Борисюк
Михайло Дем’янович
Начальник Харківського конструкторського бюро ім. О.О. Морозова (1990–2011),
генерал-лейтенант, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент НАН України
За визначні трудові досягнення, заслуги перед Українською державою у зміцненні її обороноздатності присвоєно звання «Герой України» (2000).
Ім’я видатного конструктора бронетанкової техніки Михайла Дем’яновича Борисюка стало символом вітчизняної оборонної промисловості. Він є засновником наукової школи зі створення сучасного бронетанкового та артилерійського озброєння. Завдяки розробленим під керівництвом вченого танку «Оплот» і бронетранспортера БТР 4, Україну визнано одним із лідерів танкобудування у світі.
Народився 21 листопада 1934 р. у с. Харліївка Корсаківського району Орловської області (Росія) в селянській родині українських переселенців. Закінчив технікум механізації та електрифікації сільського господарства у м. Задонську, потім — Саратовське танко-технічне училище. У 1956–1959 рр. служив заступником командира з технічної частини роти у 95-му танковому полку Групи радянських військ у Німеччині.
|
Навчався у Військовій академії бронетанкових військ (Москва) за спеціальністю «Електроніка і автоматика танків».
З 1964 по 1974 рр. працював на челябінському заводі ВО «Електромашина». З 1974 по 1990 рр. — начальник і головний конструктор СКБ «Ротор».
У 1990 р. призначено начальником та генеральним конструктором Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. О.О. Морозова. Досвідчений і наполегливий, з перспективним баченням, Михайло Борисюк не лише зберіг все найкраще, що створив колектив КБ, а й збагатив традиції, закладені М.І. Кошкіним, О. О. Морозовим, М. О. Шоміним. Власні розробки вийшли на міжнародну арену. У 1992 р. Михайла Борисюка призначено генеральним конструктором з бронетанкобудування України, за кілька років створено галузь бронетанкобудування із замкненим циклом виробництва. За створення зварно-катаної танкової башти у 1995 р. удостоєний Державної премії України в галузі науки і техніки.
Під керівництвом Михайла Борисюка проведено випробування українських танків Т 80 УД у екстремальних умовах, укладено контракт на поставку партії танків до Пакистану. Паралельно з експортними замовленнями у КБ створено український танк «Оплот», який за бойовими характеристиками є одним із найкращих зразків світового танкобудування. На основі танка «Оплот» створено броньовану ремонтно-евакуаційну машину «Атлет». У 2001 р. успішно прийнято на озброєння танк «Булат». Першим в Україні Михайло Борисюк почав відстоювати створення зразків бронетехніки за стандартами НАТО, у тендері в Туреччині запропоновано танк «Ятаган».
З 2001 р. очолив концерн «Бронетехніка України», до складу якого увійшло 53 підприємства. З 2002 р. — генеральний конструктор зі створення бронетанкової техніки та артилерійських систем України. У 2006 р. на виставці «Авіасвіт-ХХІ» вперше продемонстровано БТР 4, на базі якого можна здійснювати випуск машин різного призначення. У 2004 р. Михайла Дем’яновича вдруге удостоєно Державної премії України в галузі науки і техніки за створення комплексних динамічних тренажерів для навчання членів екіпажу броньованої техніки.
У здобутку вченого десятки нагород, зокрема орден «За заслуги» III ступеня (1997), орден Богдана Хмельницького III ступеня (2009). Лауреат Ленінської премії (1990). Заслужений машинобудівник України (1994).
Як науковець створив конструкторську школу з розроблення легких броньованих колісних машин. Підготував 3 докторів та 16 кандидатів наук, автор понад 170 наукових праць і численних патентів України.
|