Фізер
Іван Васильович
Доцент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, відповідальний секретар Черкаської обласної організації Національної спілки художників України
За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки присвоєно почесне звання «Заслужений художник України» (2001).Талановитий митець Іван Васильович Фізер плідно працює в галузі графіки, живопису, скульптури та монументально-декоративного мистецтва. Його різнопланова творчість глибоко національна та індивідуально-самобутня. Тематика охоплює народні звичаї, вірування минулого, біблійні сюжети, а також бурхливе сьогодення.
Народився 17 червня 1953 р. у с. Лопушанка Свалявського району Закарпатської області. Мати Марія Юріївна працювала в колгоспі, батько Василь Васильович — лісоруб. Іван Фізер закінчив відділення художньої обробки дерева Ужгородського училища декоративно-прикладного мистецтва. Відслужив у лавах армії.
У 1980 р. здобув вищу освіту у Львівському інституті прикладного та декоративного мистецтва, навчався на кафедрі проектування інтер’єру та меблів, отримав червоний диплом. Високий європейський рівень передових
|
мистецьких пошуків та шанобливе ставлення до національного коріння, історії та культури ставили львівську школу в ранг найкращих, що позначилось на творчості митця. Професійний шлях Іван Фізер почав у Черкаських художньо-виробничих майстернях. З 1988 р. — член Спілки художників України. З 1996 р. — відповідальний секретар Черкаської обласної організації Національної спілки художників України. З 2002 р. працює в Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького, в. о. професора кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, з 2008 р. — доцент кафедри.
Талант художника блискуче проявився у створенні панно та в оздобленні інтер’єрів різних споруд. Скульптури митця яскраво демонструють образні та духовні пошуки майстра. Однією з провідних є шевченківська тема, митець створив низку живописних та графічних творів, які відображають красу Канівської землі. З 1980 р. Іван Васильович бере участь в обласних, всеукраїнських і міжнародних виставках, провів 14 персональних виставок, учасник симпозіумів з кераміки та скульптури, відзначався дипломами. І. В. Фізер є лауреатом обласної мистецької премії ім. Данила Нарбута.
Серед основних творів: «Вогонь Карпат», «Майстри» (1988), «Ранок» (1998), «Велет-гора» (2000), «Метеорит кохання» (2003), «Чумацький шлях» (2005).
Багато полотен митця закуплено Міністерством культури України, дирекцією виставок НСХУ і знаходяться в музеях та приватних колекціях в Україні та за кордоном.
Члени сім’ї І. В. Фізера — люди мистецтва. Дружина Євгенія Борисівна має спеціалізацію «Художнє оформлення тканин», син Іван — випускник кафедри кераміки, донька Марія — випускниця кафедри моделювання Львівської національної академії мистецтв.
Життєве кредо художника: «Бути причетним до процесу творення добра і краси».
|