Малахов
Валерій Павлович
Ректор Одеського національного
політехнічного університету (1987–2010),
президент Одеської обласної організації Союзу наукових та інженерних об’єднань України,
член-кореспондент Національної академії
педагогічних наук України,
академік академії наук вищої школи України,
доктор технічних наук, професор
За вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих інженерних кадрів, розвиток національної освіти, плідну науково-педагогічну діяльність нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ (1998), ІІ (2004) та І (2008) ступенів.
Внесок Валерія Павловича в розвиток освіти Південного регіону та України в цілому складно переоцінити. Під його керівництвом Одеський національний політехнічний університет здобув сучасний статус і нині входить до десятки кращих технічних університетів України.
Народився 9 липня 1941 р. в Хабаровському краї (Росія). У 1963 р. закінчив Одеський політехнічний інститут (тепер Одеський національний політехнічний університет) за спеціальністю «Автоматика і телемеханіка» і залишився працювати в альма-матер. Послідовно обіймав основні педагогічні посади, упродовж 1975–1985 рр. очолював факультет, з 1985 до 1987 рр. — проректор з навчальної роботи. Понад 20 років працював ректором університету. За роки трудової діяльності В.П. Малахов став воістину почесною особистістю, що підтверджують численні звання та нагороди.
Перший в Україні і другий у Радянському Союзі ректор, обраний колективом на альтернативній основі з восьми претендентів, відомий фахівець у галузі технічної кібернетики, питань підготовки кадрів у вищій школі, а також розвитку реформування системи національної освіти. Засновник наукової школи з розробки методів і засобів автоматизованого синтезу і проектування електронних приладів управління і контролю, інформаційно-вимірювальної та обчислювальної техніки.
Понад 12 років В.П. Малахов очолював Раду ректорів вищих навчальних закладів ІІІ–ІV рівнів акредитації Південного регіону, у 1996–2002 рр. як член виконавчого комітету Асоціації університетів Європи був представником університетів України. У 1996 р. університет був прийнятий до Світової асоціації університетів, а у 1994 р. — до Асоціації університетів Європи. У 2006 р. університет підписав у місті Болонья (Італія) Велику Хартію Університетів. Спільною угодою ректора В.П. Малахова і Генерального секретаря ЮНЕСКО в 2002 р. в університеті була створена кафедра ЮНЕСКО. У 2007 р. університетом отримано міжнародний сертифікат відповідності Стандарту управління якістю навчального процесу та наукових досліджень ISO 9001:2001.
|
Вагомим є внесок Валерія Павловича у науку. Під його керівництвом захистилися 8 докторів та 15 кандидатів наук, вчений опублікував особисто і у співавторстві понад 250 наукових праць, 16 монографій, підручників і навчальних посібників з грифом МОН, отримав 7 патентів на винаходи. Заснував і понад 20 років працював головним редактором нині відомого у науковій спільноті науково-практичного журналу «Праці Одеського політехнічного університету». Є членом Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки, Національної спілки журналістів України, Міжнародного товариства з інженерної педагогіки, академіком Академії наук вищої школи України. Президент Одеської обласної організації Союзу наукових та інженерних об’єднань України, член Міжнародного товариства з інженерної педагогіки.
В.П. Малахов удостоєний звань «Заслужений діяч науки і техніки», «Заслужений працівник
народної освіти України», відзначений премією ім. В. І.
Вернадського. Нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, медаллю Президента України «20 років незалежності України», орденом святого рівноапостольного князя Володимира, міжнародною нагородою ім. Сократа «За вагомий особистий внесок в інтелектуальний розвиток сучасного суспільства», міжнародними нагородами «Свята Софія», «Лаври слави» і «Славянская доблесть». Відзначений почесними нагородами НАН України, НАПН України, АНВШ України, ЦК профспілок України, МОН України. Визнаний почесним громадянином міста-героя Одеси.
Нині Валерій Павлович перебуває на заслуженому відпочинку, на громадських засадах працює професором-консультантом у вищих навчальних закладах України, пише книги про події в Україні, вищій школі та власні спогади часів незалежності.
|