Завірюха Петро Данилович Декан факультету агротехнологій і екології (1999–2014, 2016–2017), завідувач та в.о. професора кафедри генетики, селекції та захисту рослин Львівського національного аграрного університету Кандидат сільськогосподарських наук, доцент За час науково-педагогічної діяльності Петро Данилович Завірюха став співавтором сімнадцяти нових сортів картоплі. Сорти «Гібридна 14», «Прикарпатська», «Львів’янка», «Тетянка», «Нестерівська» широко районувалися в багатьох областях України, Грузії, Білорусії, Російської Федерації і Прибалтики. Чотири нові сорти «Західна», «Воля», «Ліщина», «Дублянська ювілейна» за його співавторства внесено до Державного реєстру сортів рослин, рекомендованих для поширення в Україні. Народився 6 грудня 1950 р. в с. Смолигів Луцького району на Волині в багатодітній селянській сім’ї. У 1967 р. Петро Данилович вступив на агрономічний факультет Львівського сільськогосподарського інституту, який із відзнакою закінчив у 1972 р. За пропозицією тодішнього ректора інституту професора М.Т. Гончара здібного студента залишили працювати в інституті. Того самого року він вступив до аспірантури при кафедрі селекції та насінництва до професора І.Д. Нечипорчука. З 1972 до 1973 рр. служив в армії. Демобілізувався у званні лейтенанта та поновився в аспірантурі і пройшов за конкурсом на посаду асистента кафедри селекції та насінництва. Кандидатську дисертацію захистив у 1982 р. в Білоруському НДІ картоплярства і плодоовочівництва. На захисті йому опонував видатний селекціонер-картопляр, доктор сільськогосподарських наук П.І. Альсмік. |
У 1992 р. вчений одержав учене звання доцента.
П.Д. Завірюха стажувався в багатьох вітчизняних і закордонних наукових установах та вишах. Здобутий досвід успішно впроваджує у Львівському національному аграрному університеті. У 1999 р. Петро Данилович став деканом агрономічного факультету, згодом реформованого у факультет агротехнологій і екології. На посаді декана факультету працював упродовж 1999–2014 й 2016–2017 рр. З 2007 р. вчений виконує обов’язки професора та очолює кафедру генетики, селекції та захисту рослин.
Петро Данилович розробив загальні принципи й генетичні засади підбору вихідних батьківських компонентів для гібридизації при виведенні нових сортів картоплі в умовах західного регіону України. У Львівському національному аграрному університеті зібрав значний генофонд картоплі. Успішно розробляє генетичні засади селекції картоплі з використанням сучасних біотехнологічних методів. Видав понад 440 праць та як співавтор дві монографії і сім підручників та посібників. За час педагогічної діяльності підготував понад 5000 фахівців агрономічного профілю. З них — 7 переможців Всеукраїнського конкурсу наукових робіт з агрономії, 12 переможців Всеукраїнської студентської олімпіади з біології, 10 переможців Всеукраїнської студентської олімпіади з агрономії, 2 переможці Всеукраїнського конкурсу на кращу дипломну роботу спеціаліста й магістра. Крім того, був науковим керівником понад 300 дипломних робіт.
Не байдужа вченому й громадська діяльність. Він працював головою профспілкового комітету викладачів і працівників університету. Також не раз обирався депутатом Дублянської міської ради.
За досягнення в селекційній роботі з картоплею нагороджений срібною та бронзовою медалями ВДНГ СРСР і нагрудним знаком «Винахідник СРСР». За багаторічну сумлінну працю нагороджений нагрудним знаком «Відмінник аграрної освіти та науки України» ІІ ступеня, почесним знаком «Петро Могила», відзнакою «Знак Пошани», численними подяками й грамотами від обласної влади, оргкомітетів виставок усеукраїнського та міжнародного рівня. За активну громадянську позицію і особистий внесок у здобуту перемогу на шляху утвердження Української держави та національної демократії нагороджений медаллю «За перемогу у Помаранчевій революції».
Петро Данилович із покійною дружиною Анною-Галиною виховали й дали філологічну університетську освіту доньці Ірині. Нині він має та втішається розумницею-онукою Вікторією. Життєве кредо вченого-аграрія: «Одна-єдина — це наша рідна Україна!»
|