Дацюк
Степан Якович
Директор Інституту музичного мистецтва Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка
За вагомий особистий внесок у соціально-економічний, науковий, і культурний розвиток Львівської області присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України» (1999).
Незабутні враження від різнобарвних хорових тонів, подив від величі виконуваних творів залишаються після кожного виступу студентської народної хорової капели «Гаудеамус» під орудою професора, директора Інституту музичного мистецтва — Степана Яковича Дацюка. Уся його діяльність як диригента, педагога та громадського діяча спрямована на розвиток українського музичного мистецтва, зокрема хорового, та вдосконалення освітнього процесу.
Народився 10 листопада 1946 р. у родині Якова та Євгенії Дацюків на Волині, куди сім’ю переселили під час операції «Вісла». Тут прожили від 1946 до 1953 рр., а потім переїхали до м. Кам’янка-Бузька Львівської області. Після закінчення школи у 1964 р. юнак вступив до Львівського музично-педагогічного училища ім. Філарета Колесси, яке закінчив у 1971 р. з відзнакою. Навчання в славному традиціями училищі було наповнене працею
|
над удосконаленням майстерності фаху диригента у відомих педагогів Богдана Завойського, Євгена Федоренка, Віктора Литвиненка, Бориса Кокотайла.
Від 1971 до 1975 рр. С. Я. Дацюк студіював музичне мистецтво й педагогіку в Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. Івана Франка. Одразу після закінчення музично-педагогічного факультету як один з кращих студентів залишився працювати у стінах альма-матер. Крім викладання в класі диригування, керівництва навчальними хорами музично-педагогічного факультету, чимало праці вкладав С. Дацюк як художній керівник і диригент народної хорової капели Дрогобицького долотного заводу, де працював 18 років, а від 1980 р. очолив студентську народну хорову капелу «Gaudeamus».
Професор Степан Дацюк, як досвідчений диригент і педагог, завжди прагне, щоб у його творчій роботі, спів сприяв розвитку музичних здібностей, вокальної культури, вихованню духовного світу молоді, формуванню особистості. Яскравим свідченням цього є численні перемоги на різноманітних хорових конкурсах. В Україні хорова капела «Gaudeamus» стала лауреатом багатьох конкурсів, здобула перемоги та визнання за межами рідної країни — у Франції, Словаччині, Польщі, Австрії та Іспанії.
Показовими є міжнародні українсько-польські проекти виконання масштабних симфонічно-хорових полотен разом із: хором Університету Яна Кохановського в Кельцах та симфонічним оркестром філармонії м. Кельце (Польща); хором Люблінського університету Марії Кюрі-Склодовської та симфонічним оркестром філармонії м. Люблін (Польща).
За високу професійну майстерність у 1999 р. С. Я. Дацюк отримав нагороду як найкращий диригент Міжнародного хорового конкурсу вищих навчальних закладів Європи «Академічна Банська Бистриця — 1999» (Словаччина). Неодноразово виступав членом журі багатьох мистецьких форумів.
Педагогічна нива — улюблена царина діяльності Степана Дацюка. Із класу диригування педагога-диригента вийшло чимало відомих сьогодні керівників хорових колективів, співаків, серед яких С. Магера, І. Михайлів, С. Целюх, Д. Кацал, Т. Гасюк, А. Ороновський, М. Ковальчук, О. Луцик, Я. та М. Білички, М. Мазур.
Коло наукових зацікавлень С. Я. Дацюка —проблеми музичного виховання та розвитку хорового мистецтва, що, зокрема, втілюється в статтях, виступах на конференціях, навчальних посібниках, упорядкованих нотних збірниках.
Степан Дацюк стоїть в обороні народних надбань, передаючи їх молодому поколінню, адже за умов глобалізаційних процесів у сучасному світі важко зберегти духовні цінності, примножені упродовж багатьох століть.
|