Шкутяк
Зіновій Васильович
Голова Івано-Франківського регіонального відділення Міжнародного благодійного
фонду національної пам’яті України,
Івано-Франківський міський голова (1998–2006), народний депутат України V і VI скликань
За значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2007).Громадський та політичний діяч Зіновій Васильович Шкутяк народився 5 січня 1948 р. у с. Грабівка Калуського району Івано-Франківської області. У 1970 р. закінчив факультет технології органічних речовин Львівського політехнічного інституту за спеціальністю «Інженер-хімік-технолог». Працював на Калуському ВО «Хлорвініл», а з 1975 р. — на Івано-Франківському заводі тонкого органічного синтезу. Пройшов шлях від начальника зміни до заступника начальника виробничо-технічного відділу, у 1988 р. обраний трудовим колективом на посаду директора заводу. Під керівництвом З. В. Шкутяка на заводі відбулися перші демократичні зміни. Трудовий колектив за активної позиції директора першим висунув Левка Лук’яненка кандидатом у депутати Верховної Ради України І демократичного скликання. У квітні 1990 р. Зіновія Васильовича обрано
|
головою Івано-Франківського міськвиконкому, відтоді його діяльність пов’язана з виконавчими органами державної влади та місцевого самоврядування.
У 1998 р. мешканці Івано-Франківська обрали З. Шкутяка міським головою, а в 2002 р. — вдруге довірили очолювати територіальну громаду. Завдяки професійній команді під керівництвом Зіновія Шкутяка Івано-Франківськ перетворився в ошатне, зручне для проживання затишне місто. Вперше в Україні розроблено Стратегічний план розвитку міста з пріоритетними напрямами розвитку: туризм, малий і середній бізнес, освітні послуги. Проведено капітальний ремонт і реконструкцію центральної історико-архітектурної заповідної території Івано-Франківська, за що група архітекторів отримала Державну премію України. Завдяки залученню інвестицій в економіку і створенню нових робочих місць різко скоротилося безробіття. Вперше в Україні за принципом «єдиного вікна» створені Реєстраційна палата та Дозвільний центр. Міська влада започаткувала фестивалі, конкурси, місто здобуло славу культурного та мистецького центру. Івано-Франківськ майже щорічно отримував звання «Місто найкращого благоустрою» серед міст України, а у 2005 р. першим серед українських міст отримав Почесний Європейський Диплом за досягнення у євроінтеграційних процесах від Парламентської Асамблеї Ради Європи.
За час роботи виявився не тільки добрим господарником, а й відданим українським патріотом. У 2001 р. стояв біля витоків створення партії «Наша Україна». Народний депутат України V і VI скликань. Відстоював принципову позицію протесту, коли у 2012 р. Верховна Рада України з порушенням норм регламенту прийняла «закон Ківалова-Колісниченка» про мови. Зіновій Шкутяк був серед перших шести депутатів, які під Українським домом у Києві оголосили голодування. Брав активну участь у Революції Гідності. Він та вся його родина надає організаторську, матеріальну та волонтерську допомогу учасникам АТО та сім’ям загиблих.
Вихований у патріотичній родині, залишається людиною високих моральних принципів. Так, у 2008 р. у рідному селі Грабівка за його ініціативою споруджено пам’ятник Степанові Бандері.
Нагороджений відзнакою Президента України — ювілейною медаллю «25 років незалежності України» (2016), багатьма нагородами громадських та релігійних організацій.
З дружиною Надією разом 40 років, виховали доньку Зоряну і сина Петра, які продовжують патріотичні традиції Шкутяків.
Улюблений вислів: «Не потоком шумних і галасливих фраз, а тихою, невтомною працею любіть Україну» (митрополит Андрій Шептицький).
|