Чабан
Орест Йосифович
Віце-президент Науково-технічної спілки енергетиків та електротехніків України,
професор Національного університету
«Львівська політехніка»,
доктор технічних наук, професор
За особливі заслуги перед українським народом нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України (2002).
Забезпечення тепла і світла як невід’ємних благ сучасної цивілізації сприяє утвердженню професії енергетика як украй необхідної людству. Видатним представником плеяди науковців цієї сфери є Орест Йосифович Чабан — почесний енергетик України та СНД, шанований педагог та вчений.
Народився 2 березня 1931 р. у с. Долина на Лемківщині (нині територія Польщі). Випускник Львівської політехніки 1953 р. з кваліфікацією інженера-теплоенергетика.
Виробничу діяльність протягом 1953–1968 рр. здійснював на інженерних посадах у Львівській енергоналагоджувальній організації ОРГРЕС.
Виконував випробовування, експериментальні дослідження та налагодження енергообладнання на багатьох теплових електростанціях Радянського Союзу, був керівником комплексів пуско-налагоджувальних робіт на першому енергоблоці 150 МВт ТЕС «Південна»
|
в Азербайджані та на перших енергоблоках 200 МВт Молдавської ТЕС і Бурштинської ТЕС в Україні. Наукові результати цих робіт стали основою кандидатської дисертації, яку захистив у 1968 р. Продовжував роботи теплоенергетичної тематики на посадах доцента і професора кафедри теплових електростанцій Львівського політехнічного інституту впродовж 1968–2011 рр. У 1968–1975 та 1990–1996 рр. очолював кафедру.
Докторську дисертацію захистив у 1989 р., відобразивши в ній результати власних напрацювань теорії моделювання систем передачі тепла в енергооб’єктах.
Громадська діяльність Ореста Йосифовича зосереджена у Науково-технічній спілці енергетиків України (НТСЕУ), до якої він входить із 1953 р., а з 1991 р. є віце-президентом. У період з 1970 до 1990 рр. був членом Центральної ревізійної комісії Всесоюзної ради науково-технічних товариств СРСР та тричі делегатом відповідних всесоюзних з’їздів. З 1988 р. — член Народного руху України, Львівської крайової ради та її проводу, делегат ІІ та ІІІ З’їздів НРУ (до перетворення НРУ в партію).
З 1989 р. — член суспільно-культурного товариства «Лемківщина», яке очолював у 1990–1994 рр., організовував перші виїзди на Лемківську Ватру, був співорганізатором І Всеукраїнського конгресу лемків та головою оргкомітету І Світового конгресу лемків. Тоді ж у Львові в музеї народної архітектури була зведена та відкрита лемківська церква.
У 1990 р. обраний депутатом Залізничної районної ради м. Львова, тоді ініціював створення та очолив першу раду мікрорайону м. Львова. У 1995–2005 рр. — член бюро та голова секції енергетики Західного наукового центру НАН України.
Одружений, має трьох дітей та шістьох онуків.
Багаторічна діяльність О. Й. Чабана теплоенергетичної тематики поступово поширюється також на всю енергетику — всі галузі, сфери та види енергетичної діяльності у взаємодії. Досліджується роль енергетики як чинника національної безпеки. Виконані опрацювання стосовно світоглядних та методичних основ керування розвитком енергетики. Висновки стосуються також загальнодержавних справ: зв’язки громадськості та органів державної влади повинні здійснюватися на партнерських засадах; доцільним є посилення ролі громадськості як чинника національної безпеки, особливо у сфері формування політики; в системі влади (всіх рівнів) керівні функції розвинені недостатньо, слабше ніж управлінські.
Щиро вболіваючи за благополуччя Батьківщини, Орест Йосифович обрав своє життєве кредо: «Будьмо господарями рідного краю».
|