Калиновська
Ірина Миколаївна
Солістка Національного будинку органної та камерної музики України
За значні особисті заслуги у соціально-економічному та культурному розвитку столиці України, вагомі досягнення у професійній діяльності, багаторічну сумлінну працю присвоєно почесне звання «Народна артистка України» (2009).
Високопрофесійний музикант, темпераментна органістка, Ірина Миколаївна Калиновська вільно орієнтується у багатогранній стилістиці органної музики різних епох. Її гру відзначають яскрава артистичність, філігранна майстерність, глибока проникливість у задум композитора.
Народилася у Сімферополі. Орган, звуки якого приголомшили, вперше почула школяркою у Домському соборі у Ризі. Згадує, що то був поклик вічності, вселенської гармонії, який визначив вибір майбутньої професії. З відзнакою закінчила Київську державну консерваторію ім. П.І. Чайковського по класу фортепіано (професор А. Янкелевич) та по класу органа (заслужений діяч мистецтв України, професор А. Котляревський). По закінченні вищого музичного закладу України підвищувала своє професійне виконавство під керівництвом відомих музикантів В. Шетеліха, Л. Кремера (Німеччина), Ф. Клінди (Чехословаччина), Л. Дігріса (Литва).
|
Неодноразово брала участь у міжнародних фестивалях та конкурсах. У 1982 р. на Першому республіканському конкурсі органістів Ірині Калиновській присвоєно звання лауреата та присуджено спеціальний приз за краще музичне виконання творів радянських композиторів.
Працювала органісткою у Кам’янець-Подільському історичному музеї-заповіднику, Хмельницькій обласній філармонії, Київському театрі поезії.
З 1983 р. — солістка-інструменталістка (орган, клавесин) Національного будинку органної та камерної музики України. Веде інтенсивне концертне життя, виступає з концертами в Італії, Франції, Великій Британії, Німеччині, Швейцарії, Фінляндії, Польщі, Чехії, Словаччині, Югославії, США, країнах колишнього Радянського Союзу.
У 1996 р. присвоєно звання заслуженої артистки України.
Концертний репертуар органістки різноманітний і охоплює різні стилі органної музики XVI–XXI століть. В програмах багато творів композиторів-романтиків Ф. Мендельсона-Бартольді, Ф. Ліста, Р. Шумана, С. Франка, Ш. Відора. Значне місце в програмах займає музика сучасних композиторів А. Шнітке, Ю. Юзелюнаса, А. Калниня та інших. Велику увагу виконавиця приділяє пропаганді творів українських композиторів Є. Станковича, В. Губи, Л. Дичко, В. Назарова, В. Рунчака, В. Польової, М. Шуха, В. Зубицького, Є. Льонка, С. Луньова. Сама редагує та вперше виконує багато нових творів українських композиторів.
У 2001 р. грала на величезному органі в Sala Nervi y Ватикані в концерті для Папи Іоанна Павла ІІ. Виконавська діяльність Ірини Миколаївни не обмежується сольними концертами. Виступає з симфонічними і камерними оркестрами, в ансамблях із солістами-вокалістами та інструменталістами. Постійно прагне до вдосконалення виконавської майстерності. Має численні записи на радіо та телебаченні.
Улюблена цитата — рядки з поезії Ліни Костенко:
«Найбільше ж люблю скрипку і орган,
В його акордах чути кроки Бога».
|