Венгрович Дмитро Богданович Завідувач відділення геодинаміки вибуху Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України, завідувач відділу самоорганізації природних середовищ Кандидат фізико-математичних наук Багаторічний науковий шлях ученого-фізика Дмитра Богдановича Венгровича пов’язаний з Інститутом геофізики імені С.І. Субботіна НАН України. Керуючи одним із його відділень, яке тривалий час було унікальним осередком в Україні з вивчення швидкоплинних процесів, він очолює потужний науковий колектив і розвиває перспективні напрями теоретичних й експериментальних досліджень. Народився 11 жовтня 1960 р. в м. Івано-Франківську, де закінчив школу з поглибленим вивченням німецької мови. У 1977 р. вступив на фізичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Теоретична фізика». Дипломну роботу, присвячену питанням загальної теорії відносності, захистив на кафедрі теоретичної фізики й закінчив навчання в 1983 р. Протягом 1983–1986 рр. навчався в аспірантурі Об’єднаного інституту ядерних досліджень в м. Дубна. Працював з аналітичними розрахунками на суперкомп’ютерах у галузі теорії елементарних частинок і загальної теорії відносності. Після закінчення очної аспірантури повернувся до Києва, продовживши свій науковий шлях в Інституті геофізики імені С.І. Субботіна НАН України, їздив із багатомісячними експедиціями Україною, у яких відділення геодинаміки вибуху досліджувало вплив вибухових хвиль задля захисту споруд від ядерних вибухів. |
Тоді ж розробив і тестував комп’ютерні програми для чисельного моделювання цих процесів. У 1996 р. захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю «Геофізика». Досвідчений науковець брав участь у проєктах УНТЦ разом із колегами Лос-Аламоської лабораторії США. Згодом завідував відділом динаміки структурно-неоднорідних середовищ, а з 2016 р. — відділом самоорганізації природних середовищ, та був обраний керівником відділення.
Дмитро Богданович опублікував 65 наукових праць, низку в співпраці з провідними українськими й закордонними вченими. Досліджує процеси в геофізичному середовищі, пов’язані з його структурними й динамічними властивостями. На базі структурного підходу до геофізичного середовища побудував нову термомеханічну модель земної кори й створив низку розрахункових програм для вивчення широкого кола динамічних явищ у природних об’єктах, які стосуються тектонофізики земної кори. Ці розрахунки використовують у міжнародній програмі досліджень Дніпровсько-Донецького басейну з огляду на перспективи нафтогазових покладів в Україні. З питань геофізики осадкових басейнів стажувався у Вільному університеті м. Амстердам (Нідерланди), де в цьому напрямі працює наукова школа, моделював процеси соляної тектоніки, формування нафтовмісних блоків у розвідуваних перспективних родовищах.
Д.Б. Венгрович здійснює комп’ютерні дослідження нелінійних хвильових процесів у дискретних середовищах, результати яких підтверджено експериментальними роботами його відділу. Встановив низку нових закономірностей поширення солітоноподібних хвиль у дискретних середовищах, що дало змогу запропонувати нову модель джерела землетрусу. Ці дослідження переросли в перспективний напрям для побудови нових технологій інтенсифікації видобування корисних копалин.
Сьогодні Дмитро Богданович і далі працює над своєю улюбленою тематикою — побудовою єдиної теорії простору-часу та топологічної структури його елементів, а як хобі викладає методику вивчення німецької та англійської вимови.
|