Кальченко
Альвіна Георгіївна
Директор Міжнародного центру розвитку хореографічного мистецтва «Українська академія балету»
Заслужена артистка України (1971).Відомий педагог, балетмейстер, балерина Альвіна Георгіївна Кальченко одержима сценою. Гастролювала у Франції, США, Канаді, Швеції, Японії, Португалії. Нині займається популяризацією балетного мистецтва в Україні, розкриває творчий потенціал обдарованих дітей. З 1991 р. проводить майстер-класи у США, Японії, Франції, Іспанії. Багато років співпрацює з Італією, студенти Міланської балетної школи в захваті від її уроків майстерності.
Народилася 21 липня 1936 р. у м. Батумі (Грузія). Високе мистецтво танцю заполонило Альвіну змалку. Закінчивши Ризьке хореографічне училище (наставник — Н. Ф. Гаврилова), виступала на сцені Ризького театру опери та балету. Під час гастролей у Києві закохалася у квітуче місто. Відтак подальший творчий шлях пов’язаний з Україною.
З 1958 по 1976 рр. — солістка балету Національного академічного театру опери і балету ім. Т. Г. Шевченка.
Виконала на головній сцені України чимало сольних та провідних партій — Мехмене-Бану («Легенда про любов»), Зарема («Бахчисарайський фонтан»), Сванільда («Коппелія»), Вулична танцівниця («Дон Кіхот»), Мірта («Жизель»), Русалка («Лісова пісня»), Доля («Кармен-сюїта»). Непересічний сценічний темперамент балерини, особлива харизма завжди супроводжувався шквалом оплесків.
Професійну діяльність Альвіна Георгіївна продовжила балетмейстером-педагогом класичного танцю в Київському хореографічному училищі та Київському театрі опери і балету. Серед її відомих учениць — Олена Філіп’єва, Тетяна Білецька, Катерина Кальченко, Тетяна Андрєєва, Юлія Васько, а також Оксана Кульчицька та Ольга Онікеєнко,
|
які нині працюють у Німеччині, та Оксана Сторожук — у Словаччині.
У 1996 р. Альвіна Георгіївна виступила з ініціативою створити в Національній опері України студію для хореографічної підготовки дітей артистів балету. Згодом на базі студії виник ансамбль «Класік», програма якого включала класичні, а також сучасні та народні танці. Ансамбль гастролював в Україні та за кордоном.
Невдовзі студія перетворилася на «Міжнародний центр розвитку хореографічного мистецтва «Українська академія балету», метою якої є здійснення комплексної програми розвитку хореографічного мистецтва в Україні та за її межами. Академія підтримує культурні зв’язки з балетними школами Італії, Франції, США, Словенії. Нині має офіційне представництво в Італії в особі Катеріни Кальвіно Пріна, яка понад 20 років гідно представляє заклад.
А. Г. Кальченко ініціювала проведення Міжнародного фестивалю-конкурсу юнацько-дитячого хореографічного мистецтва «Танець без кордонів» (2002, 2007, 2011). Під час фестивалю представники різних танцювальних шкіл обмінюються досвідом, і найголовніше — участю у фестивалі встановлюють мости миру та дружби між країнами, адже універсальна мова танцю стирає всі кордони.
Член Федерації жінок за мир у всьому світі, удостоєна звання «Жінка року–2011» у номінації «Жінка-митець» та «Посол Миру» (2012). Допомагає інтеграції України у світовий балетний контекст, сприяє вихованню дітей, які несуть людям мир, гармонію і любов. В цьому вбачає своє покликання.
Традиції балетного танцю продовжила дочка Ірина, а також онука Катерина — нині солістка балету Національної опери України.
|