Свириденко
Наталія Сергіївна
Професор кафедри інструментально-виконавської майстерності Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат мистецтвознавства
За вагомий особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, високий професіоналізм присвоєно почесне звання «Народна артистка України» (1997).Наталія Сергіївна Свириденко — перша професійна клавесиністка України, реставратор та експерт клавішних інструментів, відомий педагог. Батько Сергій Харитонович походив з роду меценатів Симиренків, інженер-конструктор. Мати Євгенія Петрівна Полуектова — киянка у багатьох поколіннях, мала музичну освіту. Наталія Свириденко почала грати на фортепіано у 4 роки, навчалася в Одеській музичній школі-десятирічці проф. П. Столярського. Закінчила Державний інститут мистецтв ім. Г. Музическу у м. Кишинів, де у 1973–1984 рр. працювала викладачем. З 1978 р. — солістка Органного залу.
Стажувалася з фаху «Клавесин» в Державному музично-педагогічному інституті ім. Гнесіних. Фах клавесин отримала в аспірантурі Латвійської державної консерваторії ім. Язепа Вітола. З 1988 р. — солістка-інструменталістка Національного будинку органної та камерної музики.
У 1989 р. стажувалася з виготовлення та реставрації клавесинів (Росток, Німеччина). У 1990–2012 рр. — начальник лабораторії «Тон» з виробництва клавесинів та реставрації фортепіано Київського художньо-виробничого комбінату (за сумісництвом). Під її керівництвом зроблено близько 50 інструментів, які знаходяться в Україні та зарубіжжі. Повернула до життя піанофорте з родини Терещенків, що зберігається у Національному музеї історії України, рояль Лесі Українки в с. Колодяжне, рояль Максима Рильського в музей-квартирі поета у Києві та ін.
|
З 1993 р. — заслужена артистка України. Гастролювала в багатьох країнах світу. Виступала з програмами «Українське бароко», «Музика від Розумовських», «Англійська верджинальна музика», «Музика Нідерландів ХVІ–ХVІІ ст.», «Іспанська музика і Мануель де Фалья», «Музика за часів Бурбонів», «Уся камерна музика Й. С. Баха», «Німецька музика ХVІ–ХVІІ ст.» тощо.
Брала участь у міжнародних музичних фестивалях старовинної та камерної музики в Росії, Білорусі, Польщі, Іспанії; Днях Києва у Франції (Тулуза), Днях України у Греції. Дає концерти у провідних музеях України. Читала майстер-класи з виконання музики бароко в Тулузькій консерваторії (Франція), співацькій школі Кельнського собору (Німеччина) та ін. закладах.
З 1997 р. викладає в Київській дитячій академії мистецтв. У 2002–2011 рр. — доцент Академії керівних кадрів культури і мистецтв. Розробила і читала курс «Експертиза клавішних професійних інструментів». З 2012 р. — професор кафедри інструментально-виконавської майстерності Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка. У 2013 р. захистила кандидатську дисертацію «Становлення клавесинного мистецтва в соціокультурному просторі України другої половини ХХ століття». Активно займається науковою діяльністю, автор 30 наукових праць.
Вперше в Україні здійснила у концертному та сценічному виконанні постановку українською мовою опер «Сокіл» Д. Бортнянського (1995) та «Служниця-пані» Дж. Б. Перголезі (2011). Серед інших постановок — опера «Алкід» (2000). Має 58 фонограм у фондових записах українського радіо. Записала 5 ліцензійних дисків та знялася у трьох музичних фільмах.
Нагороджена подяками Міністерства культури і туризму України, медаллю на честь візиту Папи Павла ІІ в Україну.
|