Бондар
Михайло Анатолійович
ГОЛОВНИЙ ІНЖЕНЕР – ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «КОНСТРУКТОРСЬКЕ БЮРО «ПІВДЕННЕ» ІМЕНІ М. К. ЯНГЕЛЯ», ЛАУРЕАТ ДЕРЖАВНОЇ ПРЕМІЇ УКРАЇНИ В ГАЛУЗІ НАУКИ І ТЕХНІКИ
За значний особистий внесок у розвиток ракетно-космічної галузі, багаторічну сумлінну працю та високу професійну майстерність присвоєно почесне звання «Заслужений машинобудівник України» (2012). За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняного машинобудування, впровадження передових технологій у виробництво сучасної продукції, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2016).Народився 14 березня 1955 р. у с. Дубово Барановичського району Брестської області (Республіка Білорусь). У 1978 р. закінчив машинобудівний факультет Ленінградського військово-механічного інституту за спеціальністю «Виробництво літальних апаратів». Відтоді Михайло Бондар працює на державному підприємстві «Конструкторське бюро «Південне» імені М. К. Янгеля», де пройшов трудовий шлях від інженера до головного інженера — першого заступника генерального директора. Підприємство займається створенням ракет-носіїв, ракетних комплексів, ракетних рушійних установок, супутникових систем, агрегатів і машин народногосподарського призначення.
З 1978 по 1992 рр. Михайло Анатолійович брав активну участь у створенні ракетної техніки, займався проектуванням і розробкою твердопаливних рушійних установок стратегічних ракет. Дослідження з розробки, вибору та оптимізації рецептур твердих ракетних палив двигунів верхніх ступенів, проведені за особистої участі М. А. Бондаря, дозволили якісно збільшити енергетику рушійних установок і ефективність ракет-носіїв в цілому. З 1992 по 2006 рр. займався створенням сільськогосподарської техніки, вітчизняних зернозбиральних комбайнів «Славутич».
Під його керівництвом створено комбайни різних класів і модифікацій, здано в серійне виробництво базову модель комбайна «Славутич». Проведено розрахункові та експериментальні дослідження з оптимізації параметрів обмолоту, сепарації і очищення молотильного агрегату комбайнів «Славутич». Завдяки цьому істотно покращились технічні та експлуатаційні характеристики машин порівняно із закордонними комбайнами подібного класу.
З 2006 р. Михайло Анатолійович займається розробкою та експериментальним відпрацюванням агрегатів і систем ракетно-космічних комплексів, розробкою стендового та технологічного устаткування. Велику увагу приділяє розвитку експериментальної, виробничої та енергетичної баз підприємства. На підприємстві впроваджуються нові технології
|
виготовлення агрегатів. Під керівництвом головного інженера організовано та успішно проведено вітчизняні та міжнародні аудити системи менеджменту якості, отримано сертифікати відповідності системи якості міжнародним стандартам. Створено складні вузли й агрегати стендового і технологічного устаткування, оригінальне оснащення для проведення унікальних експериментальних робіт з наземного відпрацювання вузлів та агрегатів ракет-носіїв. Успішно виконано роботи з модернізації та удосконалення стендового устаткування для пневмо- гідравлічних, міцнісних, випробувань на пролив, вогневих та інших випробувань вузлів та агрегатів ракет-носіїв. Створено оригінальний, який не має аналогів, агрегат утримання ракет-носіїв «Таурус-II» («Антарес») на стартовому столі до набирання певної тяги двигуном першого ступеня.
Михайло Бондар є автором близько 100 винаходів, патентів і наукових публікацій. Активний учасник національних і міжнародних науково-практичних конференцій. Нагороджений дипломом і золотою медаллю VIII Міжнародного салону винаходів і нових технологій за кращу інноваційну розробку в галузі ракетно-космічної техніки (2012).
Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки за створення та освоєння виробництва вітчизняних зернозбиральних комбайнів «Славутич» (2001). Лауреат Премії Кабінету Міністрів України за розробку і впровадження інноваційних технологій (2013). Член-кореспондент Міжнародної інженерної академії, академік Міжнародної академії біоенерготехнологій.
Нагороджений почесними грамотами Міністерства промислової політики України (2004, 2005); почесною грамотою Президії Національної академії аграрних наук України (2008); нагрудними знаками «Ветеран космічної галузі України» (2004) і «Михайло Кузьмич Янгель» (2009) Національного космічного агентства України; відзнаками «Знак пошани» (2005) і «Почесний випробувач» (2012) Міністерства аграрної політики України; нагородою Національної академії аграрних наук України «Почесний знак НААН» (2009); медаллю «За вагомий внесок у розвиток Дніпропетровської області» обласної державної адміністрації (2013); медаллю «За заслуги» Міжнародної інженерної академії (2016); почесним знаком Національної гвардії України «За співпрацю»?(2016); медаллю преподобних Антонія і Феодосія Української православної Церкви (2014).
Життєве кредо: «Пам’ятати про людей, які поруч, прислухатися до порад інших, постійно розвивати в собі нові здібності». Улюблений вислів: «Усі перемоги починаються з перемоги над самим собою» (Леонід Леонов).
|