Гавриш
Степан Богданович

Перший заступник СекретарЯ Ради нацІональноЇ безпеки І оборони УкраЇни


Степан Богданович Гавриш народився 2 січня 1952 р. у с. Олешів Тлумацького району Івано-Франківської області в родині військового коваля.
Вищу освіту здобув, закінчивши 1976 року з відзнакою Харківський юридичний інститут (судово-прокурорський факультет) за спеціальністю "Правознавство". 1980 року після аспірантури захистив дисертацію з правових проблем охорони навколишнього середовища на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук. Упродовж 1979-1998 років працював на кафедрі кримінального права Харківського юридичного інституту, пройшовши шлях від асистента до професора. У 1994 р. блискуче захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук, в якій відстоював право українського народу на безпечне природне довкілля як основу здоров'я, життя та прогресу.
Від 1992 до 1998 рр. поряд із викладацькою і науковою роботою в Національній юридичній академії імені Я. Мудрого успішно займався консалтинговим бізнесом, створивши низку компаній, що й нині ефективно працюють на ринку.
1998 року Степан Гавриш обраний народним депутатом України ІІІ скликання. Серед 18 претендентів, що балотувалися у Чугуївському виборчому окрузі № 176, він набрав 40% голосів виборців. У Верховній Раді був лідером депутатської групи "Відродження регіонів". Попри напружену законотворчу діяльність, наукової та викладацької роботи не покинув. залишаючись професором кафедри кримінального права Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого.
Упродовж 1998-2000 років - член Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки; у 2000-2002 рр. - заступник Голови Верховної Ради України.
2002 року обраний народним депутатом України IV скликання, упродовж каденції був головою депутатської групи "Демократичні ініціативи", координатором постійно діючої парламентської більшості у Верховній Раді України.
Степан Гавриш - автор понад 230 законопроектів, 15 з яких стали законами України. Найбільш значимими та відомими законопроектами, поданими Степаном Богдановичем, є проект Закону про судоустрій, проект Закону про статус суддів, Закон України "Про попередження насильства в сім'ї", проект Закону про підвищення рівня пенсійного забезпечення деяким категоріям громадян, проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (щодо неповнолітніх дітей у сім'ях інвалідів), проект Закону про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (щодо розміру допомоги), проект Закону "Про вибори народних депутатів України", проект Закону про громадський контроль за використанням коштів Державного та місцевих бюджетів, проект Закону про внесення змін і доповнень до деяких законів України (щодо розвитку освіти та медичного обслуговування на селі), Закон України "Про внесення змін до Конституції України" (№ 4180), проект Закону "Про контроль громадськості за бюджетними коштами", проект Закону "Про статус платника податків в Україні", проект Закону "Про дитячий будинок сімейного типу".
У науковому доробку С. Гавриша - понад 70 наукових праць, серед них "Кримінально-правова охорона природного середовища України: Проблеми теорії та розвитку законодавства" (1994); навчально-практичний посібник "Екологічні злочини: кваліфікація та методика розслідування" (1994, співавт.); монографія "Кримінально-правова охорона довкілля в Україні. Проблеми теорії, застосування і розвитку кримінального законодавства" (2002 р.); книга для дітей "Маленькі історії про великі істини. Права та свободи дитини" (2001р.), навчально-методичний комплект для учнів 4-6 класів, який включає навчальний посібник про права дитини "Маленькі історії про великі істини", методичний посібник для вчителів "Кожна дитина має право" (за ред. С. Гавриша), робочий зошит для учнів "Права дитини" (за ред. С. Гавриша); "Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України" (2004, співавт.).
Напрямки його наукової діяльності стосуються конституціоналізму, проблем теорії і практики адміністративного права, кримінального права, кримінології, політичної історії.
Від 2003 р. Степан Гавриш - заслужений юрист України, а 2004 року його обрано академіком Академії правничих наук України. Того ж року Указом Президента України від 25. 09. 2004 року його призначено членом Вищої ради юстиції, присягу прийняв на пленарному засіданні Верховної Ради України 7 жовтня 2004 року.
Упродовж 2006 - 2007 років Степан Гавриш обіймав посаду радника Президента України з правових питань, а від 2008 р. й донині він - перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
Законотворчу, наукову та викладацьку роботу Степан Гавриш вміло поєднує з громадською діяльністю: він президент Асоціації платників податків України (1998-2005), президент дитячого благодійного фонду "Берег надії" (з 2002), голова Громадської експертної ради з проблем законодавства (з 2002), член Урядового комітету економічного розвитку та з питань європейської інтеграції (з 2003), член колегії Міністерства палива та енергетики України (з 2003), член Наглядової ради ДК "Укрекокомресурси" (з 2004).
Державна діяльність Степана Гавриша відзначена багатьма нагородами, зокрема орденом "За заслуги" І, ІІ і ІІІ (2000, 2002, 2004) ступенів, почесною відзнакою Міжнародного фонду юристів (2003), орденом Святого Володимира ІІІ ступеня (2001), орденом Різдва Христового IV ступеня (2002), відзнаками "Іменна вогнепальна зброя" (2008), "Слобожанська слава" та Харків'янин ХХ сторіччя (2002), Почесною грамотою Апарату РНБОУ (2008).
Степан Богданович Гавриш одружений, батько чотирьох дітей.