Вікен
Олександр Володимирович
Режисер, сценарист,
художник-аніматор, ілюстратор
За значний особистий внесок у розвиток українського анімаційного кіномистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» (2010).
Неповторний митець анімаційного кіно Олександр Володимирович Вікен — яскравий, своєрідний майстер, відданий своїй справі, гідний продовжувач справи класиків української анімації.
Народився 4 квітня 1947 р. у м. Берлін в сім’ї військовослужбовця. У 1949 р. сім’я переїхала до Києва. Закінчив загальноосвітню та вечірню художню школи. З 1965 р. працює у Творчому об’єднанні художньої мультиплікації Київської кіностудії науково-популярних фільмів, пройшов шлях від художника-фазівника до режисера вищої категорії. Відслуживши в армії, закінчив курси художників–аніматорів. Вищу освіту здобув у 1981 р. в Київському інституті культури за фахом «Режисура масових заходів».
З 1969 р. художник-аніматор Олександр Володимирович «оживив» сотні персонажів у різних мультфільмах, взяв участь у створенні близько 200 стрічок. Співпрацюючи з відомими режисерами — І. Гурвич, Н. Василенко, А. Грачова, В. Дахно, Д. Черкаський, Є. Сивоконь, пройшов чудову школу і досяг успіху.
|
Вагомий внесок зробив у створення легендарної серії «Як козаки…», зарекомендував себе провідним аніматором, продемонструвавши високопрофесійні знання законів пластики і руху, відчуття темпоритму і законів хореографії.
Як аніматор і консультант неодноразово запрошувався на студії «Азербайджанфільм», «Узбекфільм», «Зандер-Анімейшн» (Нью-Йорк), «Борисфен-Лютес» (Париж). З початку 80-х років Олександр Вікен плідно працював із Всесоюзним сатиричним кіножурналом «Фітиль» як сценарист та режисер. З 1981 р. Олександр Володимирович — режисер 18 фільмів, співпрацював зі сценаристами О. Курляндським, О. Костинським, Н. Гузєєвою, композиторами В. Бистряковим і О. Осадчим.
Творчий здобуток Олександра Вікена складається з фільмів для дітей і дорослих різноманітних жанрових форм: комедійних, гумористичних, сатиричних, ліричних. На блискучих картинах «Сезон полювання», «Як Петрик П’яточкін слоників рахував», «Відчайдушний кіт Васько», «Людина з дитячим акцентом», «Богданчик і барабан» виросло кілька поколінь. Фільми, які виховують глядача, несуть естетичну насолоду, наділяють добрими думками і почуттями, неодноразово були лауреатами республіканських, всесоюзних і міжнародних фестивалів, відзначалися призами та дипломами. У 1993 р. в Києві за участю Віктора Слєпцова та Олександра Вікена заснована студія «Борисфен». З того часу він стає її художнім керівником, де створює близько десяти фільмів. Як ілюстратор співпрацює з видавництвами дитячої літератури.
Авторитетна особистість у своєму професійному колі, обирався делегатом з’їздів Спілки кінематографістів СРСР, УРСР та України. Член Спілки кінематографістів України з 1985 р., член ASIFA — Міжнародної асоціації анімаційного кіно.
Досвід та знання передає молодій зміні. Викладає на курсах художників-аніматорів, підготувавши 3 випуски фахівців, які працюють в Україні і за кордоном.
Олександр Вікен нагороджений медаллю «В пам’ять 1500-річчя Києва» і знаком «Подяка» Київської облдержадміністрації.
Пишається доньками Ганною та Ольгою, які успішно закінчили Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури. Життєве кредо Олександра Вікена: «Вирішувати свої проблеми, не створюючи проблем для інших».
|