Ходан
Михайло Михайлович

Начальник управління архітектури і містобудування Івано-Франківської області, Президент Прикарпатського центру
Української академії архітектури Заслужений архітектор України Лауреат Державної премії України в галузі архітектури,
Народний архітектор України, Член Національної Спілки архітекторів України


Михайло Михайлович Ходан народився 23 червня 1948 року. Архітектурну творчість розпочав у 1972 році на посаді головного архітектора м. Калуша. Від 1987 року очолює управління архітектури і містобудування Івано-Франківської області. Серед найкращих робіт Михайла Михайловича - проект перебудови центральної частини м. Калуша, генплан і проект детальної перебудови м. Тисмениця, програма ремонтно-реставраційних робіт історико-заповідної зони Галича, Коломиї, Косова. Свою невичерпну творчу енергію Михайло Ходан спрямовує на розвиток духовності Прикарпатського краю, на відродження та реставрацію об'єктів традиційної державної сакральної архітектури. 2006 року за проектом Михайла Ходана і під його авторським наглядом було доброчинно відбудовано старовинну козацьку церкву Вознесіння Христового в с. Локітки Тлумацького району. За сприяння Михайла Михайловича як обласного архітектора було відтворено в камені першу із церков давнього Галича - церкву Святого Пантелеймона - пам'ятку архітектури національного значення 1200 р. Також реставровано низку церков дерев'яного зодчества: унікальну пам'ятку архітектури національного значення - церкву Різдва Пресвятої Богородиці 1615 р. в смт. Ворохта (цю дерев'яну споруду реставровано без жодного цвяха), унікальну дерев'яну пам'ятку архітектури 1587 р. - Благовіщенську церкву в Коломиї.
Поруч з цим Михайло Ходан є автором проектів пам'ятників Тарасові Шевченку, споруджених у районних центрах - Рожнятові, Тисмениці, Богородчанах, Верховині, Снятині, Тлумачі та інших населених пунктах. Під керівництвом Михайла Михайловича була проведена науково-дослідна робота з виявлення поховань австрійських вояків у період Першої світової війни на території Івано-Франківської області.
Свої знання і досвід передає молодій зміні: Михайло Михайлович працює на кафедрі архітектури та містобудування Івано-Франківського університету права ім. Короля Данила Галицького, є професором Московського філіалу Міжнародної академії архітектури, стажувався в галузі архітектури в Гарвардському університеті (м. Босон, США, 1994).
За збереження багатовікових надбань архітектури Прикарпаття для скарбниці історико-національної спадщини України Михайло Ходан здобув визнання й повагу. Його заслуги щодо відродження духовності в Україні, реставрації та відбудови національної та культурної спадщини удостоєні ордена святого Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня (2001) та ордена Святого Архистратига Михаїла (2006). А на Міжнародній Асамблеї ділових кіл (Київ, 2008) Михайлу Ходану було присвоєно Почесне звання "Лицар Вітчизни" з врученням ордена, золотого іменного диплома, лицарської іменної шаблі, нагрудного знака та посвяти до "Лицарського Легіону України".