити як морфологічні, так і функційні результати хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний середній отит і холестеатому. Учений є автором та співавтором десятків винаходів і раціоналізаторських пропозицій та виконав безліч складних хірургічних втручань. Народився 17 липня 1937 р. в м. Прилуки Чернігівської області в родині відомого лікаря-оториноларинголога. Ще студентом зацікавився оториноларингологією, відвідував науковий гурток і чергував у кабінеті швидкої допомоги. Саме його професор Я. О. Шварцберг порекомендував лікарем-оториноларингологом після закінчення інституту. Професійну діяльність у 1960 р. Ю. О. Сушко розпочав у щойно відкритому професором О. С. Коломійченком Київському науково-дослідному інституті отоларингології. Його вчителями й наставниками в інституті стали визначні вчені О. С. Коломійченко, С. І. Мостовий та Б. Л. Французов. Від початку наукового шляху Юрій Олександрович досліджує проблеми мікрохірургії вуха. Питання тимпанопластики висвітлено в його дисертаційних роботах. У 1967 р. він |
захистив кандидатську дисертацію на тему «Деякі варіанти тимпанопластики», а в 1981 р. — докторське дослідження «Формування неотимпанальної порожнини при слухополіпшувальних операціях у хворих на хронічний гнійний середній отит і його наслідки». Учений удосконалив методи лікування хворих на хронічний гнійний середній отит і його наслідках. Результати його праці висвітлено в понад 300 наукових статтях.
У 1988 р. Ю. О. Сушко організував відділ тимпанопластики в Інституті отоларингології імені професора О. С. Коломійченка, який пізніше перейменували на відділ мікрохірургії вуха і отонейрохірургії. Під його керівництвом уперше в Україні почали виконувати такі складні хірургічні втручання на скроневій кістці, як видалення пухлин яремного отвору, вестибулярної шваноми, пластика лицьового нерва у хворих із лицьовим паралічем, пересічення вестибулярного нерва у хворих з інвалідизувальним запамороченням. У 1991 р. вчений уперше у вітчизняній практиці виконав операцію кохлеарної імплантації пізнооглухлій дорослій людині.
У 1990 р. Ю. О. Сушко відвідав Інститут Ж. Портмана (Франція) та ознайомився з досягненнями однієї з провідних світових шкіл отохірургії. За його ініціативи підписано договір про співпрацю. У 1993 р. науковець разом із колегами організував Міжнародний семінар із мікрохірургії вуха за участю професора М. Портмана. Усі ці роки Ю. О. Сушко є представником Інституту Ж. Портмана в Україні.
Під керівництвом Юрія Олександровича в Інституті отоларингології відбуваються щорічні Міжнародні семінари з мікрохірургії вуха за участю відомих отохірургів світу. На базі Інституту отоларингології імені професора О. С. Коломійченка проведено понад 70 курсів мікрохірургії вуха й отонейрохірургії, які відвідали 600 лікарів-отоларингологів із різних країн.
За наукового консультування професора Юрія Олександровича Сушка захищено 13 кандидатських і 4 докторських дисертацій. Він належить до спеціалізованої вченої ради при Інституті отоларингології із захисту докторських і кандидатських дисертацій.
Ю. О. Сушко багато разів виїжджав із лекціями й показовими операціями за кордон, бере активну участь у міжнародних конференціях оториноларингологів. Він є асоційованим професором Молдавського медичного і фармацевтичного університету імені Н. Тестеміцану. За внесок у розвиток отоларингології нагороджений почесною грамотою міністра охорони здоров’я Узбекистану.
|