Дуда
Ігор Микитович
Директор Тернопільського обласного художнього музею
За вагомий особистий внесок у збереження історико-культурної спадщини українського народу, високий професіоналізм присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України» (1999). За вагомий особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки, високий професіоналізм та з нагоди Дня Конституції України нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2016).Бажання передати свої знання про мистецьку спадщину нащадкам поєдналися в культурній та науково-педагогічній діяльності Ігоря Дуди. Його місія — пізнавати й популяризувати мистецтво краю.
Народився 10 березня 1940 р. у с. Ганчова Горлицького повіту Краківського воєводства Польщі. Вищу освіту здобув на факультеті теорії та історії мистецтв в Інституті живопису, скульптури та архітектури імені І. Рєпіна Академії мистецтв СРСР у м. Санкт-Петербург. Інститут закінчив у 1973 р. за фахом «Мистецтвознавство».
Ігор Дуда — організатор і директор Тернопільського обласного художнього музею з 1991 р. До того перебував на педагогічній
|
роботі. У 2005–2014 рр. працював доцентом Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка за сумісництвом.
Очолюваний ним музей займається збиранням, вивченням, збереженням, реставрацією та популяризацією творів образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва. Основні музейні фонди, започатковані 552 експонатами, на 2018 р. містять 9107 найменувань. До того ж збільшилися науково-допоміжний фонд, архів і бібліотека. Нові надходження здійснюються через виставкову діяльність, дарунки мистців та колекціонерів.
Ігор Дуда — відома людина в культурно-мистецькому середовищі краю. У 1996 р. він займався організацією Художньо-меморіального музею Л. Левицького в Борщівському районі. У 2000 р. реорганізував і відновив роботу Почаївського історико-художнього музею. Крім того, співорганізатор й автор експозиції та художнього оформлення музею-кімнати «Лемківщина» в Тернополі у 2002 р., а також реконструкції Монастириського обласного музею лемківської культури й побуту у 2004 р.
Як мистецтвознавець друкується з 1972 р. Окремими виданнями вийшли 14 його праць із мистецтвознавства, де каталоги виставок В. Макарова, Д. Шайноги, Д. Шолдри, А. Ткаченка, А. Малюци; 13 праць із краєзнавства та 4 — з мовознавства. Також у доробку понад 1050 статей, опублікованих у газетах, журналах та енциклопедіях Тернополя, Києва, Варшави.
Науковець узяв участь у 62 науково-практичних конференціях із питань мистецтва, історії та культури. Виступає з тематичними передачами на радіо й телебаченні. Ігор Дуда — редактор газети «Дзвони Лемківщини», організатор першої в Україні «Лемківської ватри» на Бережанщині (1999).
І. М. Дуда зробив значний внесок у розвиток культури України як член Національної спілки журналістів України, Національної спілки художників України, Національної спілки краєзнавців України, Наукового товариства імені Шевченка у Львові. Є почесним членом Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка. Також долучився до роботи як член правління обласних мистецьких спілок. Бере участь у роботі Світової федерації українських лемківських об’єднань та Всеукраїнського товариства «Лемківщина».
Плідна праця Ігоря Дуди належно визнана. Він отримав медаль «Ветеран праці», удостоєний орденів св. Архістратига Михаїла, св. Володимира Великого УАПЦ. Нагороджений відзнаками: «За заслуги перед містом» Тернопільської міської ради (1999), «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» Міністерства культури й мистецтв України (2005), «Честь і слава Тернопільщини» Тернопільської облдержадміністрації (2012).
|