Дербак
Микола Юрійович
Директор Національного парку «Синевир», кандидат філософських наук
За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові здобутки, багаторічну сумлінну працю присвоєно звання «Заслужений природоохоронець України» (2012).Турбота про природу, відтворення лісів — не лише головний пріоритет діяльності Миколи Юрійовича Дербака, а й його життєве покликання. Гармонійний розвиток регіону, формування екологічної культури у відвідувачів, особливо школярів і молоді, вважає важливою складовою своєї роботи.
|
Народився 28 листопада 1968 р. в овіяній легендами Колочаві Міжгірського району Закарпатської області. Вищу освіту здобув, навчаючись на біологічному факультеті Ужгородського національного університету. Відслужив у лавах Радянської армії. З 1983 р. працював агрономом, а згодом — головним агрономом колгоспу «Радянське Закарпаття». Шлях на природоохоронній ниві розпочав з посади лісничого Колочавського лісництва, відтак пройшовши усі щаблі — до директора: у 1997 р. призначений лісничим, у 2003 р. — головним лісничим.
З 2004 р. — заступник директора — головний природознавець Національного природного парку «Синевир», а з 2010 р. — директор цієї установи. З перших днів керівництва парком «Синевир» Микола Дербак повсякчас нуртує нові ідеї для покращення діяльності, надходження коштів, шукає нові резерви і міжнародні проекти, заряджає ентузіазмом колег. У 2015 р. захистив дисертацію «Антропогенне навантаження в системі екобезпечного розвитку: соціально-філософський аналіз». Дисертаційна робота підготована на основі досліджень парку «Синевир» та висвітлює проблематику охорони природи, біологічні фактори, біосоціальні процеси.
Микола Юрійович особливу увагу приділяє природоохоронній діяльності та науково-дослідній роботі. Переконаний, що багатство біологічного і ландшафтного різноманіття Національного природного парку «Синевир», ділянок цінних букових пралісів, які претендують на статус Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО, — неосяжне поле для науковців. Один із напрямів — розвиток рекреації, удосконалення роботи реабілітаційного центру бурих ведмедів. З ініціативи М. Ю. Дербака проводяться екологічні семінари з етики для школярів, завдяки яким закладаються міцні підвалини природоохоронного світогляду.
Плідну працю Миколи Юрійовича неодноразово відзначено грамотами Міністерства екології та природних ресурсів України, нагрудним знаком Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатської обласної ради «За розвиток регіону».
Одружений, має двох синів Юрія і Євгена, які за прикладом батька обрали життєвий шлях природоохоронців.
|